Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 3. 4. 2020 meniny má Richard

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Pod radarom
11
Andrej Verešvársky
10. júl 2019, 11:47
Čas čítania: 4:56

Filmy, ktoré nikdy nevznikli: Spider-Man 4 s Tobeym Maguierom ako najlepší Raimiho film s tučným Mysteriom?

Čo by bolo, keby...?

Andrej Verešvársky
10. júl 2019, 11:47
Čas čítania: 4:56
Filmy, ktoré nikdy nevznikli: Spider-Man 4 s Tobeym Maguierom ako najlepší Raimiho film s tučným Mysteriom?
Zdroj: Sony Pictures
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
11
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Bol to Sam Raimi, režisér hororovo-komediálnej ságy Evil Dead, ktorému môžeme vo veľkej miere vďačiť za to, že sú dnes komiksové filmy tak populárne. Práve on priniesol na strieborné plátna Spider-Mana, ktorý bol vtipný, akčný, dojemný, dobre zahraný a filmársky vydarený. Jeho trilógiu väčšina ľudí hodnotí v poradí: skvelá dvojka, super jednotka a... trochu nevydarená trojka. Málokto však vie, že mala byť aj štvorka.

 

Tobey Maguire bol dobrý Peter Parker a slušný Spidey a záporákom kraľoval Alfred Molina ako Dr. Octopus, tesne pred diabolským Willemom Dafoem ako Normanom Osbornom (ktorého Green Goblin mal mimochodom vyzerať oveľa bližšie k svojej komiksovej predlohe).

 

Filmy boli natoľko úspešné a obľúbené, že okrem vydláždenia cesty nasledujúcim komiksovým blockbusterom dokázali s prehľadom financovať svoje sequely. Vrátane tretieho dielu, ktorý dokonca zarobil z celej série najviac. Bohužiaľ, po premiére si okrem tohto prvenstva vyslúžil aj nálepku najhorší a najsmiešnejší z celej trilógie. Než sa teda dostaneme k fascinujúcemu snu menom Spider-Man 4, povedzme si, prečo tento film vlastne nikdy nevznikol.

 

Filmy, ktoré nikdy nevznikli: Najlepší Raimiho Spider-Man s tučným Mysteriom? 

Čo sa pokazilo?

Chyby môžeme hľadať v treťom diele, ktorému mnohí vyčítajú scenáristickú nekonzistentnosť (chaotický tretí akt), zle prevedené scény (emo Parker), ako aj príliš veľký počet postáv, resp. záporákov.

 

Na rozdiel od režiséra, ktorý nikdy nechcel mať vo filme troch antagonistov, si producenti okrem Sandmana a druhého Goblina (Harry Osborn) vydupali aj Venoma. Odôvodnili to tak, že každý film musí byť vo všetkom „väčší“ ako ten predošlý a že Venom je jednou z najobľúbenejších komiksových postáv. Mohli by ste argumentovať, že práve preto by si zaslúžil naopak viac priestoru (ak nie rovno vlastný film), než byť „iba“ tretím kolesom u vozu — a neboli by ste jediní.

 

Režisér Raimi navyše postave príliš nerozumel a nechcel pracovať na niečom, čo preňho predstavuje otázniky. V rozhovore pre The Nerdist Podcast sa vyjadril o filme negatívne a bez problémov akceptoval kritiku: „Je to film, ktorý veľmi dobre nefungoval. Snažil som sa, ale jednoducho som tým postavám neveril – čo ľudia, ktorí verili Spider-Manovi, hneď videli. Keď niečo režisér nemá rád, nie je správne, aby na tom pracoval, keď to toľko ľudí rado má.“  Následne sám označil film za „strašný“.

 

Filmy, ktoré nikdy nevznikli: Najlepší Raimiho Spider-Man s tučným Mysteriom?

 

Aby sme filmu nekrivdili, v treťom Spider-Manovi je toho veľa dobrého a nie je to taká katastrofa, ako občas vyznieva. Rozhodne sa to tak nejavilo počas nakrúcania. Štúdiá teda odklepli rovno aj štvrtý diel, v ktorom chcel mať režisér (po predošlých nezhodách) hlavné slovo a plnú kreatívnu kontrolu. Jeho víziou bolo nakrútiť najlepší film so Spider-Manov z celej série. Dokonca kolovali chýry, že štvorka mala byť začiatkom druhej trilógie, ktorá by končila šiestym dielom, čo sa neskôr ukázalo ako nepravdivé.

 

Kto by si v tom zahral?

Raimi sa teda pustil popri dokončovaní tretieho dielu do práce na štvorke. Začal spolupracovať so scenáristom Jamesom Vanderbiltom, ktorý napísal napríklad Zodiaca. Vrátiť sa samozrejme mal kompletný herecký ansámbel z predošlých dielov. Zaujímavou bola voľba záporáka – Raimiho už dlhšie fascinoval Vulture, ktorého bral ako komplexnú postavu s množstvom zaujímavých čŕt. Plánoval ho predstaviť už v treťom diele s tvárou Bena Kingsleyho, pre ďalšieho záporáka sa však už nenašlo miesto. Rolu okrídleného starca teda ponúkol fantastickému Johnovi Malkovichovi.

 

Filmy, ktoré nikdy nevznikli: Najlepší Raimiho Spider-Man s tučným Mysteriom?

 

Objaviť sa mala aj Felicia Hardy, ktorú z komiksov poznáme ako Black Cat. Stvárniť ju mala Anne Hathaway a hovorilo sa, že vo filme mala v skutočnosti hrať parťáčku Vultura - Vulturess. Raimi však neskôr tieto klebety poprel a potvrdil, že Hathaway skutočne mala hrať Black Cat a mala mať so Spideym romantický vzťah. Herečka si ale nakoniec zahrala konkurenčnú mačku v Nolanovom The Dark Knight Rises.

 

Do filmu však opäť začali kecať producenti a štúdiá, ktorým sa obsadenie nezdalo dostatočne lákavé. Chceli mať vo filme Lizarda, ktorého ľudské alter-ego, profesor Curt Connors, sa objavil v druhej a tretej časti, hraný hercom Dylanom Bakerom. Raimi zažíval nepríjemné déjà vu. Navyše nebol spokojný ani so scenárom, pretože nedosahoval kvalít, ktoré si stanovil.

 

Lizard concept art k Spider-Man 2

 

Nakoniec sa teda so štúdiami rozišiel – prekvapivo v dobrom, ako opisuje: „Skutočne to bol priateľský a nedramatický rozchod. Bolo to vlastne o tom, že sme mali deadline a ja som nedokázal príbeh dokončiť tak, aby som s ním bol spokojný. Zo Spider-Mana 3 som bol veľmi nešťastný a chcel som, aby bol Spider-Man 4 najlepším filmom série. Ale kvôli vlastným zlyhaniam som nedokázal dokončiť scenár včas.“

  

O čom to malo byť?

O deji toho nevieme príliš veľa. Počas procesu písania scenára bol najatý storyboard umelec Jeffrey Henderson, ktorý v nasledujúcich rokoch vydal niekoľko concept artov, ktoré nám dej a atmosféru filmu trochu približujú.

 

Film mal začať montážou scén, v ktorých Spider-Man zatýka rôznych druhoradých (ak nie treťoradých) záporákov. Hovorilo sa o Shockerovi, Prowlerovi, Rhinovi v oldschool kostýme či dokonca Stilt Manovi, ktorý je na smiech aj v komiksoch. Objaviť sa mal aj tučný Mysterio, ktorého mal Spidey priviesť na policajnú stanicu. Toho si mal mimochodom zahrať Raimiho obľúbenec Bruce Campbell, ktorý mal malé cameo v každom z trojice predchádzajúcich dielov.

 

Filmy, ktoré nikdy nevznikli: Najlepší Raimiho Spider-Man s tučným Mysteriom?Filmy, ktoré nikdy nevznikli: Najlepší Raimiho Spider-Man s tučným Mysteriom?

 

V tom momente mal na scénu prísť Vulture, ktorého chcel Raimi predstaviť ako „najsilnejšieho záporáka, proti ktorému Spidey stál“ a zboriť tak predstavu, že je to len dedko v kostýme (čo sa nakoniec podarilo Michaelovi Keatonovi v Spider-Man: Homecoming). V úvodnej bitke, v ktorej Spidey s Vulturom bojoval na zemi aj vo vzduchu a pomáhal si čím sa dalo, predvedie Vulture svoju dominanciu a Spider-Mana takmer zabije. A tu... sa naše informácie bohužiaľ končia.

 

Zvyšok príbehu môžeme iba predpokladať. Koniec tretieho dielu naznačil, že Peter a Mary Jane budú musieť na svojom vzťahu zapracovať, do čoho by sa mohla zamiešať práve Black Cat. Taktiež mohla Petrom otriasť smrť jeho najlepšieho priateľa, Harryho Osborna. Čisto teoreticky by do deja mohol zasiahnuť aj spomínaný Lizard, resp. Curt Connors. Predsa len, bola by škoda, keby táto vedľajšia postava neukončila svoj dramatický vývoj.

 

Zopár ďalších koncept artov zo súboja Vultura a Spideyho, Mysteriovho zatknutia, či Parkerovho osobného života môžete nájsť na stránkach spomínaného umelca.

 

Filmy, ktoré nikdy nevznikli: Najlepší Raimiho Spider-Man s tučným Mysteriom?

 

Zaujímavosťou bolo, že už počas príprav Spider-Mana 4 navrhli štúdiá Raimimu, aby projekt zrebootoval. Preto nebolo vôbec prekvapením, keď len niekoľko hodín po oficiálnom oznámení, že Spider-Man 4 končí, štúdio Sony druhým dychom dodalo, že James Vanderbilt (ktorý na štvorke s Raimim pracoval ako scenárista) dokončil scenár k rebootu s názvom The Amazing Spider-Man. Čo mohla byť pravda, ale taktiež nemusela.

 

Na to, aby si štúdio Sony ponechalo práva k postave obľúbeného pavúka, však muselo každých pár rokov vydať film, inak by Spidey prešiel naspäť k Marvelu. A tak predsa len vznikol The Amazing Spider-Man. Ako už vieme, reboot s Andrew Garfieldom nebol zlý a objavil sa v ňom aj dlho diskutovaný Lizard. Jeho pokračovaniu však slová chvály nepatria, keďže ide o jeden z tých komiksových filmoch, o ktorých sa radšej nehovorí. Jamie Foxx ako Electro nás v snoch straší dodnes.

 

Filmy, ktoré nikdy nevznikli: Najlepší Raimiho Spider-Man s tučným Mysteriom?

 

Po ambicióznej, ale preplácanej dvojke (naozaj sa štúdiá s tým počtom záporákov nevedeli poučiť?) dostal Garfield padáka (aj keď asi kvôli úplne inej záležitosti) a my môžeme byť radi, že trojka nikdy nevznikla. V nej mal totiž Peter vynájsť akési sérum na oživenie ľudí a priviesť späť kapitána Staceyho, ako aj Gwen Stacy, z ktorej sa mala stať akási verzia Spider-Gwen.

 

Nakoniec je najobľúbenejším Spideym Tom Holland, ktorý je rovnako presvedčivý ako študent Peter Parker, aj ako hláškujúci super-hrdina v kostýme. Ak vás o tom nepresvedčilo Homecoming, možno vás nadchne Far From Home, ktoré u nás v recenzii dostalo slušné hodnotenie. Takže, všetko je asi ako má byť. Napriek tomu si dodnes fanúšikovia Sama Raimiho želajú, aby štvrtý diel predsa len vznikol. A nás tiež fascinuje otázka, čo by bolo keby? Nabudúce napríklad o... Batmanovi?

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: Collider.com, Screenrant.comNáhľadový obrázok: Sony Pictures Tagy: sam raimi, Zrušené filmy, Spider-Man 4
Ohodnoť článok
32
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.