Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
17. júla 2019, 16:00
Čas čítania 0:00
Viktor Kniš

V slovenskom hudobnom priemysle sa točia milióny eur. Zarábajú viac raperi alebo interpreti pre deti?

HUDBA KONTRAFAKT MIRO JAROŠ
Uložiť Uložené

Dva hudobné obory, ktoré sú na prvý pohľad úplne odlišné, toho majú v skutočnosti veľmi veľa spoločného.

„400-tisíc euro za rok a furt nemám dosť,“ takto znie začiatok Separovej slohy na Ektorovom albume z roku 2016. Slovenská verejnosť už dávno vie, že rap sa za roky vývoja stal dominantným žánrom a všetci poprední reprezentanti z neho dokážu bez problémov zarobiť veľmi slušné peniaze. 

Rap je dnes podnikaním na plný úväzok a pochopiteľne okrem hudobného talentu vyžaduje aj biznisovú šikovnosť interpretov. Zároveň sú nám všetkým známe aj zdroje ich príjmov: „Keď predáš 7 000 albumov (údaje týkajúce sa albumu Pirát v roku 2016), máš tri kolekcie handier behom roka, ktoré sa predávajú viac jak dobre a hráš každý víkend 2 až 4 koncerty za nemalú sumu, plus vyfasuješ nejaké "sponzorské", iTunes a Youtube, ver mi, že sa to dá,“ prezradil Separ v našom rozhovore.

Slovenskí interpreti pre deti zárobkami drvia popových aj rapových umelcov. Spievankovo zarobí viac ako 500 tisíc € ročne
Slovenskí interpreti pre deti zárobkami drvia popových aj rapových umelcov. Spievankovo zarobí viac ako 500 tisíc € ročne Zdroj: Matúš Zeťák

Po troch rokoch Separ svoje príjmy stále navyšuje, rastú počty predajov, honoráre za koncerty, záujem o prémiovú značku oblečenia Pirat Army a na spolupráce ho oslovuje čoraz viac korporátnych firiem. 

Peniaze sú bagaž. Válajú sa po zemi. Sú doslova všade a je ich extrémny nadbytok. To vidíš, keď ti dá firma peniaze za spoluprácu, ktorá vlastne vôbec nemá zmysel, len sa tá firma predvádza pred konkurenciou. Proste majú lóve na nezmysly a tvária sa, že peniaze nie sú, keď treba dávať trinásty plat alebo podobne,“ prezradil člen DMS pre Refresher.

Odporúčané
Bývalé zamestnania slovenských raperov: Čo dala práca čašníka a krupiéra Rytmusovi, čo predával Separ a koľko zarábal Pil C? Bývalé zamestnania slovenských raperov: Čo dala práca čašníka a krupiéra Rytmusovi, čo predával Separ a koľko zarábal Pil C? 30. apríla 2019, 18:11

Raperi sú súčasťou obrovského kolosu, ktorý bez akýchkoľvek okolkov môžeme nazvať hudobným priemyslom fungujúcim na 110 %. Pravdou však je, že existuje ešte jeden veľmi špecifický žáner, ktorý ich sledovanosťou a v niektorých momentoch aj príjmami, počtami predaných kusov a počtom odohratých koncertov dokáže doslova hravo predbehnúť.

Reč je o interpretoch pre deti. Spievankovo, Fíha Tralala, Miro Jaroš, Smejko a Tanculienka a mnoho ďalších interpretov prevzalo žezlo po Mandarínke Darinke alebo Bobi od Martina Madeja.

V skutočnosti sa ujali trhu, ktorý pred ich nástupom vymrel na celú dekádu. Vyplnili dieru, ktorá sa veľmi rýchlo ukazuje ako nevyčerpateľná studňa peňazí. Dnes dopyt po ich tvorbe výrazne prevyšuje ponuku, celá táto téma je však výrazne komplexnejšia a okrem veľa jasných odôvodnení má aj svoje úskalia.  

V tomto článku sa dozvieš:
  • Ktorí interpreti rapového žánru a detskí interpreti sú najsledovanejší
  • Aké sú zdroje príjmov v rámci rapu a tvorby pre najmenších
  • V čom sa tieto dva žánre líšia a čo majú spoločné
  • Aký je pohľad Slovenského ochranného zväzu autorského
  • Akým spôsobom prebieha promovanie nových produktov
  • Aký je rozdiel v komunikácii na sociálnych sieťach

Čísla nepustia

Aj keď sa slovenskí raperi pomaly ale isto presúvajú na streamovacie služby, pre všetkých domácich interpretov je stále YouTube primárnou platformou. Síce sa monetizuje skoro 10-krát horšie ako Spotify alebo iTunes, je však dokonalou prezentačnou stránkou a dominuje na nej ten, kto robí klipy. 

Z tabuľky nižšie v článku je ľahké zistiť, ktoré kanály sú aktuálne najtrendovejšie a najzásadnejším faktorom je v tomto prípade aktivita. Samozrejme, aj tu môžeme badať žánrové rozdiely.

Odporúčané
Egovi zarobí Spotify viac ako 50 000 €. Ako sú na tom ostatní raperi? Egovi zarobí Spotify viac ako 50 000 €. Ako sú na tom ostatní raperi? 6. februára 2019, 18:19

Bežný rapový fanúšik je ochotný počúvať novú skladbu dookola. Keď však uzrie svetlo sveta ešte novšia, či už od rovnakého alebo iného interpreta, veľmi rýchlo na predchádzajúce nahrávky zabúda. V porovnaní s detským fanúšikom, ktorému na dátume vydania skladby záleží výrazne menej. 

„Dátum vydania pesničiek som nikdy nevnímala, riadila som sa vždy ďalšími navrhovanými videami po dopozeraní jedného,“ prezrádza sestra jedného z redaktorov Refresheru, ktorá bola pred niekoľkými rokmi cieľovou skupinou Fíha Tralala a Spievankovo. Pre počet celkových pozretí ide o dôležitý faktor, čoho dôkazom sú Smejko a Tanculienka, ktorých kanál je najmladší a zároveň zaznamenáva najrýchlejší rast. 

Prehľad odberateľov a celkových pozretí najsledovanejších hudobných kanálov ku 16.7.2019 (zoradené podľa celkového počtu pozretí): 
Poradie Názov kanálu Počet odberateľov Počet celkových pozretí Dátum založenia 
1. DONFANTASTICKYPESS 716 000 571 940 397 1.7.2007
2. FÍHA tralala 309 000 427 693 298 23.9.2011
3. Smejko a Tanculienka  415 000  422 354 527 27.6.2014 
4. KALI RECORDS 491 000 401 479 109 1.4.2012
5. SPIEVANKOVO 400 000 278 267 209 29.7.2010
6. Galgan Music
(Miro Jaroš)
153 000 221 338 381 18.6.2012 

Poznámka: Do rebríčka sme nezaradili kanál FCK THEM s približne 1,5 milióna odberateľmi a viac ako 667 miliónmi celkovými views vzhľadom na to, že sa z viac ako polovice netýkajú slovenských interpretov. Label má síce slovenský pôvod, dávno však aj svetové ambície, čo sa odráža na jeho  vyprofilovanosti.

Investície a výnosy

„Investícia do posledného DVD „Pripraviť sa, pozor, štart" bola vyše 100 000 €, takže sa bude roky vracať, ak sa vôbec vráti,“ prezradila pre Refresher Martina Jelenová alias Fíha Tralala. Keďže sa interpreti pre deti živia v prvom rade vizuálom, ktorý je nosnou časťou celého biznisu, ich primárne produkty si vyžadujú značné investície. „Obraty má síce naše vydavateľstvo veľké, ale po vyplatení všetkého nám ostávajú malé zisky,“ dodáva Jelenová. 

Miroslav Čačík zo Spievankova dokonca pre Trend potvrdil, že v prípade ich DVD náklady dokážu prekročiť aj 200 000 €. 

Hudobníci na Slovensku platia možno desaťnásobne vyššie dane ako výrobcovia automobilov – Daniel Antal, autor Správy o slovenskom hudobnom priemysle

Raperi platia, v prípade novej tvorby, najviac za videoklipy, ktorých cena sa dokáže vyšplhať na 10 000 €. Tie najlacnejšie stoja od 200 € do 500 €. Značnú časť nákladov tvorí mix a master, ktorý sa pohybuje od 100 € do 200 € za jednu skladbu a pokiaľ nemá interpret vlastné štúdio, za prenájom na tvorbu celého albumu zaplatí ďalších zopár tisíc. 

„Za tvorbu albumu V rádiu hral Elán, keď umrel Tupac som zaplatili približne 12-tisíc eur,“ prezrádza Pil C, ktorý je jedným z interpretov bez vlastného štúdia. 

Celkové výnosy spoločnosti Jelen Drums s.r.o., pod ktorú spadajú všetky aktivity Fíha Tralala

V hudobnom priemysle sa točia milióny eur. Zarábajú viac slovenskí raperi alebo interpreti pre deti?
V hudobnom priemysle sa točia milióny eur. Zarábajú viac slovenskí raperi alebo interpreti pre deti? Zdroj: finstat.sk

Celkové výnosy spoločnosti Tonada, s. r. o., pod ktorú spadajú všetky aktivity Spievankovo

V hudobnom priemysle sa točia milióny eur. Zarábajú viac slovenskí raperi alebo interpreti pre deti?
V hudobnom priemysle sa točia milióny eur. Zarábajú viac slovenskí raperi alebo interpreti pre deti? Zdroj: finstat.sk

Pri pohľade na účtové výsledky firiem slovenských rapových interpretov zistíme, že veľmi veľa z nich má svoje aktivity rozdelené do viacerých spoločností, niektorí dokonca ani osobne vo firmách nefigurujú ako spoločníci alebo konatelia. Hospodárenie je síce transparentné, forma fungovania je však výrazne iná. 

Zdroj, ktorý je na slovenskej rapovej scéne veľmi dobre zorientovaný a je jej súčasťou nám prezradil, že v minulosti bolo v rámci vystúpení bežné, že honorár nebol vyplatený na faktúru, ale v hotovosti. Tvrdí, že by boli interpreti hlúpi, keby 100 % koncertov robili na faktúru, zároveň je v tomto prípade problém aj v organizátoroch. Ak ale príjmy nepriznajú, problémy so zákonom môžu mať aj samotní interpreti.

Zároveň platí, že sa medzi výnosy často započíta veľmi veľa položiek až po určitom období, čo súvisí aj so systémom vyplácania za streamovacie služby alebo komerčných spoluprác. 

Odporúčané
Koľko nadávok sa nachádza na najznámejších slovenských rapových albumoch? Koľko nadávok sa nachádza na najznámejších slovenských rapových albumoch? 26. marca 2019, 14:52

Koncerty a predaje nosičov

Podľa Prieskumu hudobníkov sa hudobníci na Slovensku najviac venujú obchodným aktivitám súvisiacim s výrobou hudobných nahrávok (6 %), alebo s činnosťou hudobných vydavateľstiev (7,3 %), pričom ďalších 3,3 % podniká v sektore živej hudby.

Ďalších 1,9 % má podiely v určitých s hudbou súvisiacich maloobchodných aktivitách a 1,9 % má podiel v inom podnikaní, ktoré súvisí s hudbou. V podstate väčšina hudobníkov pracuje na báze jednotlivých projektov a sčasti sa dajú považovať za podnikateľov,“ píše SOZA v komplexnej 200-stranovej Správe o slovenskom hudobnom priemysle.

Slovenskí „áčkoví“ interpreti si v prípade klasických bookingov, v rámci ktorých len prídu do klubu zahrať vystúpenie, pýtajú od 3- do 6-tisíc €. V tomto prípade sa náklady týkajú maximálne dopravy, hotel štandardne bookuje organizátor. Samozrejme, ak ide o špeciálne koncerty, festivaly alebo vlastné turné, suma sa môže líšiť. Najčastejšie v prospech interpreta.

Odporúčané
Od bižu a lacných šperkov cez ružové mikiny až po dizajnérske bundy a najdrahšie tenisky na Slovensku. Ako sa obliekal Rytmus naprieč rokmi? Od bižu a lacných šperkov cez ružové mikiny až po dizajnérske bundy a najdrahšie tenisky na Slovensku. Ako sa obliekal Rytmus naprieč rokmi? 19. júla 2018, 15:32

Čo sa týka počtu vystúpení a koncertov, väčšina najlepších interpretov hravo prekročí stovku ročne. V prípade Kaliho, Majka Spirita či Rytmusa už však platí, že na úkor menších klubov sa radšej raz za istý čas objavia na vo väčšom priestore a turné absolvujú len s albumami. 

Spievankovo prezrádza, že si väčšinu koncertov organizuje vo vlastnej réžii. V tomto prípade sa teda výška zisku mení, záleží na kapacite sály a cene za jej prenájom. Lístky najčastejšie stoja 10 €.

Zaujímavosťou je, že ročne dostanú niekedy až 2-tisíc ponúk a drvivú väčšinu tak musia odmietnuť. Túto štatistiku potvrdzuje aj Miro Jaroš: „Môj manažér mi nedávno povedal, že môžeme prijať len 10 % koncertov, ktoré prídu.“ Celkovo ich odohral v poslednom roku približne 100.

Odporúčané
Miro Jaroš: Fejkový kokaín na fotke bola chyba, ročne musím odmietnuť 90 % koncertov (Rozhovor) Miro Jaroš: Fejkový kokaín na fotke bola chyba, ročne musím odmietnuť 90 % koncertov (Rozhovor) 4. apríla 2019, 16:18

 

Vzhľadom na vyššie spomenuté investície raperov a interpretov pre deti do tvorby nosičov je zaujímavou problematikou aj ich predaj a následné zisky. Raperi v súčasnosti s najväčšou pravdepodobnosťou nepredávajú toľko ako Spievankovo, ktoré už dávnejšie pre Trend uviedlo, že hravo prekročilo 40-tisícovú hranicu, ich náklady sú však výrazne nižšie. 

K tejto hranici sa s odstupom času blížia pravdepodobne len Rytmus a Kali, aj keď, so skoro všetkými projektami, aké kedy s ich menom uzreli svetlo sveta. Obaja sú majiteľmi 7-násobných platinových platní, ktoré sa v súčasnosti odovzdávajú, keď interpret vytvorí 140-tisíc eur. S ohľadom na všetky okolnosti teda v konečnom dôsledku vyhrávajú raperi.

Komerčné spolupráce

Spievankovo ani Fíha Tralala nerobia reklamy a ani nie sú súčasťou kampaní pre banky, tenisky, mobilných operátorov ani značky áut, aj keď by pravdepodobne mohli. A dokonca by to v niektorých prípadoch malo efekt. Samozrejme, ak zohľadníme produkt a demografiu cieľovej skupiny, vrátane rodičov.

Nechodia porotcovať do talentových súťaží, a keď aj získajú nejaký „kšeft,“ najčastejšie ide o firemnú akciu, prípadne komerčné hranie, za ktoré si aspoň môžu bez váhania vypýtať násobne vyšší honorár.

Pri pohľade na oficiálny instagramový účet Spievankovo vidíme, že populárna dvojica má od pojmu influencer veľmi ďaleko. Túto platformu s 2-tisíc sledovateľmi dvojica využíva na informovanie o novinkách, nejde však o priestor s mediálnou hodnotou, narozdiel od aj výrazne horšie zarábajúcich raperov. O trochu lepšie je na tom s 8-tisíc sledovateľmi Fíha Tralala, rovnako však nezdieľa žiadne komerčné príspevky týkajúce sa platených spoluprác. Rovnaká skutočnosť platí aj v prípade Mira Jaroša, ktorého na Instagrame sleduje 22-tisíc ľudí.

Zarábajú viac slovenskí raperi alebo interpreti pre deti? V hudobnom priemysle sa točia milióny eur
Zarábajú viac slovenskí raperi alebo interpreti pre deti? V hudobnom priemysle sa točia milióny eur Zdroj: Jarosmiro/Instagram
 

Baviť sa o komerčných spoluprácach slovenských raperov pravdepodobne nemusíme, stačí si pozrieť ich instagramové účty. Väčšina berie výhradne spolupráce, ktoré úzko súvisia s tým, čo robia, resp. s čím sa stotožňujú.

Rytmus a Gym Beam, Rexona či Footshop, Separ a The Streets, Alcohol Killer a Puma alebo Majk Spirit a Nike, v 98 % prípadoch je spolupráca natívna a nemáš dôvod kritizovať ich. To platí aj pre plejádu interpretov spolupracujúcich s Red Bullom, resp. Monsterom. „Najviac zarábam zo sociálnych sietí a predajov albumov,“ prezradil Rytmus v nedávnom rozhovore pre HN.

Vo väčšine prípadov ide o desiatky tisíc eur ročne, v prípade jednorázových spoluprác ako napríklad AboutYou (čo sa Separa netýka), sú sumy pochopiteľne vyššie, neexistujú však fixné cenníkové sadzby. Záleží od objemu spolupráce, konkrétnych výstupov a produktu. 

Odporúčané
140 influencerov a televízna reklama, ktorú videlo 3,5 milióna Slovákov. Bola masívna kampaň AboutYou s odstupom času efektívna? 140 influencerov a televízna reklama, ktorú videlo 3,5 milióna Slovákov. Bola masívna kampaň AboutYou s odstupom času efektívna? 1. júla 2019, 16:31

Kým detskí interpreti stovky tisíc investujú, raperi ich míňajú

Slovenská hudba už dávno nie je len Ráž, Habera a Tásler. Popularita platformy YouTube otvorila nové dvere pre detských pesničkárov, ktorí našťastie dokážu malé deti svojou tvorbou aj edukovať. Popri tom robia tí najznámejší obraty presahujúce pol milióna eur ročne. Biznisový model je však v porovnaní s rapermi podstatne odlišný, aby mala tvorba interpretov pre deti zmysel, musia do nej veľkú časť ziskov investovať. 

Z hľadiska ziskov je na tom minimálne horná desiatka raperov výrazne lepšie. Keď zrátame príjmy za koncerty, predaje albumov, merchu a komerčné spolupráce získané vďaka statusu influencera, hravo sa dostaneme na 6-miestnu sumu. Samozrejme, aj profesia rapového interpreta si vyžaduje investície, no tie sú najčastejšie výrazne iného charakteru. 

Domov
Zdieľať
Diskusia