Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 16. 1. 2021 meniny má Kristína

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Hudba - Slovensko
12
Viktor Kniš
6. február 2019, 18:19

Egovi zarobí Spotify viac ako 50 000 €. Ako sú na tom ostatní raperi?

Streamovacie služby priniesla moderná doba, ktorá navždy poslala do zabudnutia CD prehrávače a a CD-ROM.

Viktor Kniš
6. február 2019, 18:19
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Trendy v hudbe sa už dávno netýkajú len zvuku ako takého, ale aj veľa sprievodných faktorov, ktoré majú priamy vplyv na návyky poslucháčov a tým pádom aj celkový úspech interpretov. Ide o veľmi komplexnú tému, je však veľmi jednoduchá na pochopenie, a tak si ju dnes skúsime rozobrať trochu viac. Povieme si, čo streamovacie služby vlastne sú, ako fungujú a prečo by sme ich mali využívať

 

Zároveň sa bude priestor aj na praktickú časť, v rámci ktorej sa dozvieš, ako vyzerajú zárobky za najpočúvanejšie skladby slovenských raperov. Práve oni totiž suverénne vedú v rebríčkoch počúvanosti nad všetkými ostatnými žánrami.

Spotify ako priekopník

Prvá myšlienka na vytvorenie streamovacej platformy, resp. hudobnej knižnice vznikla ešte v roku 2008, kedy sa spoločnosť Spotify prihlásila o slovo. V tom čase však ešte svet nebol ani náhodou pripravený na to, aby táto aplikácia mohla od začiatku profitovať. 

 

Postupne sa však masovo rozšírilo používanie smartfónov, ktoré zároveň suplovali prehrávače hudby. Pracné sťahovanie albumov z Internetu a kopírovanie dát do telefónu však nebavilo každého a práve Spotify bola jediná naozaj funkčná platforma s dostatočne bohatou knižnicou na to, aby o nej užívatelia uvažovali a hlavne, aby dokázala uspokojiť náročného poslucháča. Dôležitá bola teda do veľkej miery aj spolupráca umelcov, resp. skôr veľkých vydavateľstiev. 

 

Spoločnosť je do dnešného dňa priekopníkom, keďže ako prvá spustila aj verziu pre samotných interpretov a skupiny, vďaka čomu môžu svoju hudbu menežovať a sledovať dôležité štatistiky. Priamu úmeru v náraste užívateľov môžeme sledovať spoločne s klesajúcou cenou dát operátorov a tiež skutočnosťou, že streamovacie služby sú dnes pre poslucháča viac než obyčajný prehrávač s veľkou knižnicou. 

Prehrávač, ktorý vie, čo chceš počúvať

Používatelia Spotify už veľmi dobre vedia, že neodmysliteľnou súčasťou aplikácie je implementovaná umelá inteligencia, ktorej cieľom je okrem základných služieb poskytovať niečo extra. Konkrétne na základe tvojho hudobného vkusu dokáže navrhovať skladby, albumy, podcasty a playlisty tak, aby ti jednoducho vyhovovali. Či už tématicky alebo žánrovo. 

 

V praxi to znamená, že ti Spotify pomôže objaviť umelcov, o ktorých si nikdy nepočul a rozšíri tvoj rozhľad bez toho, aby si musel pracne vyhľadávať niečo, čo ťa bude baviť. Ak ťa napríklad unavuje výber playlistu k práci, učeniu, športu, sexu alebo romantike, Spotify presne vie, čo chceš počúvať. A ak náhodou nie, ak ho usmerníš, tak sa to do budúcna naučí. Samozrejmosťou je rozdelenie podľa žánrov, rebríčky najpočúvanejších skladieb podľa krajín a za rôzne časové intervaly.

Nie je to však zadarmo... 

Teda, pokiaľ patríš do skupiny ľudí, ktorá nie je ochotná počúvať medzi skladbami naozaj otravné reklamy. Služba je spoplatnená sumou 6 eur mesačne a ak si študent, zaplatíš dokonca len polovicu. Stále však platí, že ak si to dovoliť nemôžeš a si trpezlivý, s istými obmedzeniami sa dá Spotify používať aj bez platenia. 

 

Čo sa týka spoplatnenia, platí to aj v prípade druhého najpočúvanejšieho Apple Music a tiež populárneho Tidalu. Tieto platformy sú však už podstatne menej prívetivé po užívateľskej stránke a aj keď ti podľa istých algoritmov dokážu navrhnúť ďalších interpretov podobného žánru, v tejto disciplíne výrazne vedie Spotify. 

Prečo využívať streamovacie služby? 

 V prvom rade dokážeš mať všetku svoju hudbu pokope, môžeš k nej mať prístup kedykoľvek a odkiaľkoľvek. Môžeš si tvoriť vlastné playlisty, zdieľať ich so známymi a dokonca vidíš, čo práve počúvajú ľudia, ktorým si dal pred tým follow. Spoločne tak tvoríte komunitu, navzájom sa inšpirujete a zbližujete prostredníctvom hudby.

 

Dnes už interpreti vydávajú premiéry skladieb alebo albumov na streamovacích službách. Teda, pokiaľ nejde o videoklipy, tie stále najčastejšie mieria na YouTube. Aj keď existuje zopár exkluzívnych vizuálov, ktoré do dnešného dňa nájdeš len na Apple Music. Pravdou však ostáva, že oficiálne dátumy vydania avizované interpretmi sa rovnajú dátumom, kedy budú albumy či skladby uverejnené na streamoch. 

 

V neposlednom rade je veľmi dôležité myslieť aj na to, že každým jedným prehratím skladby podporíš svojho obľúbeného interpreta finančne. Slovenskí rapoví interpreti sa netaja tým, že im do veľkej miery klesli predaje fyzických nosičov, čo má pochopiteľne istý vplyv na zisky. Tie sú nevyhnutné, ak chce umelec tvoriť ďalej, preto streamovacie služby veľmi slušne monetizujú každú sekundu strávenú počúvaním konkrétnej skladby. 

Koľko? 

V dnešnej dobe sa už bavíme o veľmi konkrétnych číslach, ktoré dokážu lepším interpretom pokryť aspoň náklady na tvorbu projektu. Horší na konci roka uvidia aspoň zopár stoviek eur. Streamovacie služby zatiaľ určite nedokážu suplovať predaje albumov, je to však na veľmi dobrej ceste. 

 

K dispozícii sú už aj konkrétne čísla, ktoré ktoré najčastejšie pochádzajú od samotných interpretov. Konkrétne tieto máme od Separa, no pre istotu sme si ich potvrdili aj u ďalších raperov a všetko nasvedčuje tomu, že minimálne tí, ktorých považujeme za „áčkových“, si po vydaní albumu prídu na päťcifernú čiastku.

 

1 YouTube Stream = 0,00069 dolárov

1 Spotify Stream = 0,00437 dolárov

1 Apple Music Stream = 0,00735 dolárov

1 Tidal Stream = 0,01250 dolárov

1 Amazon Music Stream = 0,00402 dolárov 

 

Podľa dostupných informácií z komunitnej stránky Spotify, jeden stream, resp. jedno prehratie sa započíta, keď si poslucháč vypočuje aspoň 30 sekúnd skladby. Ak si ju pustíš znovu, pribudne ďalší stream. Započítavajú sa aj streamy z offline počúvania. Pripočítajú sa naraz po tom, ako sa pripojíš k internetu. Podľa dostupných informácií ešte nasledujúce sumy podliehajú zdaneniu podľa krajiny pôvodu umelca. 

  

Tieto čiastky sa na prvý pohľad môžu zdať ako zanedbateľné. Poďme sa však pozrieť na to, koľko si najznámejší interpreti privyrobili za svojich 10 najpopulárnejších skladieb na Spotify. Sú to aktuálne jediné presné dohľadateľné čísla, na základe ktorých ich dokážeme porovnávať.

 

Aj keď ide o atraktívne čísla, je veľmi podstatné podotknúť, že si k nim ešte musíš prirátať prehratia z ďalších desiatok skladieb a v neposlednom rade aj ostatné streamovacie platformy vrátane YouTube a Apple Music.

 

Tie sú v našich končinách stále suverénne najpoužívanejšími. Zároveň ešte je treba uvažovať aj skutočnosť, že aktuálna suma mohla byť niekedy nižšia. Aj napriek tomu však určite získaš predstavu o tom, ako dokážeš počúvaním interpreta priamo podporiť a aké konkrétne skladby fungujú najviac.  

 

A nemôžeme zabudnúť ani na rádiá, aj keď tie, pravdepodobne, neprinášajú domácim raperom obživu. Teda, až na výnimky. Priznávame, že sa nám nechcelo počítať sumy na úplne drobné, takže sme ich zaokrúhľovali na tisícky. 

Separ

Práve Separ pred pár dňami prišiel s oficiálnymi číslami zárobkov, kde však výrazne vyjadroval svoju nespokojnosť a dodával, že ľudia by viac mali používať Tidal. Ten je projektom samotných umelcov a platí dokonca až trikrát viac ako Spotify. Pravdou však ostáva, že je zároveň minimálne dvojnásobne nákladnejší pre zákazníka. 

 

5 893 000 streamov * 0,00437 dolárov = 25 752 dolárov

 

Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?
Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?

Kali

Na základe pozretí na YouTube patrí Kali medzi najpočúvanejších raperov vôbec. Zároveň doteraz hrával možno aj dve stovky koncertov ročne, takže je snáď pochopiteľné, že sa to musí odraziť aj na číslach počúvanosti. 

 

4 710 000 streamov * 0,00437 dolárov = 20 582 dolárov

 

Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?
Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?
 

Rytmus

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 1605 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Módny comeback: Značky, ktoré si možno (ne)pamätáš sú späťMódny comeback: Značky, ktoré si možno (ne)pamätáš sú späť
Zubárka: Chodia ku mne 20-roční ľudia, čo majú zuby v katastrofálnom stave, ale chceli by si ich nechať vybieliť (Rozhovor)Zubárka: Chodia ku mne 20-roční ľudia, čo majú zuby v katastrofálnom stave, ale chceli by si ich nechať vybieliť (Rozhovor)
Policajt a vrah: Vo väzení kreslil mučenie žien a opisoval ich vraždy. Pripisujú mu cez 30 obetíPolicajt a vrah: Vo väzení kreslil mučenie žien a opisoval ich vraždy. Pripisujú mu cez 30 obetí
VIAC

Rytmus je jasným príkladom interpreta, ktorému na streamovacích službách veľmi nezáleží, keďže ešte donedávna sme na jeho profile našli len projekt Si Zabil. Postupne však pribúdajú všetky a jedine najnovší projekt Krstný otec bol na Spotify umiestnený včas, takže reflektuje aktuálne čísla. 

 

5 726 000 streamov * 0,00437 dolárov = 25 022 dolárov


Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?
Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?

Ego

Suverénne najlepšie zo všetkých je na tom Ego, ktorému album Precedens zarobil niekoľko desiatok tisíc eur len vďaka Spotify. Je viac než isté, že so všetkými platformami sa dostal na šesťcifernú sumu a v tomto prípade už hovoríme o dokonalom suplovaní originálnych nosičov. Tých sa však aj napriek tomu predali tisíce kusov. 

 

11 537 000 streamov * 0,00437 dolárov = 50 417 dolárov 

 

Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?
Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?

Pil C

Pil C má na konte dva sólové albumy a počty streamov jednotlivých skladieb relatívne presne reflektujú úspech na YouTube. Dá sa teda predpokladať, že pomerovo sa prehratia odrážajú aj na ďalších platformách, ak uvažujeme o počte slovenských poslucháčov. Aj v tomto prípade platí, že streamovacie služby dokážu interpretovi zaplatiť náklady na album. 

 

5 124 000 streamov * 0,00437 dolárov = 22 391 dolárov 

 

Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?
Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?

Strapo

Konkrétne pri Strapovi môžeme sledovať, že veľmi dobre fungujú nielen nové veci. Ľudia sa veľmi radi vracajú k ikonickým starším skladbám z predošlých albumov a určite sa z hľadiska záujmu poslucháčov oplatí robiť aj single. To je vlastne dôvod, prečo americkí raperi aktuálne debutujú svoje skladby výhradne na streamovacích službách a až potom vydajú videoklip.  

 

2 844 000 streamov * 0,00437 dolárov = 12 428 dolárov

 

Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?
Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?

Zayo

Aj mladí interpreti už dosahujú slušné čísla na streamoch, keďže ich cieľová skupina už má jasno v tom, aký prehrávač je najpohodlnejší. Zayo si novým albumom otvoril dvere k slušným číslam, ktoré budú určite ešte stúpať, keďže ho vydal len pred pár týždňami. 

 

1 286 000 streamov * 0,00437 dolárov = 5 612 dolárov

 

Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?
Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?

Sima 

Sťažovať sa nemôže ani ženská reprezentantka Sima. Tá ešte v minulom roku vydala debutový album, z ktorého sa v rebríčku populárnych skladieb udržala len jedna vec. Predpokladáme, že staršie veci zaznamenali ešte lepšie views, no tracky z aktuálneho projektu rastú oveľa intenzívnejšie. Podobný princíp by mal platiť vo do veľkej miery aj pri zvyšku interpretov. 

 

2 293 000 streamov * 0,00437 dolárov = 10 020 dolárov

 

Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?
Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?

Majk Spirit

Podobne ako Sima, aj Speezy vydal v závere roka ďalší sólový album, takže jeho aktuálne najpopulárnejšie skladby ešte nestihli nazbierať toľko streamov, ako tie z Nového Človeka alebo Ypsilónov. 

 

2 955 000 streamov * 0,00437 dolárov = 12913 dolárov

 

Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?
Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?

Samey

Sťažovať sa nemôže ani Samey. Spoločne s fyzickými predajmi na tom určite nie je zle a podobne ako u väčšiny, aj u neho najlepšie fungujú nové veci. Porovnávať sa môže prakticky s hocikým a vplyv má určite aj skutočnosť, že ho počúvajú primárne mladší fanúšikovia. 

 

2 576 000 streamov * 0,00437 dolárov =  11 257 dolárov

 

Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?
Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Ohodnoť článok
20
Zdielať
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.