Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
6. februára 2019, 18:19
Čas čítania 0:00
Viktor Kniš

Egovi zarobí Spotify viac ako 50 000 €. Ako sú na tom ostatní raperi?

HUDBA SPOTIFY
Uložiť Uložené

Streamovacie služby priniesla moderná doba, ktorá navždy poslala do zabudnutia CD prehrávače a a CD-ROM.

Trendy v hudbe sa už dávno netýkajú len zvuku ako takého, ale aj veľa sprievodných faktorov, ktoré majú priamy vplyv na návyky poslucháčov a tým pádom aj celkový úspech interpretov. Ide o veľmi komplexnú tému, je však veľmi jednoduchá na pochopenie, a tak si ju dnes skúsime rozobrať trochu viac. Povieme si, čo streamovacie služby vlastne sú, ako fungujú a prečo by sme ich mali využívať

Zároveň sa bude priestor aj na praktickú časť, v rámci ktorej sa dozvieš, ako vyzerajú zárobky za najpočúvanejšie skladby slovenských raperov. Práve oni totiž suverénne vedú v rebríčkoch počúvanosti nad všetkými ostatnými žánrami.

Spotify ako priekopník

Prvá myšlienka na vytvorenie streamovacej platformy, resp. hudobnej knižnice vznikla ešte v roku 2008, kedy sa spoločnosť Spotify prihlásila o slovo. V tom čase však ešte svet nebol ani náhodou pripravený na to, aby táto aplikácia mohla od začiatku profitovať. 

Postupne sa však masovo rozšírilo používanie smartfónov, ktoré zároveň suplovali prehrávače hudby. Pracné sťahovanie albumov z Internetu a kopírovanie dát do telefónu však nebavilo každého a práve Spotify bola jediná naozaj funkčná platforma s dostatočne bohatou knižnicou na to, aby o nej užívatelia uvažovali a hlavne, aby dokázala uspokojiť náročného poslucháča. Dôležitá bola teda do veľkej miery aj spolupráca umelcov, resp. skôr veľkých vydavateľstiev. 

Odporúčané
SEPAR VS. RYTMUS: Naozaj si člen Kontrafaktu kupuje mesačných poslucháčov na Spotify? Spýtali sme sa distribútora jeho hudby SEPAR VS. RYTMUS: Naozaj si člen Kontrafaktu kupuje mesačných poslucháčov na Spotify? Spýtali sme sa distribútora jeho hudby 25. februára 2024, 12:30

Spoločnosť je do dnešného dňa priekopníkom, keďže ako prvá spustila aj verziu pre samotných interpretov a skupiny, vďaka čomu môžu svoju hudbu menežovať a sledovať dôležité štatistiky. Priamu úmeru v náraste užívateľov môžeme sledovať spoločne s klesajúcou cenou dát operátorov a tiež skutočnosťou, že streamovacie služby sú dnes pre poslucháča viac než obyčajný prehrávač s veľkou knižnicou. 

Prehrávač, ktorý vie, čo chceš počúvať

Používatelia Spotify už veľmi dobre vedia, že neodmysliteľnou súčasťou aplikácie je implementovaná umelá inteligencia, ktorej cieľom je okrem základných služieb poskytovať niečo extra. Konkrétne na základe tvojho hudobného vkusu dokáže navrhovať skladby, albumy, podcasty a playlisty tak, aby ti jednoducho vyhovovali. Či už tématicky alebo žánrovo. 

V praxi to znamená, že ti Spotify pomôže objaviť umelcov, o ktorých si nikdy nepočul a rozšíri tvoj rozhľad bez toho, aby si musel pracne vyhľadávať niečo, čo ťa bude baviť. Ak ťa napríklad unavuje výber playlistu k práci, učeniu, športu, sexu alebo romantike, Spotify presne vie, čo chceš počúvať. A ak náhodou nie, ak ho usmerníš, tak sa to do budúcna naučí. Samozrejmosťou je rozdelenie podľa žánrov, rebríčky najpočúvanejších skladieb podľa krajín a za rôzne časové intervaly.

Nie je to však zadarmo... 

Teda, pokiaľ patríš do skupiny ľudí, ktorá nie je ochotná počúvať medzi skladbami naozaj otravné reklamy. Služba je spoplatnená sumou 6 eur mesačne a ak si študent, zaplatíš dokonca len polovicu. Stále však platí, že ak si to dovoliť nemôžeš a si trpezlivý, s istými obmedzeniami sa dá Spotify používať aj bez platenia. 

Odporúčané
KVÍZ: Uhádneš, ktorý slovenský interpret či skupina má viac mesačných poslucháčov na Spotify? KVÍZ: Uhádneš, ktorý slovenský interpret či skupina má viac mesačných poslucháčov na Spotify? 11. januára 2024, 13:30

Čo sa týka spoplatnenia, platí to aj v prípade druhého najpočúvanejšieho Apple Music a tiež populárneho Tidalu. Tieto platformy sú však už podstatne menej prívetivé po užívateľskej stránke a aj keď ti podľa istých algoritmov dokážu navrhnúť ďalších interpretov podobného žánru, v tejto disciplíne výrazne vedie Spotify. 

Prečo využívať streamovacie služby? 

 V prvom rade dokážeš mať všetku svoju hudbu pokope, môžeš k nej mať prístup kedykoľvek a odkiaľkoľvek. Môžeš si tvoriť vlastné playlisty, zdieľať ich so známymi a dokonca vidíš, čo práve počúvajú ľudia, ktorým si dal pred tým follow. Spoločne tak tvoríte komunitu, navzájom sa inšpirujete a zbližujete prostredníctvom hudby.

Dnes už interpreti vydávajú premiéry skladieb alebo albumov na streamovacích službách. Teda, pokiaľ nejde o videoklipy, tie stále najčastejšie mieria na YouTube. Aj keď existuje zopár exkluzívnych vizuálov, ktoré do dnešného dňa nájdeš len na Apple Music. Pravdou však ostáva, že oficiálne dátumy vydania avizované interpretmi sa rovnajú dátumom, kedy budú albumy či skladby uverejnené na streamoch. 

V neposlednom rade je veľmi dôležité myslieť aj na to, že každým jedným prehratím skladby podporíš svojho obľúbeného interpreta finančne. Slovenskí rapoví interpreti sa netaja tým, že im do veľkej miery klesli predaje fyzických nosičov, čo má pochopiteľne istý vplyv na zisky. Tie sú nevyhnutné, ak chce umelec tvoriť ďalej, preto streamovacie služby veľmi slušne monetizujú každú sekundu strávenú počúvaním konkrétnej skladby. 

Koľko? 

V dnešnej dobe sa už bavíme o veľmi konkrétnych číslach, ktoré dokážu lepším interpretom pokryť aspoň náklady na tvorbu projektu. Horší na konci roka uvidia aspoň zopár stoviek eur. Streamovacie služby zatiaľ určite nedokážu suplovať predaje albumov, je to však na veľmi dobrej ceste. 

Odporúčané
EXKLUZÍVNE: Toto je slovenský Spotify Wrapped 2023. Separ prevalcoval takmer všetky kategórie EXKLUZÍVNE: Toto je slovenský Spotify Wrapped 2023. Separ prevalcoval takmer všetky kategórie 30. novembra 2023, 8:23

K dispozícii sú už aj konkrétne čísla, ktoré ktoré najčastejšie pochádzajú od samotných interpretov. Konkrétne tieto máme od Separa, no pre istotu sme si ich potvrdili aj u ďalších raperov a všetko nasvedčuje tomu, že minimálne tí, ktorých považujeme za „áčkových“, si po vydaní albumu prídu na päťcifernú čiastku.

1 YouTube Stream = 0,00069 dolárov

1 Spotify Stream = 0,00437 dolárov

1 Apple Music Stream = 0,00735 dolárov

1 Tidal Stream = 0,01250 dolárov

1 Amazon Music Stream = 0,00402 dolárov 

Podľa dostupných informácií z komunitnej stránky Spotify, jeden stream, resp. jedno prehratie sa započíta, keď si poslucháč vypočuje aspoň 30 sekúnd skladby. Ak si ju pustíš znovu, pribudne ďalší stream. Započítavajú sa aj streamy z offline počúvania. Pripočítajú sa naraz po tom, ako sa pripojíš k internetu. Podľa dostupných informácií ešte nasledujúce sumy podliehajú zdaneniu podľa krajiny pôvodu umelca. 

Tieto čiastky sa na prvý pohľad môžu zdať ako zanedbateľné. Poďme sa však pozrieť na to, koľko si najznámejší interpreti privyrobili za svojich 10 najpopulárnejších skladieb na Spotify. Sú to aktuálne jediné presné dohľadateľné čísla, na základe ktorých ich dokážeme porovnávať.

Aj keď ide o atraktívne čísla, je veľmi podstatné podotknúť, že si k nim ešte musíš prirátať prehratia z ďalších desiatok skladieb a v neposlednom rade aj ostatné streamovacie platformy vrátane YouTube a Apple Music.

Odporúčané
Ktorá skladba zarobila Egovi na Spotify vyše 50 000 €? Takéto príjmy majú slovenskí raperi zo streamov Ktorá skladba zarobila Egovi na Spotify vyše 50 000 €? Takéto príjmy majú slovenskí raperi zo streamov 6. septembra 2023, 14:30

Tie sú v našich končinách stále suverénne najpoužívanejšími. Zároveň ešte je treba uvažovať aj skutočnosť, že aktuálna suma mohla byť niekedy nižšia. Aj napriek tomu však určite získaš predstavu o tom, ako dokážeš počúvaním interpreta priamo podporiť a aké konkrétne skladby fungujú najviac.  

A nemôžeme zabudnúť ani na rádiá, aj keď tie, pravdepodobne, neprinášajú domácim raperom obživu. Teda, až na výnimky. Priznávame, že sa nám nechcelo počítať sumy na úplne drobné, takže sme ich zaokrúhľovali na tisícky. 

Separ

Práve Separ pred pár dňami prišiel s oficiálnymi číslami zárobkov, kde však výrazne vyjadroval svoju nespokojnosť a dodával, že ľudia by viac mali používať Tidal. Ten je projektom samotných umelcov a platí dokonca až trikrát viac ako Spotify. Pravdou však ostáva, že je zároveň minimálne dvojnásobne nákladnejší pre zákazníka. 

5 893 000 streamov * 0,00437 dolárov = 25 752 dolárov
Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?
Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?

Kali

Na základe pozretí na YouTube patrí Kali medzi najpočúvanejších raperov vôbec. Zároveň doteraz hrával možno aj dve stovky koncertov ročne, takže je snáď pochopiteľné, že sa to musí odraziť aj na číslach počúvanosti. 

4 710 000 streamov * 0,00437 dolárov = 20 582 dolárov

Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?
Ego aj 50-tisíc eur. Koľko Spotify zarobí slovenským raperom?
 

Rytmus

Domov
Zdieľať
Diskusia