Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
29. marca 2019, 11:04
Čas čítania 0:00
Matúš Majer

MDMA môže na Slovensku liečiť už o 4 roky. Extáza nie je len párty drogou, ukazujú výskumy

ZAUJÍMAVOSTI DROGY
Uložiť Uložené

Extáza sa vyskytuje na párty, no tiež v holandských výskumných laboratóriách.

Extázu dnes v prvom rade poznáme ako párty drogu. Tvoje zásoby serotonínu, dopamínu a norepinefrínu premení na štvorhodinový výboj euforickej energie, ktorú si užíva obrovské množstvo ľudí aj na slovenských párty.

Hlavná účinná látka, MDMA (dnes sa však do extázy mieša čokoľvek), si nebuduje fyzickú ani psychickú závislosť, no prináša množstvo zdravotných rizík a okrem toho aj zvyšujúce sa riziká na depresívne a nebezpečné skúsenosti. S extázou sa nemá zahrávať, no ešte v 20. storočí bolo všetko inak.

Odporúčané
Keď si dáš extázu: Aké účinky a hrozby prináša zákerná euforická droga plná energie? Keď si dáš extázu: Aké účinky a hrozby prináša zákerná euforická droga plná energie? 28. novembra 2018, 20:29

Čisté MDMA bolo v 60. a 70. rokoch populárne v USA ako psychoterapeutická látka. Pacientom pomáhala uvoľniť sa, až kým bola v roku 1985 zakázaná, aj napriek protestom odborníkom, informuje Denník N.

MDMA môže na Slovensku liečiť už o 4 roky. Extáza nie je len párty drogou, ukazujú výskumy
Zdroj: DEA

V Holandsku v súčasnosti prebieha výskum na používanie MDMA na liečenie posttraumatickej stresovej poruchy (PTSD). Aktuálne je v poslednej fáze a preukáže, či má MDMA medicínsky prínos, či je bezpečná. A ako vyplýva z rozhovoru od Denníka N, vyzerá to sľubne a hovorí sa o prelomovom liečive. Liečba látkou MDMA zaberá na 76 % – 83 %.

Ak sa pozitívne účinky potvrdia a látka bude bezpečná, okolo roku 2021 by mohlo byť MDMA schválené. Jej príchod na Slovensko bude chvíľu trvať, no roky 2022 – 2023 vyzerajú sľubne.

Domov
Zdieľať
Diskusia