Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
23. februára 2019, 12:15
Čas čítania 0:00
František Kulhánek

Nevera nás láka ako zakázané ovocie. Prečo k nej dochádza aj u šťastných párov a podvádzajú viac muži alebo ženy?

Nevera nás láka ako zakázané ovocie. Prečo k nej dochádza aj u šťastných párov a podvádzajú viac muži alebo ženy?
Zdroj: unsplash.com/Ashley Schulze
ZAUJÍMAVOSTI VZŤAHY
Uložiť Uložené

Nikdy nebolo ľahšie podvádzať, no zároveň nebolo nikdy ťažšie udržať tajomstvá.

Keď sa v spoločnosti začne preberať téma podvádzania, väčšina ľudí si v hlave predstaví muža. Zodpovedá však toto vyobrazenie pravde? Skutočne podvádzajú muži viac ako ženy, alebo ide len o dlho zaužívaný mýtus? A je vôbec monogamia pre človeka normálna a zdravá, alebo je to len novodobý výplod spoločnosti?

Zaujímavý výrok povedala významná belgická psychoterapeutka Esther Perel, ktorá sa dlhoročne zaoberá problematikou nevery. „V minulosti sme vstupovali do manželstva a po prvýkrát v živote sme mali sex. Avšak dnes máme svadbu, pričom prestaneme mať sex s ostatnými.“  

Aby bolo jasné hneď na začiatku, obe pohlavia podvádzajú, dôvody a štýl, akými je nevera sprevádzaná, sa však u mužov a žien líšia. Cudzoložstvo je prítomné od chvíle, kedy bolo vynájdené manželstvo. Všeobecne platí, že čím trvá vzťah dlhšie, tým sa šanca na neveru zvyšuje. Na začiatok by sme si však mohli vyjasniť, čo to tá nevera vlastne je, pretože aj na prvý pohľad takto banálna záležitosť nemusí byť tak úplne jasná.

Veľký význam majú sociokultúrne normy spoločnosti, v ktorej dotyčný jedinec žije. V jednoduchosti povedané, čo považujú za neveru na Blízkom východe, to nemusí platiť v západnej Európe. Samozrejme, že kultúra nie je jediná vec, na ktorej záleží. Odpovede sa líšia aj medzi pohlaviami.

Nevera
Nevera Zdroj: unsplash.com / Mari Lezhava
 

Čo ľudia považujú za neveru?

Definícia, čo sa považuje za neveru, sa neustále rozrastá. Nemusíme hovoriť len o pohlavnom či orálnom styku. V dnešnej dobe technológií znamená pre niekoho nevera aj sledovanie porna, tajné používanie zoznamiek či písanie sms správ so sexuálnym kontextom.

Prieskum robený na 2 000 Európanoch a Američanoch (mužského aj ženského pohlavia) sa pýtal na celý rad vecí ohľadom nevery, pričom jedna zo základných otázok bola, čo považujú za neveru. Pre naše potreby sa budeme zameriavať len na výsledky európskych respondentov.

Na upozornenie ešte musíme povedať, že na nasledujúce otázky odpovedali len ľudia, ktorí priznali, že boli vo svojom vzťahu neverní. Výsledky ťa teda možno prekvapia. Iba 85,6 % žien a 81,4 % mužov totiž vníma vaginálny sex za neveru. Čo iné je nevera, ak nie pohlavný styk? Z takýchto výsledkov boli zrejme zaskočení aj samotní tvorcovia.

Poďme však ďalej. Čo sa týka orálneho sexu, percentá klesajú. Len 83,8 % žien a 78,2 % mužov považuje takúto formu sexu za podvádzanie. Ďalšou kategóriou bol análny sex, kde len 81,9 % žien a 76,2 % mužov uviedlo, že ide o formu nevery. Pre porovnanie, čísla amerických respondentov sa pohybujú v rádoch desiatok percent vyššie (napr. vaginálny sex 99 % žien a 97 % mužov), znamená to teda, že sme ako Európania o toľko benevolentnejší? Ktovie.

Bozkávanie ako formu nevery označilo 78,4% žien a 66,5 % mužov. Možno trochu na počudovanie je ďalšia kategória „spanie v jednej posteli“. O tom, že ide o podvádzanie je presvedčených takmer 42 % žien a približne 35 % mužov. Napokon aj také držanie sa za ruku vníma 33% žien a 25 % mužov ako nie práve prijateľné.

Nevera
Nevera Zdroj: pixabay.com / Pexels

 

Kde sa v nás berie túžba podvádzať?

Ďalšou veľmi dôležitou otázkou, na ktorú odborníci hľadajú relevantné odpovede, je, prečo vôbec k nevere dochádza a prečo aj medzi pármi, ktoré o sebe hovoria, že sú šťastné. Vedci sa zhodujú v jednom. Nevere rozumieme stále veľmi málo.

Keď sa však pozrieme trochu do histórie, zistíme, že mužská nevera bola o čosi viac tolerovaná ako tá ženská. Tento postoj pramenil najmä z biologických a evolučných teórií, ktoré mužom nahrávali. Ich prelietavosť tak bola jednoducho ospravedlniteľnejšia. Dvojitý meter pritom platí očividne aj dodnes a viaceré krajiny ho dokonca majú pekne zakotvený v zákone. Hovoríme o práve, kedy môže muž svoju ženu za cudzoložstvo zabiť, opačne to však neplatí.

Domov
Zdieľať
Diskusia