Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 26. 1. 2020 meniny má Tamara

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Zaujímavosti
1
Vladimír Mičuda
21. február 2019, 11:42
Čas čítania: 7:50

Ak na Slovensku nedáš zaočkovať svoje dieťa, môžeš dostať pokutu 331 €. Nepomôžu ti ani konšpirácie o autizme a jedoch

Nedal si zaočkovať dieťa? Hrozí ti pokuta.

Vladimír Mičuda
21. február 2019, 11:42
Čas čítania: 7:50
Ak na Slovensku nedáš zaočkovať svoje dieťa, môžeš dostať pokutu 331 €. Nepomôžu ti ani konšpirácie o autizme a jedoch
Zdroj: pixabay.com
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Očkovanie je preventívne opatrenie verejného zdravotníctva a ochránilo pred nebezpečnými infekčnými chorobami už milióny ľudí. Funguje ako pomôcka pre imunitný systém, pomáha mu naučiť sa zareagovať v prípade, keby sa stretol so skutočne vážnou infekčnou chorobou. Obranný systém si takpovediac „cvične“ vyskúša, ako sa má brániť.

 

Neumierame bežne na čierny kašeľ vďaka vakcínam

Podľa odborníkov je očkovanie jedným z najúčinnejších výdobytkov medicíny, vďaka ktorému niektoré choroby prakticky vymizli. Ak by sme sa zo dňa na deň prestali očkovať, mohlo by to mať katastrofálne dôsledky. „Očkovanie v oblasti medicíny patrí k najkontroverznejším a najdiskutovanejším témam,“ hovorí lekár Svetozár Dluholucký.

 

Pred desiatkami rokov boli infekčné ochorenia najčastejšou príčinou úmrtia novonarodených detí, často zomierali aj dospelí. Podľa vyhlásenia WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) z roku 1994 má každé dieťa právo na ochranu proti infekčným chorobám imunizáciou a rodičia, lekári a štát sú povinní mu toto právo poskytnúť. 

 

Ak nedáš zaočkovať svoje dieťa, môžeš dostať pokutu 331 eur. To, že sa bojíš autizmu a amerických jedov, neobstojí

 

Kedysi mohlo byť pre človeka očkovanie naozaj nebezpečné. Vakcíny sa totiž vyrábali z pôvodných celých infekčných mikroorganizmov a často zanechávali závažné nežiadúce účinky. Dnešné moderné vakcíny sa pripravujú inou metódou a komplikácie spôsobujú ojedinele. 

 

Neodborná diskusia na odborné témy. Vakcína spôsobuje autizmus!

Internet je dobrý pomocník, ale zlý pán. O očkovaní si ľudia pýtajú rady na sociálnych sieťach od diskutujúcich, ktorí napíšu najrôznejšie zážitky. Možno vymyslené, možno pravdivé. Dostávajú stovky lajkov, desiatky pritakávajúcich komentárov. Zrazu sa príbeh jedného „dôveryhodného“ človeka začne šíriť a stáva sa neodškriepiteľnou pravdou.

 

Často sú takéto príbehy zmesou emócií, faktov, vymyslených konštrukcií a náhod. Skvelým príkladom môže byť status známeho moderátora na Facebooku. Po medializovanom prípade, kedy mal pacient po očkovaní zdravotné problémy, sa nepriamo začal pohrávať s myšlienkou, že to bolo práve pre vpichnutie vakcíny.

 

Opýtal sa preto ľudí na sociálnej sieti, čo si o tom myslia. Našli sa aj rozumné komentáre, no tie boli prevažne v úzadí. „Ja som nesmierne šťastná, že ľudia otvárajú oči. Koľko nás tu je uvedomelých, že očkovanie je trestný čin páchaný na nás? A našich deťoch? Som zvedavá na odozvu, toto neostane len tak,“ napísala Kristína, ktorá mala na profile fotku so svojím dieťaťom.

 

„Mam 3 neočkované deti! Takže určite som za dobrovoľné očkovanie,“ napísala Adriana. „Mala som úplne zdravé dieťa, ktoré má po očkovaní autizmus. A môže mi vravieť kto chce aké argumenty. Môžeme sa o tom baviť, ak ste to tiež prežili,“ vyjadrila sa Vladimíra. Skutočne nám vakcíny škodia? Spôsobujú autizmus? 

 

Ako funguje očkovanie

Očkovanie má pomôcť telu naučiť sa brániť. Vakcína však pre telo neznamená nebezpečenstvo. Obsahuje antigény, ktoré predstierajú útok baktérií či vírusov na telo. Práve na tieto antigény, teda látky, ktoré vyvolávajú imunitnú reakciu tela, obrana zareaguje.

 

Imunitný systém vďaka fingovanému útoku vakcíny bude pripravený, keď príde skutočná hrozba pre organizmus. Ak si zaočkovaný, ochorenie pravdepodobne neprepukne, prípadne je choroba oveľa miernejšia. Z čoho sú vytvorené antigény? Zvyčajne je to zmes bielkovín, polysacharidov či časti baktérií.  

 

Na Slovensku sa deti očkujú proti desiatim ochoreniam. Okrem povinného očkovania môže rodič zaočkovať svoje dieťa aj ďalšími vakcínami, tie však už nehradí zdravotné poistenie. Na Slovensku sa povinne pichajú len vakcíny od renomovaných výrobcov overených na medzinárodnej úrovni.

 

Každý organizmus je iný, preto môže vakcína vyvolávať rôzne reakcie. Treba sa najskôr porozprávať s lekárom. Pokiaľ si napríklad alergický, môže sa objaviť nežiadúca reakcia. Tá spravidla zmizne do pár dní. „Deti s problémami po očkovaní stretávam vo svojej práci každý deň aj niekoľkokrát. Ozveny po očkovaní sa vyskytujú v rôznych orgánoch a systémoch organizmu,“ vysvetľuje lekár osteopat Sergej Malkov. 

 

„Napríklad očkovanie proti detskej obrne vedie k zníženiu spätnej resorpcie mozgovomiechovej tekutiny v choriových dutinách mozgu, čo zapríčiňuje zvýšenie množstva tekutiny v lebke a tým zvyšuje vnútrolebečný tlak.“

 

Ak nedáš zaočkovať svoje dieťa, môžeš dostať pokutu 331 eur. To, že sa bojíš autizmu a amerických jedov, neobstojí

 

Ak príznaky pretrvávajú, treba čo najskôr navštíviť lekára.  Pýtaš sa, prečo by si si mal nechať pichnúť niečo do tela, keď ti to môže uškodiť? Každý jeden liek má nežiadúce účinky. Dokonca aj kvapky do nosa či sirup proti kašľu.

 

Na svete neexistuje liek, ktorý nemá nežiadúce účinky. „Po očkovaní sa môžu vyskytnúť prechodné ťažkosti ako hypotonicko-hyporesponzívna epizóda, ktorá sa prejavuje náhlym poklesom tlaku, svalového tonusu, poruchou spánku, môže byť sprevádzaná dlhotrvajúcim plačom. Tieto príhody sú očakávané príhody, aj keď veľmi zriedkavé u predisponovaných jedincov, a súvisia so zmenou vegetatívneho nervového systému. Táto epizóda je však prechodná, nezanecháva následky a ani sa nezvykne opakovať po ďalších očkovaniach,“ povedala doktorka Ingrid Urbančíková.

 

Reakcie organizmu sú rôzne, podľa Dluhockého sa delia do troch skupín: alergické reakcie na zložku vakcíny, nežiadúce účinky spojené so zaobchádzaním s vakcínou, nežiadúca reakcia ako následok prirodzenej odpovede imunitného systému.

 

Môže sa stať, že po očkovaní vyskočí teplota, objaví sa začervenanie či opuch. Ako sme písali vyššie, môže to mať rôzne príčiny. Netreba však robiť paniku. Pokiaľ sa situácia nezhoršuje, príznaky po pár hodinách či dňoch zmiznú.

 

V minulosti infekcie kosili ľudstvo

Stačí sa pozrieť do nedávnej histórie a zistíme, že ľudstvo malo odjakživa problém s epidémiami. Vojny, premnožené hlodavce či znečistená voda boli dôvodom epidémií, ktoré za krátky čas vyústili do tisícok mŕtvych. Prvé pokusy s očkovaním boli v roku 1796 a odvtedy si prešli značným vývojom. Za objaviteľa očkovania sa oficiálne považuje anglický lekár Edward Jenner.

 

Úplne sa zatiaľ podarilo vyhubiť jednu infekciu – pravé kiahne, tzv. varioly (kedysi 8-20 % všetkých úmrtí). Oznámil to riaditeľ SZO – WHO Dr. Mahler v roku 1977. Na odstránenie bolo použitých 2,4 miliardy vakcín, spolu proti tejto chorobe zaočkovali 83 miliónov ľudí v 33 krajinách sveta. Druhou chorobou, ktorú sa darí úspešne odstraňovať, je detská obrna, tzv. poliomyelitída. 

 

Možno budeš prekvapený, no prvýkrát sa na území Slovenska očkovalo už v roku 1803. Vtedy bolo nariadené očkovanie proti pravým kiahňam. Povinne sa u nás začalo očkovať v roku 1958 za čias Československa. Očkovanosť dosiahla v krátkom čase 100 %. Po rozdelení krajín máme aj naďalej povinné očkovanie.

 

Čo sa u nás povinne očkuje? Odporúčané očkovania

Detská obrna

 Tuberkulóza

Záškrt

 Rotavírusové ochorenie

Ružienka

 Infekcie ľudskými papilomavírusmi
Tetanus   Vírusový zápal pečene typu A
Vírusový zápal pečene typu B  Chrípka

Invazívne hemofilové nákazy

 Kliešťová encefalitída

Pneumokokové invázne infekcie

 Kiahne – varcella

Osýpky

 Meningokokové ochorenia

Čierny kašeľ

 

Mumps

 

 

Na zaočkovanosť dohliada štát, presnejšie Ministerstvo zdravotníctva SR. Štatisticky ju sleduje na úrovni obvodov, okresov a krajov. Nakoniec vznikne sumár za celé Slovensko. Snahou je, aby na úrovni obvodov bola zaočkovanosť minimálne 90 %.

 

Exkluzívny obsah pre predplatiteľov REFRESHER+
od 2,50 € na mesiac
PREDPLATIŤ
Máš už predplatené? Prihlásiť sa
PREČO SI PREDPLATIŤ?

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Či očkovanie spôsobuje autizmus
 • Na čo je nám dobré očkovanie
 • Čo je kolektívna imunita
 • Či je očkovanie v súlade s ústavou

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Zdroj: pravda.sk, pravda.sk, sme.sk, dennikn.sk, sme.sk, sprievodcaockovanim.sk, etrend.sk, ockovanieinfo.sk, Sprievodca očkovaním, S. Dluhocký a kol., Očkování - minulosť, prítomnosť, budúcnosť, J. Beran, J. Havlík, V. Vonka, Lexikon očkovania, J. Beran, J. Havlík, Tagy: autizmus, medicína, vakcína, očkovanie
Ohodnoť článok
2
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.