Ján mieša najlepšie drinky, ktoré sa učil pripravovať v Londýne. Originálny koncept sa však rozhodol otvoriť na Slovensku.
Ján Šprto sa rozhodol splniť si sen a zároveň priniesť na Slovensko niečo nevšedné a nové. Podarilo sa mu zhmotniť ideu pojazdného baru, v ktorom ti namieša tie najlepšie drinky, avšak nikdy ho nezastihneš na jednom mieste. Sputnik Caravan má za sebou svoju prvú sezónu a my sme Jána vyspovedali, kam sa chystá ísť s karavanom v roku 2019.
V rozhovore sa dozvieš:
- Prečo sa Ján rozhodol presedlať z informatiky na barmanstvo
- O práci v koktejl bare v Londýne
- Ako vznikol nápad pojazdného baru
- Kde ho môžeš zastihnúť a akú ma ponuku
- Čo chystá na rok 2019
Vraj si študoval informatiku. Ako sa potom z teba stal barman?
Študoval som manažérsku informatiku na UK v Bratislave. Avšak, už počas štúdia ma to ťahalo niekde mimo Slovenska. Chcel som spoznať nové veci v prostredí, ktoré mi nie je známe. Posledné semestre som už cestoval medzi Veľkou Britániou a Slovenskom. Vtedy som v Británii krátkodobo pracoval ako študent v rôznych skladoch a robil iné funny veci. Išlo mi hlavne o to, privyrobiť si a vylepšiť svoju angličtinu.
Po skončení bakalára som sa rozhodol nepokračovať v externom štúdiu na Slovensku, ale rozhodol som sa ísť do sveta. Pôvodný plán bol, že prídem do Londýna, nájdem si dočasnú prácu, aby som pokryl náklady na bývanie s tým, že postupne si nájdem prácu spojenú s mojím pôvodným štúdiom a prípadne doštudujem magistra v UK. Avšak, život nám stavia do cesty rôzne iné príležitosti a naše plány sa môžu meniť. Tak som sa náhodou cez známeho zamestnal v londýnskom koktejl bare.
Najťažšie bolo naučiť sa fungovať dvanásť hodín denne na 110 %.
Prečo si si vybral práve Londýn?
V Londýne som už mal kopec známych zo študentských čias, a preto bola voľba miesta jasná. V Londýne sa žije úplne iný život ako u nás. Presne túto inakosť som vtedy hľadal. Zároveň to nie je až tak ďaleko od domova ako napríklad Ázia alebo Amerika, čo mi vyhovovalo.
Mal si predtým nejakú skúsenosť s prácou v koktejl bare?
Nemal som absolútne žiadnu relevantnú skúsenosť a všetko som sa musel učiť od začiatku. Skvelé je, že malé londýnske bary si väčšinou zakladajú na tom, aby si ľudia predovšetkým sadli ako tím, kým skúsenosti sú až na druhom mieste.
Nám v tíme ľudská chémia perfektne zafungovala a kolegovia ma postupne začali všetko učiť. Vlastne až neskôr som zistil, že náhodou robím práve v bare, ktorý je súčasťou celosvetovej siete koktejl barov. Hoci nás bolo v tíme dokopy len deväť, vyhrávali sme množstvo ocenení na svetovej úrovni. To bola pre mňa tá najlepšia škola.
Chodili k nám bežní ľudia i rôzne zahraničné celebrity.
Asi ťa najprv bez skúseností nepustili pripravovať drinky, či áno?
Prvých pár mesiacov bolo najťažších, pretože som robil prácu barbecka sám pre celý bar. Robil som všetko od začiatku, umývania pohárov, čistenia vecí, prípravy baru a v podstate skákania okolo bartenderov tak, aby sa oni mohli venovať výlučne svojej práci. Vtedy som si ešte myslel, aké to oni majú ľahké.
Prísady sme si vyrábali sami. Tak som sa musel naučiť pripravovať všetky sirupy, infúzie, bylinné zmesi, ovocie, meniť chuť alkoholu a celý princíp ako funguje koktejlová mixológia na tej najvyššej svetovej úrovni. Najťažšie bolo naučiť sa fungovať na 110 % a to dvanásť hodín takmer každý deň a často do piatej hodiny ráno. Ale tak to skrátka v bare funguje.
Okrem týchto vecí som musel zvládnuť časť práce „na floore“ a pracovať so zákazníkmi, čo znamenalo vytvárať tú správnu atmosféru a veľa komunikovať. Chodili k nám bežní ľudia i rôzne zahraničné celebrity, niekedy zavítali aj z Česka a Slovenska. Každý človek si však prišiel v prvom rade oddýchnuť a vychutnať si svoj drink a atmosféru. Chceli sme aby návšteva baru zanechala v ľuďoch príjemnú spomienku a pritom aby sme si my uchovali čo najlepšie meno. Preto všetko muselo fungovať absolútne bez problémov. Časom som mal na starosti celú časť prevádzky.
Okrem praktickej časti som sa musel naučiť podrobnú históriu a pôvod všetkých možných alkoholov z celého sveta.
To si ale stále nerobil za barom. Kedy sa to prelomilo?
Až po viac ako roku ma pustili prvýkrát za bar. Tam sa začala úplne nová etapa. Akoby som začal všetko odznovu. Okrem praktickej časti som sa napríklad musel naučiť podrobnú históriu a pôvod všetkých možných alkoholov z celého sveta. Postupom času som pracoval vo viacerých londýnskych baroch s úžasnými bartendermi.
Zažil som školenia a degustácie alkoholov z celého sveta, o ktorých som pred tým nemal ani najmenšieho tušenia. Bola to kopa driny ale aj osobného zlepšovania a napredovania. Odstupom času môžem ale povedať, že to bola tá najlepšia škola akú som mohol dostať.
Lákala ma myšlienka byť každý víkend na inom mieste a zažiť niečo nové. To by sa s barom postaveným na jednom mieste nedalo.
Kedy ti prvýkrát napadla myšlienka, že by si si mohol otvoriť pojazdný bar?
Sputnik bol opäť dielom náhody. Dlhý čas som býval na londýnskej Brick Lane v štvrti Shoreditch, známej svojím tradičným víkendovým street marketom. Každú nedeľu som od piatej ráno počúval zvuk stánkarov a food truckov. Street food v Londýne funguje už roky na úplne inej úrovni ako zatiaľ u nás.
Nájsť v Londýne a špeciálne na Brick Lane food trucky s gastro ponukou z každého kúta sveta nebol žiadny problém. A práve jedného dňa som na street markete videl nablýskaný legendárny karavan Airstream, to je ten celostrieborný karavan zo 60. rokov z USA, ktorý často vidieť vo filmoch. Idea bola zrazu na svete.
Sputnik Caravan je špeciálny tým, že sa s ním presúvaš. Nebavilo ťa byť stále na jednom mieste?
Keďže som sa chcel po pár rokoch strávených mimo domova posunúť niekam ďalej, vzniklo rozhodnutie pustiť sa do vlastného baru. Avšak, zároveň ma lákala myšlienka byť každý víkend na inom mieste, zažiť niečo nové, čo by sa s barom postaveným na jednom mieste čiastočne vylučovalo. A preto voľba bola jasná. Ide sa stavať karavan!
Na festivaloch a outdoorových akciách je väčšinou ponuka taká, ako pred 10 rokmi.
Prečo ten názov? Má nejaký hlbší zmysel?
V dobe, keď vznikal akýsi duch celého budúceho baru, hľadal som inšpiráciu, kde sa len dalo. Práve v Británii som našiel jeden podobný projekt, ktorý už roky fungoval. Postavený v spomínanom Airstream caravane a bol koktejl bar so všetkým, čo k tomu patrí. A práve roky jeho výroby a pôvod v Amerike ovplyvnili aj jeho názov – Apollo 70.
Esprit obdobia 50. rokov som chcel zachovať aj ja. Keďže som so svojím karavanom a podnikaním chcel začať na Slovensku, hľadal som alternatívu názvu pre východnejšiu časť Európy. A čo bola najznámejšia udalosť vesmírnych pretekov tohto obdobia a predchodca a náprotivok úspechu misie Apollo na západe? Predsa sovietska sonda Sputnik.
Dizajn karavanu si navrhol sám?
Karavan vznikal úplne od začiatku. Ešte v Londýne sa kreslili prvotné návrhy, ktorých bolo neskutočne veľa a musel som vybrať ten pravý, ktorým sa celý bar mal uberať. Následne som hľadal spoločnosti, ktoré by mohli zrealizovať náčrt do skutočnej podoby. V čase keď som sa už natrvalo vrátil späť na Slovensko, začal som zháňať jednotlivé časti, aby všetko spolu zapadlo. Základ karavanu je na mieru postavený v zahraničí, avšak po privezení bol úplne holý a do jeho súčasnej podoby ho dávalo ďalších sedem rôznych spoločností.
Pre väčšinu z nich to bola vôbec prvá skúsenosť s karavanom na kolesách. Predsa len caravaning na Slovensku nie je až tak rozšírený. Bol to dlhý proces, všetko som si musel najskôr naštudovať sám, ale výsledok nakoniec vystrelil tým správnym smerom. Po roku intenzívnej práce bol caravan hotový a nadobudol súčasnú podobu. Sputnik však nestojí na mieste a to doslovne. Stále prichádzajú nové inšpirácie na zlepšenia a caravan sa neustále rozrastá a inovuje. Implementujeme nové nápady a dekorácie.
Sputnik chceme túto sezónu vyšperkovať, aby nás spoznalo a zažilo čo najviac ľudí.
Čo všetko nájdeme v ponuke?