Jeden z najlepšie hodnotených filmov roka konečne dorazil aj k nám. A je to skutočne pecka.
Dráma Roma od Alfonsa Cuaróna si z festivalov odniesla obrovskú priazeň kritikov a množstvo ocenení, vrátane Zlatého leva z Benátok. Na odovzdávaní Zlatých glóbusov bude Cuarónova snímka bojovať v troch kategóriách (najlepší zahraničný film, najlepší režisér a najlepší scenár) a počíta sa, že zasiahne aj do súboja o Oscarov.
Mnohých teda iste prekvapí, že film distribuuje streamovací gigant Netflix, ktorému sa na filmovom poli doteraz dvakrát nedarilo. Pre nás to však znamenalo najmä to, že sme si Cuarónovu novinku nemohli vychutnať na veľkých plátnach (aspoň na Slovensku nie), čo je veru veľká škoda.
Roma je z veľkej miery založená na spomienkach samotného Alfonsa Cuaróna a rozpráva nám príbeh jednej obyčajnej mexickej rodiny v 70. rokoch. Jej protagonistov sledujeme očami mladej slúžky Cleo (Yalitza Aparicio).
Práve Cleo je skutočnou hlavnou hrdinkou celého filmu a my sa na ploche viac ako dvoch hodín ponárame do jej života, ako aj života rodiny, o ktorú sa stará. Roma nemá žiadny super dramatický príbeh, Cuarónovi ide skôr o čo najvernejšie zachytenie obyčajného života. So všetkými jeho radosťami aj strasťami. Tomu je prispôsobené aj pomalé tempo a miestami až meditatívna atmosféra.
Spočiatku sa ti možno bude na film ťažšie emocionálne napájať, ale Cuarón má pre teba pripravených aj viacero veľmi silných scén, ktoré ťa spoľahlivo zasiahnu. Yalitza Aparicio v hlavnej úlohe je absolútne dokonalá a jej tichá, ale oddaná Cleo si okamžite získa divácke sympatie.
Prechádza si podobným životom ako mnoho iných ľudí, a tak je jednoduché sa s ňou identifikovať. Okrem jej príbehu však sledujeme aj príbeh rodiny, u ktorej slúži, ale aj politické premeny samotného Mexika v turbulentných 70. rokoch. Tieto dve línie (príbeh rodiny a krajiny) sú však zachytené skôr na pozadí príbehu samotnej Cleo.
Film je absolútne špičkovo nakrútený, má fantastickú kameru (tiež sa o ňu postaral samotný Cuarón) a spolu s čierno-bielym obrazom vytvára nezriedka fascinujúce scenérie. Mnoho scén je natočených na jeden dlhý, neprerušovaný záber a pre milovníkov kompozície obrazu pôjde o fajnšmekerský zážitok.
Viem si predstaviť, že na veľkom plátne by to muselo byť ešte väčšie žrádlo. Asi je ti jasné, že Roma nie je ani náhodou určená pre typicky popcornového diváka. Je to do veľkej miery introvertný a tichý film. Cuarónova snímka sa tak podobá skôr sfilmovanej básni či meditácii (obsahuje aj viacero metaforických obrazov či otvorených symbolov).
Pustiť sa do nakrúcania filmu, ktorý je založený na režisérových spomienkach, pritom skrývalo nejedno úskalie. Človek by mohol očakávať, že Cuarón bude prehnane sentimentálny, idylický či prvoplánovo nostalgický.
Roma však žiadnu podobne povrchnú ľúbivosť neponúka. V krásne komponovaných obrazoch sa totiž odohráva jeden obyčajný, ale silný a realistický ľudský príbeh. Jeho sila je práve v onej obyčajnosti a dokazuje, že bežný život je v skutočnosti stokrát dramatickejší, než tie najpracnejšie vykonštruované drámy.
Roma je kusom poctivej človečiny a nesmierne empaticky zachyteným kusom života. Niekto sa iste bude sťažovať, že film je príliš pomalý a že sa v ňom dohromady nič nedeje. Pozorného diváka si však Cuarón získa a odvďačí sa mu silným zážitkom.
Režisér kdesi zmienil, že film je z 90% autobiografia a je venovaný Libo, skutočnej slúžke, ktorá sa o Cuaróna v detstve starala a ktorá slúžila ako inšpirácia pre postavu Cleo. Keď tak nad tým uvažujem, ani si neviem dosť dobre predstaviť, ako lepšie by sa dala Roma natočiť.
Z každého záberu je jasné, že režisér mal od začiatku pevnú, jasnú víziu a podarilo sa mu ju bez zaváhania zrealizovať. Pokiaľ teda obľubuješ silné, ale pritom akosi nenápadné ľudské príbehy, tak je Roma jasnou voľbou. Osobne jej dávam deväť bodov z desiatich a nevylučujem, že časom sa toto hodnotenie zvýši.
Je pre mňa teda Roma najlepším filmom roka? Úplne najlepším asi nie, ale rozhodne patrí medzi tohtoročnú elitu. Nepopieram tiež, že mnohým divákom sa Roma bude zdať chladná a príliš málo emotívna.
V skutočnosti je to presne naopak, Cuarón len veľmi múdro odmieta dolovať divácke emócie z pohodlného a pasívneho diváka. Pri sledovaní tak budeš musieť zapojiť najmä vlastnú empatiu a cit. Pokiaľ sa ti to podarí, čaká ťa jeden z najlepších filmov nielen tohto roku.