Naša krajina má veľký problém.
Slovensko sa potáca v problémoch spojených s parlamentnými voľbami prakticky od dňa vzniku samostatného štátu. Dokazujú to početné dokumentárne filmy o našich premiéroch, ktorí stáli na čele koalícií, kde sa v prvom rade hájili vlastné záujmy pred tými občianskymi. Dôkazom je už doslova nespočetné množstvo nevyšetrených káuz, pri ktorých prišla krajina o stovky miliónov na úkor jednotlivcov.
Posledných pár rokov to už dokonca nie je len o peniazoch, ale presadzovaní moci ako takej. Slováci tak začínajú prejavovať záujem aj o alternatívne strany, ktoré možno na prvý pohľad nepresadzujú najkvalitnejší sociálny program a nemajú kapacity na to, aby prišli s reálnymi zmenami, no populistické kroky zvládajú na jednotku.
Ako už asi vieš, hovoríme práve o strane ĽSNS, ktorá sa snaží ľuďom ukázať, že v krajine dokáže nastoliť disciplínu a minimalizovať neistotu. Zároveň sú však členovia tohto hnutia dlhodobo, právom a dokázateľne spájaní s extrémizmom a fašizmom. Niektorí už dokonca čelili trestným oznámeniam a poznáme aj mnoho konkrétnych medializovaných prípadov.
Už v zatiaľ posledných parlamentných voľ'bách z roku 2016 získala Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko o niečo viac ako 8-percentný podiel, čo činí približne 210-tisíc hlasov občanov. No a keďže sme už za polovicou volebného obdobia, pomaly je čas príprav na ďalšie. Neodmysliteľnou súčasťou sú práve prieskumy, pričom jedného sme sa dočkali aj v týchto dňoch.
Pre radu mládeže Slovenska ho pripravila agentúra Focus, ktorá sa tentokrát zamerala na situáciu, keby boli parlamentné voľby túto jeseň a volili by v nich len mladí ľudia od 18 do 24 rokov. Výsledky ukázali, že práve extrémisti na čele s Mariánom Kotlebom by suverénne voľby vyhrali a získali by pri tom 20,1 % všetkých hlasov. Na druhom a treťom mieste nájdeme dve aktuálne opozičné a veľmi aktívne strany SaS a OĽaNO a v súčasnosti najsilnejší Smer by skončil na štvrtom mieste.
Výskum bol pripravený na základe vzorky 1000 respondentov prostredníctvom online panelu v dátumoch 3. - 23. október na celom území Slovenska.
extrémistické stranyTieto výsledky sú jednoznačnou reakciou na aktuálne politické dianie plné káuz a neistoty. Aj napriek iniciatíve médií mladí ľudia nie sú ochotní čítať, dohľadávať si a následne pochopiť súvislosti.
A preto by sme boli veľmi radi, ak by si si našiel čas a prečítal zopár dôležitých článkov. Napríkad o tom, ako by vyzeral svet, ak by druhú svetovú vojnu vyhral Hitler. Alebo o tom, kto bol Jozef Tiso, ku ktorého politike sa otvorene hlási aj strana Mariána Kotlebu. A ak preferuješ osobné príbehy, tak pre teba máme príbeh starenky, ktorá dáva jasne najavo, prečo nemôžu mať fašisti v súčasnej spoločnosti absolútne žiadny priestor na šírenie nenávisti.