Streda 23. 5. 2018 meniny má Želmíra

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.

Ako by vyzeral náš svet, ak by nacistické Nemecko vyhralo druhú svetovú vojnu?

Spojenci na Blízkom východe zostali porazení, armády Osi vstupujú do ďalekej Indie a svet sa začína meniť podľa Hitlerových predstáv. Pozrime sa bližšie na mimoriadne zaujímavú tému z nedávnej histórie.

15. február 2017, 14:28

Spojenci na Blízkom východe zostali porazení, armády Osi vstupujú do ďalekej Indie a svet sa začína meniť podľa Hitlerových predstáv. Pozrime sa bližšie na mimoriadne zaujímavú tému z nedávnej histórie.

Niet známejšieho, rozsiahlejšieho či hroznejšieho konfliktu, akým bola druhá svetová vojna. Máme o nej k dispozícii desiatky dokumentov, filmov, kníh či ďalších materiálov poukazujúcich na hrôzy vojny, ktorá paralyzovala európsky kontinent na dlhé roky a zanechala po sebe veľkú stopu. Ako už vieme z dejepisu zo základných škôl, všetkému predchádzala nepokojná situácia v Európe spôsobená nástupom Hitlera a politikou appeasementu od Francúzska i Spojeného kráľovstva Veľkej Británie, čo malo za následok nielen anšlus Rakúska v roku 1938, ale po Mníchovskej dohode aj rozbitie našej Československej republiky. Za oficiálny začiatok konfliktu sa ale považuje útok na Poľsko z 1. septembra roku 1939, kedy sa na jeho územie vrhli nielen vojská Wehrmachtu, ale aj ich vtedajších "kolegov" zo Sovietskeho zväzu.

 

Ako by vyzeral náš svet, ak by nacistické Nemecko vyhralo druhú svetovú vojnu?

 

Po obsadení poľskej zeme následne Hitler uprel zrak na Francúzsko a Benelux, kde sa nachádzal protivník, ktorý nebol na vojnu dobre pripravený, nepodnikal žiadne výrazné kroky a zmohol sa len na poslanie vojsk k Maginotovej línii. Ako z histórie vieme, Sitzkrieg zo strany Francúzska bola prepadákom a nemecká blesková vojna (teda Blitzkrieg) zožala drvivý úspech. Paríž padol a Francúzsko sa muselo podrobiť neželanej nadvláde. Nemci vo výbojoch pokračovali aj naďalej a za obeť padli aj severské štáty, svoje si v leteckej bitke (operácia Seelöwe) vytrpela Británia i ďalšie štáty Európy. Ako je všeobecne známe, k nacistom sa pridali aj fašisti z Talianska pod taktovkou Mussoliniho. Tí čoskoro po obsadení Albánska a Etiópie (resp. Habešu) zaútočili na Grécko a v Afrike na Somálsko a Egypt, čím sa konflikt presunul aj na ďalší kontinent. Talianski vojaci si ale nepočínali veľmi dobre, a preto im prišli na pomoc jednotky Afrika Korps pod vedením známeho maršála Erwina Rommela. Narastajúce neúspechy Talianska viedli Mussoliniho k postupne väčšej spolupráci s Nemeckom, až pokiaľ sa im fašistické vojská úplne nepodriadili. Medzičasom však prebiehala v ďalekej Ázii aj japonská invázia do Tichomoria a zlúčením oboch bojísk dostala vojna prívlastok svetová.

 

Ako by vyzeral náš svet, ak by nacistické Nemecko vyhralo druhú svetovú vojnu?

 

Vráťme sa ale k priebehu konfliktu. 22.6.1941 sa 150 nemeckých divízií za podpory desiatok po zuby vyzbrojených oddielov od satelitov vrhlo smerom do srdca Sovietskeho zväzu s cieľom obsadiť tri veľké mestá (Leningrad, Moskva a Stalingrad) a dostať sa k ropným poliam na Kaukaze. Nemcom sa v postupe spočiatku darilo, nakoľko im pomohli nedávne čistky v sovietskych radoch či prvotná Stalinova nedôvera v ich útok. Keď už však Wehrmacht po niekoľkých mesiacoch bojov začal stúpať na zasnežené kaukazské kopce, Leningrad bol v obkľúčení a Stalingrad takmer zrovnaný so zemou, zdrvená Červená armáda sa pomaly, ale isto začínala otriasať a preberať iniciatívu. Prvotný impulz nádeje dostali po úspešnej obrane Moskvy v roku 1941 a príchode posíl z východu. Vďaka operácii Uran sa im taktiež podarilo obkľúčiť 6. armádu pod vedením Paulusa a zavreli ich tak v Stalingradskom kotli, kde ich postupne ničili, až pokým sa nepriatelia nevzdali. Následne sa po porážke v meste na Volge Nemci až do konca vojny len sťahovali bližšie a bližšie k Berlínu. Aby toho nebolo málo, čoskoro (1944) sa uskutočnila operácia Overlord - Američania sa so svojimi spojencami vylodili v Normandii a z dôvodu, že väčšina nemeckej armády bola na východe, sa im podarilo zatlačiť nemecké jednotky späť do hĺbky Európy. Ako z histórie vieme, postup Červenej armády bol priam nezastaviteľný a otvorenie západného frontu či porážka v Afrike a na ďalších frontoch znamenala pre Tretiu ríšu definitívnu porážku. Avšak, ako by to vyzeralo, ak by Nemci a ich spojenci zvládli kľúčové strety? Pozrime sa na to podrobnejšie.

Nemecké jednotky na severe Kaukazu:

Ako by vyzeral náš svet, ak by nacistické Nemecko vyhralo druhú svetovú vojnu?

 

Ako bolo spomenuté vyššie, Rommel sa so svojimi mužmi z Afrika Korps vydal na čierny kontinent, aby zabránil porážke svojich talianskych spojencov. Po počiatočnom postupe sa dostal hlbšie do egyptského územia, kde narážal na silný britský odpor. K zlomu v celom ťažení prišlo pri meste Al-Alamejn, kde sa odohrali dve mimoriadne dôležité bitky. Ide o prvú a druhú bitku pri Al-Alamejne. Obidve sa odohrali v roku 1942, len s niekoľkomesačným časovým postupom. Počas prvej sa brániacim britským (a tiež aj gréckym, indickým, kanadským či novozélandským) vojakom podarilo zastaviť Rommelovu ofenzívu a zabrániť mu tak v ďalšom postupe smerom na Káhiru a dôležitú Alexandriu na pobreží. Známejšia je predovšetkým ale druhá bitka, kedy Briti prešli do protiútoku a po náročných bojoch porazili svojich protivníkov, čím predznamenali blížiaci sa koniec pre Nemcov, Talianov a ich spojencov na severe Afriky. Na jednotky Osi sa čoskoro vrhli spojenci zo západu (operácia Torch) a v priebehu niekoľkých mesiacov vytlačili nemecké a talianske jednotky späť do Európy. Avšak, čo by sa dialo, ak by tu Rommel zvíťazil a úspešne by v ofenzíve pokračoval až dovtedy, pokým by obsadil strategicky mimoriadne dôležitý Suezský prieplav?

 

Ako by vyzeral náš svet, ak by nacistické Nemecko vyhralo druhú svetovú vojnu?

 

Podľa mnohých expertov by vyzeralo nasledujúce dianie takto - Briti by museli stiahnuť svoje loďstvo do Červeného mora, pretože by nedokázali byť naďalej zásobovaní a čoskoro by boli rozdrvení nemeckými a talianskymi divíziami. Po stiahnutí do Červeného mora by sa Osi otvorila cesta na Blízky východ, kde už spojenci nemali vojenské jednotky. Nemci by s minimálnym úsilím získali pod svoju kontrolu Sýriu, okolité štáty vrátane Iraku a Iránu, kde sa nachádzali (a stále nachádzajú) priam životne dôležité ropné polia, ktoré Hitler jednoducho potreboval obsadiť. Po získaní daných krajín by sa v zúfalej situácii ocitlo Turecko, pretože z európskej strany naň číhali okrem Nemcov aj ich satelity (napríklad Bulharsko) a po postupe do Ázie by sa im z juhu k hraniciam dovalili ďalšie divízie. Ak by im neumožnili spojiť sa, Turci by boli poľahky obsadení. Turecku by tým pádom nezostalo nič iné na výber, ako sa pridať k Osi alebo zostať porazené. Ak by vojská Osi získali cestu cez Bospor, ihneď by klesol význam Malty a Gibraltáru. Následne by Španielsko s najvyššou pravdepodobnosťou uvoľnilo Nemcom cestu k spomenutému Gibraltáru, pretože sa bálo priamej nemeckej invázie do srdca ich krajiny. Ak nie, zložky Kriegsmarine by neohrozene doplávali z mora. Briti by následne nemali ako zásobovať Maltu, a tak by o pár týždňov padla aj ona. Stratili by celé Stredozemné more, čo by predznamenalo katastrofu.

 

Vďaka úplnej kontrole Stredomoria by Os získala v druhej svetovej vojne obrovskú výhodu. Výrazne by eliminovali britskú hrozbu a vďaka obsadeniu Iránu by zablokovali spojenecké zásobovacie trasy pre Sovietsky zväz. Práve pre neho by išlo o mimoriadne nepriaznivú situáciu, pretože hlavné sovietske ropné zásoby pochádzali z oblasti Kaukazu. Na ich smolu už Nemci pomaličky liezli do vysokých kaukazských kopcov zo severu a čoskoro by sa prirútili aj z nechráneného juhu smerom od Blízkeho východu. Po strate týchto ropných polí by sa Sovietsky zväz ocitol na hrane života a smrti. Ľahko sa mohlo stať, že by sa Stalin poddal Hitlerovi a z donútenia by museli Nemecku posielať skrz Transsibírsku magistrálu dôležité suroviny alebo by skôr či neskôr museli ustúpiť sovietske vojská až za Ural. Následne by sa naskytla možnosť intervencie do Indie skrz Chajbarský priesmyk spájajúci Afganistan s Indiou, podobne ako to urobil Alexander Veľký v roku 326 pred naším letopočtom.

 

Polopatistická mapka pre lepšiu predstavu:

 

1 - Obsadenie Suezu a následná intervencia na Blízky východ

2 - Spojenie armád Osi skrz Bospor

3 - Obsadenie ropných polí na Kaukaze

4 - Prerušenie zásobovacích trás do Sovietskeho zväzu

5 - Útok smerom do Indie skrz Chajbarský priesmyk

6 - Postup smerom ďalej na východ k Japonsku

Ako by vyzeral náš svet, ak by nacistické Nemecko vyhralo druhú svetovú vojnu?

 

Následne po obsadení takého obrovského územia mohol Hitler vytvoriť napríklad nejakú formu únie alebo uzatvoriť nové spojenectvá s rôznymi africkými a ázijskými štátmi, čím by Nemecko nabralo nielen na ekonomickej, ale aj vojenskej sile. Veľká Británia by zostala úplne paralyzovaná a zmohla by sa akurát na bránenie Britských ostrovov, nie to ešte na nejakú ofenzívu na kontinent (operácia Overlord by sa neuskutočnila a neotvoril by sa druhý front). V prípade, že by sa nemeckému loďstvu podarilo výrazne zablokovať zásobovacie trasy cez Atlantický oceán smerujúce od Spojených štátov amerických do Británie, porážka Londýna by bola otázkou času. Avšak kontrola takého veľkého územia by bola veľmi náročná, a preto by sa postupne začali uplatňovať Hitlerove vízie o usporiadaní sveta, o ktorých si prezradíme bližšie informácie v nasledujúcich odstavcoch.

 

Ako by vyzeral náš svet, ak by nacistické Nemecko vyhralo druhú svetovú vojnu?

 

Po páde boľševickej hrozby a vztýčení vlajky s hákovým krížom nad poslednou baštou nepriateľa by sa pravdepodobne začalo s naplňovaním Generalplan Ost  (Hlavný plán pre Východ), tajnej koncepcie Heinricha Himmlera o osídľovaní Európy germánskou rasou. Táto násilná kolonizácia mala viesť k vysídleniu „podľudí“ za Ural a masovej genocíde 50 miliónov ľudí, predovšetkým Rusov, Poliakov, Bielorusov, Čechov, Ukrajincov a príslušníkov pobaltských národov. S preživšími Slovanmi sa následne počítalo ako so živoriacimi otrokmi, ktorí mali v „nemeckom životnom priestore“ zohrať rolu lacnej pracovnej sily, pričom by sa im podľa zákona zakázali plodiť deti, čo malo viesť k ich postupnému a „prirodzenému vyhynutiu“. U časti takzvane „rasovo vhodných“ malo dôjsť naopak k ich ponemčeniu. Konečná verzia tohto plánu bola rozdelená na dve časti: Kleine Planung – malý plán, ktorého akcie sa uskutočňovali už počas vojny - v najväčšej miere v Poľsku, kde bolo počas operácie Tannenberg popravených cez 20 000 príslušníkov poľskej elity (aktivistivzdelanci, študenti, herci či úradníci). Druhá vlna násilností zmasakrovala 40 tisíc intelektuálov a nadobro rozbehla kolobeh teroru, verejných popráv, zastrašovania a násilného vysídľovania. Tieto činy viedli v roku 1941 k rozhodnutiu, že poľský národ treba úplne vyhladiť, po masových čistkách malo zostať na poľskom území 3-4 miliónov ľudí, ktorí mali slúžiť nemeckým kolonistom ako otroci. Podobná budúcnosť mala postihnúť aj ostatné národy, a to práve v druhej verzii plánu - Grosse Planung, ktorý mal byť uskutočnený po konečnom víťazstve v časovom horizonte 30 rokov. Kvôli rasovej príbuznosti, bohemizovanej nemeckej krvi, boli v protektoráte Čechy a Morava vypracované špeciálne koncepcie na germanizáciu českého priestoru pod názvom „Konečné riešenie českej otázky“. Po ich naplnení malo nemecké obyvateľstvo osídliť „čisto české územia“, ale i posilniť existujúce nemecké jazykové ostrovy, zároveň malo dochádzať k likvidácií a vysídľovaniu nepohodlných ľudí. Ponemčenie českého národa však nemalo byť realizované zo dňa na deň násilnou cestou. Samotný Adolf Hitler odhadoval tento plán na 300 rokov. Česi mali byť asimilovaní nenápadne a nenásilne, podľa historikov by sa ich územie stalo plnohodnotnou súčasťou Veľkonemeckej ríše alebo len prostým „vidieckym sídlom“ pre nacistických pohlavárov.

 

Percentuálne podiely etník určených na elimináciu nacistickým Nemeckom z území určených na budúce osídlenie

 

Etnická skupina

Podiel ľudí určených na odstránenie

Poliaci

80-85%

Rusi

50-60% fyzicky zlikvidovať a 15% poslať na Západnú Sibír

Bielorusi

75%

Ukrajinci

65%

Litovci

85%

Lotyši

50%

Estónci

50%

Česi

50%

Latgali

100%

 

Zhltnutý do priestoru Tretej ríše by bol pravdepodobne aj Slovenský štát. Ten  sa mal podľa predstáv Günthera Panckea, šéfa Hlavného úradu pre rasu a osídľovanie v Berlíne, spojiť s nemeckým národom za pomoci 100-tisíc nemeckých prisťahovalcov. Podľa historika Johanna Kaisera by však nacistický satelit postihol rovnaký osud ako ďalšie slovanské štáty na východe. V koncentračných táboroch mali najprv skončiť Židia a Rómovia, 100- až 200-tisíc ľudí. Nasledovať ich mali Rusíni a potom aj Slováci. Údajne až 39% príslušníkov Hlinkovej gardy prešlo testom rasovej vhodnosti. Osud 2 655 000 obyvateľov bol však otázny. I napriek oblastiam podobným „vidieckym obvodom Vestfálska“ existovali na Slovensku aj „poslovančené cintoríny nemectva“, kde by podľa Heinricha Himmlera aj po „rasovej očiste“ stačilo obyvateľstvu štvorročné vzdelanie, znalosť počítania do 500 a schopnosť podpísať sa.

 

Ako by vyzeral náš svet, ak by nacistické Nemecko vyhralo druhú svetovú vojnu?

 

Úspešné víťazstvo na východe a nastolenie protektorátnych či bábkových vlád by pravdepodobne znamenalo ešte tvrdšiu nacizáciu spoločnosti. Na dobytých územiach sa mala podľa nacistov uplatňovať politika Gleischaltnug, ktorej cieľom bola úplná integrácia kultúry, náboženstva a umenia do štátnej ideologickej mašinérie. Novovytvorené kultúrne komory by po vzore Nemecka chránili pálením kníh či verejným zosmiešňovaním „zdegenerovaného umenia“ svoju (germánsku) kultúru pred židovským a liberálnym vplyvom. Samotné nacistické umenie bolo predovšetkým propagandou zdôrazňujúcou neosobné vecné pravdy v ideologickom duchu.  Pri umeleckej tvorbe sa pripúšťali len štyri základné témy: rasa, pôda, vojna a nacistická strana. Prísne cenzúry sa rovnako nedotýkali pohanského náboženstva, ktoré malo postupne nahradiť zaužívané vierovyznania a obnoviť medzi ľuďmi padlý kult. Nové formy umenia mali zdôrazňovať vybrané udalosti nemeckej histórie, kde autori poukazovali na poslanie Germánov v záchrane Európy pred nájazdmi rasovo menejcenných židovských a slovanských hôrd. Pomyselnému nacistickému kladivu by v alternatívnej budúcnosti pravdepodobne neunikla ani hudba, Hitler ako vášnivý obdivovateľ Wagnerových oper zakazoval v Nemecku všetko, čo sa tomuto štýlu vymykalo. Zakázaná bola najmä hudba, ktorá dostala nálepku židovská, skladatelia, dirigenti a interpreti nepodriadení novému kultúrnemu trendu sa ocitli bez práce či v pracovných táboroch. Terčom nacistickej nenávisti sa stal predovšetkým Jazz, nakoľko sa považoval za zdegenerovanú hudbu Američanov a negrov. Už počas vojny nemecké továrne vyrábali lacné rádiové prijímače, ktoré dokázali preniesť nacistickú propagandu do všetkých nemeckých pracovísk. Existoval dokonca projekt, podľa ktorého mali byť na verejných priestranstvách po celej Veľkonemeckej ríši inštalované stĺpy s ampliónmi, vysielajúcimi bez prestávky nacistickú propagandu. Skresľovaniu faktov a využívaniu ľudských vášní nemali uniknúť ani filmy, tie už počas Hitlerovej vlády zdôrazňovali cnosti nacistickej strany, glorifikovali krvavé boje a poukazovali na menejcenné národy. Slobodná tvorivosť by tak za vlády nacistov bola nahradená konformitou a cenzúrou, umenie by prestalo byť výrazom individuálnej slobody a prakticky by splynulo s propagandou, ktorá sa štýlom i formou veľmi približovala sovietskemu oficiálnemu umeniu.

Ako by vyzeral náš svet, ak by nacistické Nemecko vyhralo druhú svetovú vojnu?

Po bleskovom a drvivom víťazstve bola v pláne nacistov aj výstavba nového hlavného mesta ríše – Germanie, v ktorého centre mala vyrásť Sieň národa (Volkshalle), najväčší krytý priestor na svete – 16-krát väčší, než Bazilika sv. Petra vo Vatikáne, výška budovy mala byť 290 metrov (predpokladalo sa, že budova bude mať vnútri vlastné počasie) a mala pojať cez 180 000 ľudí. Na vrchole megalomanskej stavby mala podľa plánov stáť gigantická socha nemeckej orlice, zvierajúca vo svojich pazúroch planétu Zem. „Miesto uctievania Hitlera“  by sa nachádzalo pred novovybudovaným námestím, na ktorom by sa mohlo v prípade potreby zhromaždiť milión ľudí. Neďaleko mal vyrásť aj monumentálny víťazný oblúk (dvakrát väčší než ten v Paríži), na ňom mali byť vytesané všetky mená (1,8 milióna) padlých nemeckých vojakov v prvej svetovej vojne.  Súčasťou plánu bol aj nový Reichstag, olympijský štadión, univerzitné mestečko, múzeá i množstvo budov a hrobov pripomínajúcich nacistickú ideológiu. Samotný interiér budov mal byť dokonalým obrazom nacistickej posadnutosti mocou – obrazy vojenských hrdinov, sochy svalnatých mužov po boku árijských panien, symboly nadradenosti bielej rasy. I keď sa z tohto šialeného projektu zrealizovalo minimum, stál pokus o vytvorenie hlavného mesta sveta mnoho životov. Na „pomníku mizantropie“ pracovalo v krutých podmienkach vyše 130 000 ľudí, väčšinou väzni z táborov či vojnoví zajatci (najmä z radov červenej armády).

 

Ako by vyzeral náš svet, ak by nacistické Nemecko vyhralo druhú svetovú vojnu?

 

Volkshalle:

Ako by vyzeral náš svet, ak by nacistické Nemecko vyhralo druhú svetovú vojnu?

 

Samotný život, či už spoločenský alebo súkromný, by bol v Tisícročnej ríši nalinajkovaný, štát by zasahoval do každého aspektu jedinca a snažil by sa o jeho kontrolu, v krutom totalitnom režime mali mať všetci určené svoje jasné a pevné miesto. Výnimkou nebolo ani postavenie muža a ženy v novej spoločnosti. Hitler zastával neústupné stanovisko spočívajúce v názore, že najdôležitejšou funkciou každej ženy je reprodukcia. Emancipáciu a feminizmus považoval za ďalší úpadok prehnitej parlamentnej demokracie. V roku 1936 na zasadnutí Frauenschaftu predniesol Hitler prejav, v ktorom boli zhrnuté najdôležitejšie body nacistickej politiky vo vzťahu k ženám: „Nech už vzdelaná žena - právnička dosiahne v živote čokoľvek, pokiaľ vedľa nej žije obyčajná matka piatich, šiestich alebo aj siedmich zdravých a dobre vychovaných detí, potom môžem povedať jediné: z pohľadu našich nesmrteľných národných hodnôt, ktoré nám všetkým ležia u srdca, dala a dáva tato žena - matka nášmu národu viac než právnička, lebo nám všetkým zaistila budúcnosť a kontinuitu našich životov.“  Žena tak predstavovala pre Tretiu ríšu reprodukčnú jednotku, ktorej jedinou úlohou bolo plodiť nových vojakov, pomáhajúcim Veľkonemeckej ríši v dosiahnutí mocenských cieľov. Nacisti chceli túto absurditu dotiahnuť do najväčších extrémov, cieľom budúcnosti bol totiž chov ľudí, organizácia Plameň života zriaďovala už počas vojny špeciálne domovy, do ktorých boli prijaté ženy so stopercentným árijským pôvodom. Ich následným cieľom bolo počas pôsobenia v inštitúcií splodiť s príslušníkmi SS čo najviac "dokonalých" detí a tie následne posielať na adopciu.

 

Ako by vyzeral náš svet, ak by nacistické Nemecko vyhralo druhú svetovú vojnu?

 

Mužskú nadradenosť zdôrazňoval každý prvok nacistickej ideológie. Boli to práve muži, ktorí bojovali za národ so zbraňami v ruke a bránili jeho hodnoty a slobodu. V rodinnom živote zastával otec rolu neobmedzeného a neomylného vodcu, ktorému boli všetci členovia rodiny bezpodmienečne podriadený. Otec prinášal domov obživu, matka naopak vytvárala atmosféru domova. Od dievčat sa očakávalo, že napodobnia svoju matku, zatiaľ čo chlapci zasvätia svoju dospelosť štátu.  Navzdory neutíchajúcej propagande, oslavujúcej cnosti a hodnoty materstva a ženstva, ženy, ktoré sa nacistickému diktátu odmietli podriadiť či ktoré nezapadli do obrazu tisícročnej ríše, sa veľmi rýchlo ocitli v špeciálnych ženských koncentračných táboroch, v ktorých si našlo smrť celkom 92 700 žien. Po konečnom víťazstve a nastolení novej ríše by toto číslo pravdepodobne narástlo, nakoľko nacisti čoraz viac tlačili na odchod žien z čisto mužských profesií, rovnako im zakazovali vstup do politiky či súdnych orgánov. Samotná výchova by v nacistickej veľríši nebola v rukách rodín, ale štátu, ten mal totiž za úlohu vytrhnúť mladých ľudí zo zázemia domova a prinútil ich k vstupu do niektorých zo svojich mládežníckych organizácií, kde by ich mal plne pod kontrolou. Rozbiť však takú silnú hegemónnu jednotku, akou je rodina, by bolo podľa slov nacistov „ťažké“ a vyžadovalo by si to „dlhý boj“ ,ktorý by bol však po vyhranej vojne tým najmenším problémom.

 

 

Ako by vyzeral náš svet, ak by nacistické Nemecko vyhralo druhú svetovú vojnu?

 

Aký by bol teda život v Tisícročnej ríši? Pre väčšinu árijcov pokojný, v znamení prosperity, poriadku a pokoja, avšak za cenu podriadenia sa jedinej prístupnej ideológii, ktorá by z pozície „Veľkého brata“ zasahovala a riadila všetky aspekty ich života. Naopak, pre nežiaducich parazitov a menejcenné národy by znamenala éru temna, teroru, vrážd a potlačovania základných práv. Koľko by však vydržala ríša postavená na takýchto základoch, je otázne.

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia71 komentárov
alebo poslať ako anonym
71 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
Vlado Cifruľák15. február 2017, 14:59

výborný článok, chválim

232 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
bezcenzury16. február 2017, 11:18

88 lajkov máš

9 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Padre55715. február 2017, 17:09

A idioti idú Hajlovať a rozprávať o Slovenskom štáte. Áno žili sme "samostatne" a mali tu kľud ale nakoniec by sa vysporiadali aj s nami ako so "špinavými Slovanmi", ktorí sú podradná rasa.

94 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Pleb Patrol15. február 2017, 22:03

No akože brrr to že sa niekto zastane Slovenského štátu neznamená že musí nutne heilovať a byť zástancom nacizmu. Keby sa o Slovenskom štáte neučíme len v rovine kecov českých historikov z obdobia socializmu, bolo by každému jasné že Slovenský štát bol pre prežitia Slovákov nutnosť či to chceme alebo nie. Možno by si to chcelo trochu naštudovať o tom čo všetko predchádzalo vzniku tohto štátu, a ako boli naši politici nútení urýchlene, v zložitých a kritických chvíľach rozhodovať o osude Slovákov, ešte k tomu z pozície predstaviteľov jednej z tých menších etnicít v Európe.

Oh, a ešte si nakoniec preistotu pripomeniem že podporovateľom ĽSNS ani obdivovateľom nacizmu či fašizmu nie som.

51 Odpovedať · Nahlásiť
Roland Antol12. máj 2017, 3:53

,,Pleb Patrol,,klobúk dole pred tvojím komentárom,úplne sa sním stotožňujem,vidno,že do toho vidíš,česť takým ako si Ty.Spozdravom.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
TvojaBabka15. február 2017, 23:37

Jedna vec je povedať, že kroky Slovenského štátu boli najmenším zlom v danej dobe (dá sa o tom diskutovať, ale je v tom určitá logika), a niečo iné je vyslovene oslavovať daný režim. A dnes na slovensku máme ľudí, ktorí ten režim vyslovene oslavujú, tak ako máme ľudí ktorí oslavujú aj to čo prišlo po ňom. Smutná slovenská minulosť a ešte smutnejšia súčasnosť.

21 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Pleb Patrol16. február 2017, 11:02

Padre557 spomenul heilovanie a rozprávanie o Slovenskom štáte v jednej rovine, od toho som sa aj odrážal.

Za ľudí čo ospevujú daný režim sa nevyjadrujem, mnohokrát mu sami nerozumejú, len majú potrebu byť výnimočnými rebelujúcimi snehovými vločkami. K čomu som sa vyjadroval bolo to, že tu démonizujeme všetko spojené so Slovenským štátom viac ako je to snáď normálne, bez akéhokoľvek chápania situácie v akej Slovensko či Slováci tou dobou boli. Ja osobne mám k Slovenskému štátu alebo Jozefovi Tisovi nejakú úctu už len kvôli skutočnosti, že obmedzili to spomínané zlo na minimum, zatiaľ čo dokázali Slovensko a Slovákov udržať v rámci možností v bezpečí.

8 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Ughi15. február 2017, 22:00

Nie som fašista, ale podla mňa v tej dobe Tiso veľa možností nemal... Tam to bolo buď takto alebo si nás postupne rozoberú. Veď nemci zničili Poľsko za akú krátku dobu... Veď cez slovensko by prešli za max. 12 hod... A samozrejme hajlovanie je blbosť!

24 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
KTO POLAK15. február 2017, 23:29

Poľsko nebolo v tej dobe na vojnu pripravené, zato Česko-Slovensko malo pozdĺž hranice s Nemeckom vybudovanú sieť bunkrov, ktoré by boli schopné odolať útoku Nemecka. Keď hrozila vojna s Nemeckom, do zbrane sa prihlásilo viac než milión ľudí, čiže viac než by bolo treba na obsadenie bunkrov a ich následnú obranu.

17 Odpovedať · Nahlásiť
Roland Antol12. máj 2017, 4:08

Treba si preštudovať históriu,kde sme boli keď sa podpisovala ,,MNÍCHOVSKÁ DOHODA,,a kto ,,NÁS BRÁNIL,,???,,NIKTO,,a myslím,že tu bola ,,VERSAILLSKÁ ZMLUVA,,kto sa,,NÁS,, čo pýtal,mi čo máme vybudovanú sieť bunkrov,alebo sme mali???

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
KTO POLAK18. máj 2017, 18:23

Ešte raz a po slovensky, lebo mi to kazí oči keď to čítam.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Calamada28. apríl 2017, 1:59

Si robis prdel? Milujem ludi ktorí vedia o histórii veľkú figu. Spomínaš tu nejake sproste bunkre. Francúzi mali v tom období najsilnejšiu armádu a predsa sa Nemcom podarilo obsadit Porýnsko - centrum priemyslu a to aj vďaka Britom ktorý si mysleli že ked budú čičíkať Hitlera tým že mu nechajú Porýnsko tak nebude svet ťahať do vojny ...proste Briti sú aj boli blbí vtedy, niektorí ľudia, národy sa nemenia

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
KTO POLAK29. apríl 2017, 20:32

Môj zlatý, tích našich podľa teba "sprostých" bunkrov sa báli aj Nemci, takže neviem čo tu splietaš. Aj Francúzi mali vybudovanú sieť bunkrov, tzv. Maginotovu líniu, lenže tú Nemci jednoducho obišli cez Belgicko, potom pokračovali cez Ardeny do severo-západného Francúzska. Francúzska armáda sa nezmohla na nič, akurát tak na ústup do Británie z Dunkerque. A taktiež aj Francúzi boli blbí, pretože potom ako vyhlásili vojnu len nečinne čakali na krok Nemecka.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Ughi16. február 2017, 14:20

Zabudol si, že hranice s nemeckom nám boli zobrané(sudety)

-2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
KTO POLAK16. február 2017, 19:24

Mal som na mysli obdobie pred Mníchovskou dohodou.

11 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
mojko16. február 2017, 10:58

Kamosko aj Francuzi boli pripraveni na vojnu a ako dopadli...cim by sme sa mali akoze branit proti luftwaffe, tymi 30 rocnymi aviami?

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
JaNičJaMuzikant16. február 2017, 9:31

Šéfe, Slovensko vzniklo až po odovzdaní týchto bunkrov Nemecku. Okrem toho na juhu od nás bolo Maďarsko ktorým nám bolo vyhrážané keď už sa vedelo že Hitler sa chystá vytvoriť protektorát. A Slovensko na žiadnu obranu pripravené nebolo, priorita pre "Čechoslovákov" bolo vždy Česko.

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
vlk6615. február 2017, 15:58

chyba tu ake plany mal hitler s usa

75 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Anti.rybka28. apríl 2017, 16:30

Vzhledem k americké politife, kde rasismus stejně jako v Německu slavil úspěch, dalo by se očekávat, že by uzavřeli s Německem dohodu. Samotný Hitler v Mein Kampf psal, že s USA má v plánu uzavřít dohodu, že proti nim nic moc nemá. A myslím, že pro Ameriku by bylo nakonec výhodnější s Německem spolupracovat, jelikož v zásadě proti nim nic neměli.

-1 Odpovedať · Nahlásiť
Dominik Hunčík17. február 2017, 18:44

Hitler by už nežil tym pádom v tom období by moc velké plány asi nemal...

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
lynch17. február 2017, 11:02

Vies s USA studenu vojnu, presne taku, aku viedol Stalin. Situacia by bola velmi podobna ako v skutocnosti aj bola, akurat namiesto Sovietskeho zvazu si dosad do rovnice Nemecku risu.

5 Odpovedať · Nahlásiť
Luke Smash16. február 2017, 20:59

No mozno by to dopadlo jak v tomto serialy :) http://www.csfd.cz/film/403167-the-man-in-the-high-castle/prehled/

8 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
anonym115. február 2017, 22:11

A poprosím aj článok o tom kto je nácek, fašista... aby sa zbytočne za nich neoznačovali slušní ľudia :) napr. nespokojnosť s asociálmi nieje znak fašizmu, kritika prijatia potenciálne nebezpečných ľudí do krajiny nieje znak extrémizmu....

41 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Milos16. február 2017, 7:55

A co tak podpora a volenie LSNS?

8 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
anonym116. február 2017, 10:25

názory, ktoré som vyššie spomenul nemajú len podporovatelia ĽSNS. btw nefandím Kotlebovi ale Kotleba je len dôsledok neschopnosti a arogancie terajšej vlády a utláčania práv slušných ľudí

22 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
nicky15. február 2017, 22:19

konecne zaujimavy a zmysluplny clanok! palec hore!

30 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
TvojaBabka15. február 2017, 23:34

Super článok, škoda že slováci majú takú krátku pamäť, nie len že nepamätajú nacistov, ale už ani socializmus. A už len očakávam kedy začnú velebiť mečiara, dávam tomu 10 rokov

28 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
ayyy16. február 2017, 21:41

:DD pobavil si ma.. aj ked vlastne ono to nieje na smiech

4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
hujer15. február 2017, 19:01

tajoslav + daimyo = kvalitna robota

27 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Adrian15. február 2017, 23:57

Chválim ideu článku, ale zišlo by sa trochu upratať informácie - napríklad invázia do Poľska - prvou krajinou, čo po boku nacistov udrela na Poľsko, bolo Slovensko, nie Sovietsky zväz, ktorý zaútočil neskôr. Taktiež by sa trošku oplatilo ujasniť si dátumy bitiek na východnom fronte, ako aj základne operačné údaje o operácii Barabarossa - cieľom bol dosiahnuť líniu Astrachaň-Archangeľsk. Z článku to vyznieva, akoby Bitka o Stalingrad a postup na Kaukaze prebiehal v čase Bitky o Moskvu, ale v prípade Stalingradu tam bol skoro rok rozdiel (Bitka o Moskvu - zima 41/42, Kaukaz leto 42, Stalingrad leto-zima 42/43). A ešte ani po Stalingrade nebolo definitívne rozhodnuté, zásadným zlomom bol Kursk v lete 43. Inak, ten celkový možný postup je zaujímavý, je to z knihy nejakého historika, alebo vaša konštrukcia? Ďalej, vedeli by ste ozdrojovať informácie o plánoch pre Slovensko? To ma zaujíma, viac by som o tom vedel viac. A nakoniec, posledný odstavec - hovoriť, že by Ríša prosperovala, je dosť prehnané - keďže Nemecko počas vojny stálo na totálnom vydieraní cudzích krajín (správali sa skutočne ako germánski barbari plieniaci Rím), vojnových a zbrojných objednávkach a otrockej sile cudzích robotníkov, je otázne, či by to bolo udržateľné, keby si už nemohli dovoliť toľko exploitovať "vlastnú" krajinu. Čo sa týka stability systému, to tiež považujem za otázne, či by nacizmus prežil a stal sa úplným základom nemeckej kultúry, o čo sa nacisti snažili. A posledná vec - dajte tých parazitov a menejcenné národy aspoň do úvodzoviek.

15 Odpovedať · Nahlásiť
Roland Antol12. máj 2017, 4:28

A tu je vysvetlenie:Na začiatku prvej svetovej vojny (26. - 31. augusta 1914) v bitke pri Tannenbergu zvíťazila 8. nemecká cisárska armáda pod velením generálplukovníka Paula von Hindenburga a generála Ericha Ludendorffa nad druhou ruskou Narevskou armádou pod velením generálplukovníka Alexandra Vasilieviča Samsonova.

0 Odpovedať · Nahlásiť
Roland Antol12. máj 2017, 4:21

A ešte by som ja rád doplnil,ku tvojmu komentáru,že ,,KLEINE PLANUNG,,čiže ,,malý plán,,je mylná informácia,keďže je dokázané,že tento skutok uskutočnila ,,NKVD,,a nie ,,NEMCI,,Tannenberg je potom v tomto článku úplný nezmysel.Ale čo už.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Honzo16. február 2017, 21:09

ze udrelo :D prestuduj si historiu a zistis, ze sme si len vzali naspat to, co nam poliaci vzali mnichovskym diktatom...

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Ragnar16. február 2017, 12:56

Za druhú svetovú netreba viniť Nemcov ,ale Francúzov a Angličanov. Tí zradili ako prví Československo, ktoré bolo pripravené na vojnu s Nemeckom. A za ich podpory zo západu a od Sovietov z východu, ktorí súhlasili že ak Poľsko napadne Československo oni ho neutralizujú a Maďari to tiež nemali ružové lebo Rumuni a nie som si istý či aj Srbi nám prisľúbili pomoc. Jedno rokovanie o Nás bez Nás vytvorilo pôdu na začatie druhej svetovej vojny. Inak článok fajn až na tie menšie nepresnosti čo už niekto dole popísal.

12 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Damči15. február 2017, 22:34

Výborne napísaný článok. Daimyo a Tajoslav na refresheri čítam články iba od vás lebo toto je fakt kvalita. Ale ako už bolo spomenuté v komentároch chýba plán s USA. Niečo také sa dá vidieť v seriáli The Man in the High Castle - odporúčam (y)

7 Odpovedať · Nahlásiť
Robo Dendron15. február 2017, 14:47

najs ...

6 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
alternative16. február 2017, 11:11

The man in the High castle

4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
lenchválim15. február 2017, 23:28

Konečne zmysluplný a zaujímavý článok. Len podotknem, že Sovietska invázia do Poľska sa nekonala 1.9. spolu s Nemcami, ale až 17.9. Ďalej odporúčam prečítať si knihy/články, ktorá napísal britský historik Ian Kershaw. V jednej z nich aj porovnáva koncept systémov Hitlera a Stalina, kde vysvetľuje, že Tretia Ríša stála na osobnosti a kulte Hitlera a bola jeho produktom a produktom nacistickej strany. Naproti tomu Stalin vzišiel zo Sovietskeho systému, prebudoval ho, spravil čistky, atď. ale stále bol ten systém schopný Stalina prežiť a pretrvať (veľmi zjednodušene napísané, v článku je to perfektne vysvetlené :) ). Preto si dovolím tvrdiť, že aj keby sa nejako podarilo Tretej Ríši zvíťaziť vo vojne, následný režim by nemal dlhotrvajúcu budúcnosť.
A rád by som ešte pochválil iniciatívu autora napísať takýto článok, keďže sa mu darí vyvracať niektoré argumenty dnešných klerofašistov a neonáckov založené na tom, že Hitler mal s nami určite dobré úmysly a v prípade víťazstva Tretej Ríše by nám nič nehrozilo.

4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
xube25. júl 2017, 16:09

A preto po smrti Stalina sa Sovietsky Zväz do pár desaťročí rozpadol :) Ak už len toto zoberiem do úvahy, tak si myslím, že nemá zmysel sa nad tézami nejakého polemika "čo keby, tak by..." pozastavovať :)

-2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Milos16. február 2017, 8:02

Povinne citanie pre nasich novodobych faskov! Alebo si hovoria, ze oni by k nam nepatrili, lebo by pomahali ochotne vyvrazdovat?

3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Kriko16. február 2017, 20:42

a ako by to bolo s amerikou? :)

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Dash17. február 2017, 23:05

víc takových článků!

2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
anonym115. február 2017, 22:06

Čo to znamená Slovanov by nechal prirodzené vyhynúť ? :D

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Milos16. február 2017, 7:57

Ze by nevznikali neve generacie. Iba tie sucasne by prirodzene vymreli v otroctve.

3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Čitaj_a_zistis16. február 2017, 7:00

Je to tam napisane, zakazal by sa im množit

4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
marduk3. február 2018, 19:46

ak si prečítate detlefa brandesa zistíte, že sa počítalo s 80-90% asimiláciou českého obyvateľstva, takže 50% na likvidáciu je nezmysel

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
zeleny baklazan15. február 2017, 22:19

par nepresnosti (v texte je, ze par mesiacov po zaciatku invazie Nemci zrovnali Stalingrad, no bitva o Stalingrad sa zacala na konci 1942, cize o vyse rok neskor ako barbarossa zacala a necely rok od bitvy o Moskvu, atd.) ale inak fajn

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Názor25. júl 2017, 20:54

Třetí říše by se rozpadla. Bojovalo by proti ní čím dál více lidí. Vždyť ani Jugoslávii nedokázali úplně srazit na kolena, celou okupaci tam byli partyzáni velice silní. A taková Rudá armáda by nepřestala bojovat nikdy.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Vikyy9828. apríl 2017, 16:31

Dezinformace.

Autoři článku ví o o WW2 jen z učebnic ve škole, takže dochází ke stereotypům, jakože by vyhladili jiné etnické rasy.
Historii píší vítězové a pokud chcete opravdu něco vědět, musíte jít víc do hloubky.

-3 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
omgwtf29. apríl 2017, 14:04

a kam do hloubky by si chcel ísť? historii pišu vítazi ale ty budeš radšej veriť nejakej konšipračnej teórií ktorú si niekto vycucal z prsta....

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Vikyy9829. apríl 2017, 17:50

Ne, já si udělám názor sám. Vezmu si to nejlepší od vítězů a to nejlepší z konspiračních teorií.
Ty si věř učebnici naivní blbečku, kterej o historii neví nic.

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Atila29. apríl 2017, 19:31

nože daj sem nejaku pravdivu informaciu

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Vikyy9830. apríl 2017, 19:10

Zkoukni třeba The Greatest Story Never Told, dokument, který ti neříká jenom co se dělo ale i proč se to dělo.
Nepřijde vám divné, že země, která "může" za 2 světové války má tak výbornou ekonomiku ale tak napíču politiku? Jakoby někdo věděl, že jakmile mají lidé peníze a mohou si žít relativně pohodlně, nestarají se skoro o nic. Hitler si získal srdce lidí pravě kvůli tomu, že jim dal práci tudíž peníze...peníze, které jim byli odepřeny asi 5% populace jimiž byli židé, zastávající v Německu vysoké pozice (o tomhle je spousta knih a dokumentů, jen se o tom neučí ve školách). Židé ničili Německo a tím stvořili Hitlera, který byl vlastně dobrý člověk. Vlastenec jenž chtěl pro svou zemi to nejlepší. Taky už vidíte, proč Židé byli posíláni do koncentráků. to nebylo samoúčelné.
Všechny ty lži o rasismu, o blonďatých vlasech/modrých očích, o plynových komorách a o tom jak Hitler napadl země (když neměl na výběr)...
Pro detailnější popis zkoukněte ten dokument, který právě zhotovila druhá strana.

Pokud vás však dokument nezajímá a nechcete tomu věnovat čas, zamyslete se. Otevřete svou mysl...
Snad nevěříte tomu, že je vláda plná poctivých lidí?
Jakmile bylo Německo poraženo, tak nastalo veliké očerňování, cenzura a manipulace. Hlavně aby nevzniklo nic, co by mohlo ohrozit Židy v budoucnu.
Co takový Stalin? Znám zmrdy, kteří ho berou jako národního hrdinu a přitom byl mnohem horší. Když už očerňování, tak ať je to spravedlivé. Přitom nacisti už ve své podobě neexistují, komunisté ano! Ty je třeba vymýtit.

Bože lidi, stačí si jen pokládat otázky, zamyslet se a hledat.
Vám se ale žije relativně dobře co? Takže nemáte žádný důvod si tím otravovat život - stejný princip jako nyní v Německu.

-1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Názor25. júl 2017, 20:59

K vašim směšným blábolům mohu říct jen toto - nebudu vám nadávat, i když jste jednoznačně naivním .. ilem. Hitler dal všem práci na státních zakázkách (zbrojní průmysl, infrastruktura pro pohyb techniky a vojsk), za cenu zadlužení a přivedení země na pokraj bankrotu. A ten byl na spadnutí. Zabránila mu... Německem vyvolaná válka. Z počátku úspěšná. Hitler skutečně neměl na vybranou, ale jen díky vlastní politice. Buď krach a odchod do politického zapomnění, nebo válka.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
ufulanec15. február 2017, 22:35

"Mužskú nadradenosť zdôrazňoval každý prvok nacistickej ideológie. Boli to práve muži, KTORÉ bojovali za národ so zbraňami v ruke a bránili jeho hodnoty a slobodu" tam máte chybu, inak chválim celý článok. Ale pri čítaní mi bolo trochu na grcanie z tych planov

-7 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
OpenmindedAf16. február 2017, 0:55

Som šťastný ako dopadla vojna (teda výhra spojencov) ale nebyť snp naša krajina by bola "jemne" popredu v každom zmysle

-14 Odpovedať · Nahlásiť
Roland Antol12. máj 2017, 4:37

,,SNP,,zrastajúc a najdokonalejší plán ,,RUSOV,,ako si podmaniť ,,EURÓPU,,a kto zas trpel???,,NEVINNÝ,,.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
marko16. február 2017, 15:13

tento článok má úroveň slohu siedmaka na základnej škole...

-16 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Puši kurac15. február 2017, 14:50

Alebo keby Židia neboli parchanti akoby vyzeral svet.

-21 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
tomaskoviesvoje12321. február 2017, 15:06

americky žid s nemeckým židom zorganizovali vojnu to bola len ekonomická vojna a židia spravili zo seba mučeníkov

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
mm17. február 2017, 21:26

prečo boli podľa teba židia parchanti?

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
prof kohout15. február 2017, 14:49

v podstate to co chce EU

-55 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Hutmeister15. február 2017, 22:28

Ty si mi ale pacient :D

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
prof kohout16. február 2017, 14:14

tvoj tata

-4 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
nechcesamilogovať15. február 2017, 19:52

Akože tvoje antipatie voči EÚ viem pochopiť, nie si prvý ani posledný kto to vníma negatívne, čo by nemusel byť nutne problém, no prirovnávať EÚ k nacistickému Nemecku.. meh, to by sme si asi všimli ak by robili to isté.
(Ak na mňa niekto teraz vytiahne nejaký "overený" alternatívny fakt, tak sa utopím v lyžičke vody...)

13 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
ja nic nevim30. apríl 2017, 22:11

fakt je takový, že nacističtí zločinci pomáhali budovat EU...

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
anonym115. február 2017, 22:07

nuž nezdá sa ti že politika EU zvýhodňuje Nemecko pred ostatnými krajinami.... ?

-24 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
Toblakaj16. február 2017, 8:42

ZVYHODNOVAT ? Nemecko ma najsilnejsiu ekonomiku v EU tak ze jeho slovo MA urcitu vahu.+ porovnavat nacisticke nemecko s terajsim je DOST momi

8 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
anonym116. február 2017, 10:27

tak hej vydá obmedzenia pre nové krajiny ako SLovensko... aby si udržalo svoje hospodárstvo.... príkladom môžu byť dotácie pre poľnohospodárov :) ak nemecký dostane viac, dokáže pestovať a predávať lacnejšie a tým je zvýhodnení oproti slovenským.... takže je logicke že pre ich hospodárstvo to bude prospešné

-2 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
00915. február 2017, 15:34

fíha odborník :D

17 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
prof kohout15. február 2017, 16:19

dakujem

-20 Odpovedať · Nahlásiť
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE KOMENTÁRE
Najčítanejšie