Američania plánujú potvrdiť svoju vesmírnu nadvládu.
Vo vesmíre je neustále čo objavovať. Avšak napriek jeho gigantickej veľkosti sme ako ľudstvo limitovaní len na „blízke okolie“. Každá snaha zameraná na ďalšie skúmanie všetkého mimozemského je preto, minimálne u nadšencoch, veľmi vrúcne vítaná. Určite ich teraz poteší novinka z dielne amerického Národného ústavu pre letectvo a kozmonautiku.
NASA totiž oznámila smelý plán týkajúci sa vyslania ľudských posádok do vesmíru. Vo svojej správe uviedla dva hlavné ciele, a to Mesiac a Mars. Ide o reakciu na Trumpovu vesmírnu politiku, tzv. Space Policy Directive-1 z decembra minulého roka. Nový plán sa skladá z piatich pevných základných častí.
Mesiac
V prvom rade sa Američania zamerajú „neďaleký“ Mesiac. Ten je dôležitý pre ďalšie kozmické aktivity všetkých štátov a ľudí celkovo - ideálna prechodná stanica na ceste do hlbšieho vesmíru.
Uvedomuje si to aj NASA, a preto chce do roku 2023 umožniť astronautom pohybovať sa po mesačnom orbite. Do konca dvadsiatych rokov aktuálneho storočia by sa ľudské bytosti mali opätovne nohami postaviť na povrch našej vesmírnej družice.
Vzniknúť by mali aj nové objekty pre budúce posádky. Našli by v nich prechodné domovy, laboratóriá a všetky potrebné veci na svoju prácu. Zároveň by sa v nich testovali najrôznejšie veci a pozorovala by sa napríklad reakcia žijúcich organizmov organizmov na rôzne vplyvy vesmíru.
Mesiac by sa zároveň stal skvelým výcvikovým strediskom a tiež aj prechodnou stanicou pre ďalšie misie, ktoré sa uskutočnia.
Mars
Druhou veľmi lákavou destináciou je červená planéta. Mars je ako cieľ už všeobecne známy. Od dávnovekov sa o neho zaujímali pozemské staroveké civilizácie. Počas pozorovaní došli k záverom, že sa na jeho povrchu sa nachádzajú cudzie bytosti. Ako však vieme, dôkaz o prítomnosti života na Marse sme doteraz nenašli, hoci sme pomerne blízko.
Mars je pre skúmanie ideálny a bude veľmi dobré, keď sa na jeho povrch dostanú ľudia a nielen technologické zariadenia ovládané zo Zemi. Na povrchu by sa mali ocitnúť v tridsiatych rokoch tohto storočia.
A na záver, NASA pripomína, že chce potvrdiť dominanciu vo vesmírnom bádaní.