Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
31. augusta 2018, 15:00
Čas čítania 0:00
Sona O.

Obrovská zombie korytnačka sa vynorila na pláži v Anglicku

ZAUJÍMAVOSTI ANGLICKO
Uložiť Uložené

Toto by si na pláži Anglicka určite nečakal.

Kožatka veľká je najväčšou žijúcou korytnačkou na svete. V dospelosti dosahuje priemernú váhu asi 600 kilogramov, no môže sa vyšplhať až na 900. 

V okolí Európy sa zdržuje iba zriedka a lepšie sa cíti v tropických pásmach, kde na plážach prebýva a kladie vajíčka. Do východnej časti Atlantického oceánu sa občas síce zatúla, no väčšinou tu nestrávi príliš veľa času. Uvidieť ju preto v mori na pobreží Európy je celkom raritná záležitosť. Ešte raritnejšie je ale uvidieť ju v obrovskej zombie podobe.

Presne takú kožatku veľkú zbadali na pláži v Anglicku Richard Pears a  James Mustoe spolu so svojimi deťmi, keď sa vracali z výletu, na ktorom pozorovali divoké zvieratá.

Obrovská zombie korytnačka sa vynorila na pláži v Anglicku
Zdroj: Twitter (James Mustoe)

"Videli sme tú vec, ako v diaľke pláva na vode a nemali sme ani ponatia, čo by to mohlo byť," povedal Mustoe portálu IFLScience

Ako sa k objektu približovali, zistili, že ide o telo rozkladajúcej sa kožatky veľkej. "Bol som ohromený, bolo to šokujúce,"  doplnil. 

Hoci pohľad na takéto zviera je bezpochýb smutný, ide o veľmi vzácny moment, ktorý sa naozaj pošťastí málokomu. "Svojim deťom som povedal, že o tom budú rozprávať ešte vnúčatám."

Obrovská zombie korytnačka sa vynorila na pláži v Anglicku
Zdroj: Twitter (James Mustoe)

Nálezci korytnačky tvrdia, že bola veľká približne ako malá loď. To naznačuje, že išlo pravdepodobne o starého jedinca, ktorý sa mohol dožiť až 100 rokov

Odporúčané
Barbican je skrytý diamant Londýna. Preslávil ho Instagram, Harry Styles aj historky o duchoch. Ikona brutalizmu toho ponúka viac Barbican je skrytý diamant Londýna. Preslávil ho Instagram, Harry Styles aj historky o duchoch. Ikona brutalizmu toho ponúka viac 9. septembra 2022, 9:30

Kožatka veľká sa radí medzi zraniteľné druhy a jej populácia postupne klesá. Na vine je hlavne znečistenie oceánov, výstavba na pobreží a klimatické zmeny. Žiaľ, tomuto druhu sa často stáva aj to, že sa omylom dostanú do rybárskych sietí. 

Domov
Zdieľať
Diskusia