Kuttemperoor bola hlavným zdrojom pitnej vody pre veľké množstvo obyvateľov Indie. Odpad a ťažba piesku ju však úplne zničil. 700 ľudí sa spojilo, aby ju zachránili.
India je známa svojimi veľkými priemyslenými zásahmi do prostredia. Rozvíjajúci sa trh volá po výrobe nových produktov a ťažbe ďalších materiálov. Lacná pracovná sila priviedla do Indie nespočetné množstvo svetových firiem, ktoré drancujú prírodu.
Nehovoriac o tom, že India má už aj bez nich veľké problémy s preľudnením, odpadom, hygienou, chorobami aj pitnou vodou. Viac ako 1 miliarda obyvateľov dá poloostrovu naozaj zabrať.
Pre obyvateľov v povodí rieky Kuttemperoor však mnohé z týchto existenčných problémov neexistovali. Rieka poskytovala dostatok pitnej vody, zavlažovala polia v oblasti a bola hlavným zdrojom obživy.
Situácia sa ale postupne začala meniť. Kuttemperoor bola mohutná rieka široká aj 100 metrov. V roku 2005 sa však jej šírka zmenšila na 10-15 metrov. Môže za to ťažba piesku aj znečistenie odpadom. "Stala sa miestom, kde nákladné autá vyhadzovali odpad zo žúmp," vyjadril sa prezident oblasti Budhanoor, ktorou rieka preteká pre TheNewsMinute. Okrem toho v rieke pláva množstvo plastov a je zamorená vysokou burinou.
Ťažbu piesku zakázali ešte v roku 1997, no odvtedy sa stala obľúbenou činnosťou miestnej mafie.
Plán vyčistiť Kuttemperoor vznikol ešte v roku 2013, no vtedy nemala lokalita dostatok peňazí ani dobrovoľníkov. 700 dedinčanov z oblasti Kerala nakoniec spojili svoje sily, aby rieku zbavili nečistôt. 11 kilometrový úsek sa im podarilo vyčistiť za 2 mesiace. Stálo to však veľa úsilia a ťažkej práce.
Miestni sa museli brodiť množstvom odpadkov, trhať burinu, zbierať plasty. Rieka bola tak zamorená, že sa z nej stala stojatá voda, kde sa nenachádzali už žiadne vodné živočíchy. Miesto úplne opustil život.
Po 45 dňoch práce začala znovu prvýkrát tiecť a po 70 sa jej prietok podarilo obnoviť úplne. Znovuzrodená rieka, tak opäť môže prinášať život do lokality.
"Spočiatku nás od toho mnohí odrádzali, hovorili, že je to len strata peňazí a energie. Všetkým sme však dokázali, ako sa mýlia," povedal Viswambhara Panicker, riaditeľ obecnej rady dedinky Budhanoor, pre Hindustan Times.
Obyvatelia veria, že Kuttemperoor budú čoskoro môcť opäť využívať ako zdroj pitnej vody.