Konšpirátori hneď mali pocit, že meteorit zasiahol priamo základňu.
Na konci júla spadol len zopár desiatok kilometrov od americkej vojenskej základne v Grónsku veľký meteorit. Američania si v Grónsku udržiavajú základňu Thule Air Force Base, ktorá obsahuje aj špeciálne radary a zariadenia na včasné varovanie pred potenciálnymi útokmi.
Keby sa vo svete rozpútala jadrová vojna a z Ruska by do USA letela raketa s atómovou hlavicou, úlohou vojakov na základni by bolo včas zakročiť. Pri páde meteoritu však bola situácia rozdielna. Vesmírne teleso dopadlo len približne 40 kilometrov od samotnej základne a nebolo najmenšie, pretože dopadlo so silou 2,1 kilotony.
Vedci zostali zaskočení reakciou základne, ktorá na dopad meteoritu nijak nezareagovala a ani neuviedla na správnu mieru, čo sa v Grónsku stalo. Konšpirační teoretici by si výbuch mohli pomýliť s prvým útokom zo strany nepriateľského štátu, ale našťastie nešlo o útok a samotná explózia po dopade nikoho nezranila.
Aj keď základňa nechcela poskytnúť žiadne informácie a po opakovaných otázkach médií len skonštatovala, že ju meteorit netrafil, skutočnosť odhalila NASA Jet Propulsion Laboratory. Teleso bolo zaznamenané v zozname, vďaka čomu sme zistili, že meteorit padal rýchlosťou 24,4 kilometrov za sekundu a explodoval o polnoci 25. júla.
Vedci predpokladajú, že následky dopadu mohli byť oveľa katastrofickejšie, keby teleso vošlo do našej atmosféry v mierne rozdielnom uhle a najmä dopadlo do obývanej oblasti namiesto Grónska. Americká základňa však s určitosťou zničená nebola.
Meteor explodes with 2.1 kilotons force 43 km above missile early warning radar at Thule Air Base. https://t.co/qGvhRDXyfK
— Hans Kristensen (@nukestrat) 1. srpna 2018
HT @Casillic
We’re still here, so they correctly concluded it was not a Russian first strike. There are nearly 2,000 nukes on alert, ready to launch. pic.twitter.com/q01oJfRUp4