Netipli by sme to, no Slováci predsa len pijú menej alkoholu.
Slováci nie sú známi svojou striedmosťou, pokiaľ ide o alkohol. Veľká časť nášho obyvateľstva má jednoducho rada všetko, na čom sú akékoľvek percentá, no prekvapivo, situácia sa čoraz zlepšuje. Nie je jasné, či je to snahou o zdravší život, ekonomickými problémami či stratou chuti, no ako informuje Denník N, alkoholu pijeme čoraz menej.
V roku 2017 vypil jeden Slovák v priemere 8,2 litra čistého alkoholu. V roku 2016 to bolo 8,4 litra, v 90. rokoch vyše 10 litrov. Slováci teda postupom času pijú menej alkoholu. Ako informuje štatistický úrad, mýty o nadpriemernej sile alkoholizmu na Slovensku nie sú odpodstatnené, s okolitými krajinami sme na tom približne podobne. Navyše, čísla z roku 2017 sú najnižšie za štrnásť rokov, od roku 2003.
Z dát však vyplýva, že Slováci pijú menej tvrdého alkoholu, no vymieňajú ho za ľahšie nápoje. Každý Slovák totiž v priemere vypil až 72 litrov piva, minulý rok to bolo o 5 % menej. Pivo je tak stále obľúbené, no obľúbenosti sa tešia aj nealkoholické nápoje. Ich spotreba oproti minulému roku narástla o 3 %, až na 218 litrov. Problémom sú však ľudia pod 18 rokov – aj napriek obmedzeniu televíznej reklamy na liehoviny či zákazu predaja sa čoraz viac mladých ľudí stretáva s alkoholom ešte pred dovŕšením plnoletosti.