Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
10. mája 2018, 20:40
Čas čítania 0:00
Adam Novosad

Slovenské mesto chce zo svojho centra vyhodiť autá. Malebná Banská Štiavnica by rada obyvateľom aj turistom spríjemnila pohyb po námestí

ZAUJÍMAVOSTI
Uložiť Uložené

Mesto zo stredného Slovenska dostalo odvážny nápad.

Krásnu Banskú Štiavnicu každoročne navštívia desiatky tisíc turistov. Mesto na strednom Slovensku získava čoraz väčšiu popularitu aj v zahraničí, a preto sa jeho vedenie rozhodlo opätovne oživiť myšlienku vytvorenia pešej zóny na Námestí svätej Trojice.

Nech je Banská Štiavnica akokoľvek nádherná, autá jednoducho v jej historickom centre nemajú čo hľadať. Turistom aj domácim často znepríjemňujú život, človek sa nemôže prechádzať bez obozretnosti pred prúdiacou premávkou a to ani nehovoríme o estetickej stránke. Nápad vytvoriť pešiu zónu sa síce nepozdáva všetkým obyvateľom mesta, ale napriek tomu by mal priestor pre chodcov vzniknúť už v blízkej budúcnosti.

Slovenské mesto chce zo svojho centra vyhodiť autá. Malebná Banská Štiavnica by rada obyvateľom aj turistom spríjemnila pohyb po námestí
Zdroj: Juraj Kubica/Wikimedia Commons

Mesto sa snažilo autá vyhnať z centra mesta aj v minulosti. Zaviedlo vyššiu cenu parkovného v historickom srdci Banskej Štiavnice, keď zdvihlo poplatok z 50 centov na 2 eurá, lenže vozidiel neubudlo. Približne 60 parkovacích miest na námestí by preto malo byť zredukovaných o viac ako polovicu.

Plán na vytvorenie pešej zóny počíta aj s premiestnením zrušených parkovacích miest o zopár desiatok metrov ďalej, čo je zrejme prijateľný kompromis, ak vedenie dosiahne zatraktívnenie svojho mestského klenotu.

Domov
Zdieľať
Diskusia