Módny priemysel je v súčastnosti druhým najšpinavším na svete. Pomôžme ho spoločne zmeniť.
V utorok 24. apríla uplynulo presne päť rokov od pádu textilnej továrne Rana Plaza v Bangladéši, pri ktorej tragicky zahynulo viac ako 1 100 ľudí a ďalšie stovky sa zranili. Táto nešťastná udalosť stojí za vznikom najväčšieho módneho hnutia na svete - Fashion Revolution, ktoré sa zaoberá témou „nečistého“ a netransparentného módneho priemyslu vo viac ako 100 krajinách sveta.
V pondelok 23.4. odštartoval Fashion Revolution Week tradičnou diskusiou v Satori Stage. Počas tejto udalosti sa konajú vo viac ako 100 krajinách po celom svete zaujímavé podujatia, workshopy, premietania dokumentov, prednášky či diskusie. Všetky aktivity majú spoločný cieľ a to vytvortiť tlak na fast fashion priemysel, aby bol transparentnejší, etickejší a udržateľnejší.
Pri príležitosti 5. výročia od pádu továrne Rana Plaza sa v utorok na Námestí SNP v spolupráci so slovenskou firmou SK-Tex realizovala inštalácia znázorňujúca 460 kg starého oblečenia. Jej poslaním bolo poukázať na neuveriteľné množstvo textilného odpadu, ktorý na Slovensku každoročne vyprodukujeme.
Vedel si, že priemerný Slovák kúpi cca 13 kg odevu a iného textilu ročne? Spoločne sa tak do slovenských domácností dostane 67 miliónov kilogramov. Toto množstvo predstavuje plochu troch futbalových štadiónov naplnených do výšky siedmich poschodí. Ročne skončí až 55 000 ton textilu v odpade. Za jednu hodinu sa tak vyhodí viac ako 2700 kg. Na Slovensku sa zrecykluje iba 10 % textilu.