Japonsko si brúsi zuby na nález, ktorý by mohol zmeniť svet.
Na prvý pohľad bezvýznamný ostrovček v Tichom oceáne by mohol zmeniť svetovú ekonomiku a poznačiť celý trh. Ostrovček Minami-Tori-shima leží síce viac ako 1200 kilometrov od japonského pobrežia, ale napriek tomu je súčasťou tejto krajiny. Aj oblasť navôkol spadá do japonských výsostných ekonomických vôd, vďaka čomu zrejme ázijská krajina našla svoj vlastný poklad.
Po dlhom a náročnom výskume odborníci zverejnili správu o tom, že v bahne v okolí ostrovčeka ležia takmer nevyčerpateľné zásoby vzácnych prvkov, ktoré by mohli svet zásobovať stovky rokov. Bahno by malo ukrývať až neuveriteľných 16 miliónov ton vzácnych prvkov. Obsahuje zásoby ytria vystačujúce na 780 rokov, európia na 620 rokov, terbia na 420 rokov a dysprózia na 730 rokov.
Spomínané prvky sa používajú najmä pri technologickej výrobe, a preto by mohlo Japonsko nastaviť oveľa ambicióznejší priebeh a cieľ dnešného napredovania a vývoja. Momentálne kontroluje Čína až 95 percent produkcie vzácnych prvkov, a tak nastavuje aj hodnotu a dostupnosť.
Japonsko by však mohlo vďaka nálezu výrazne zmeniť celý trh. Výskum síce tvrdí, že ťažba by teoreticky mohla začať čoskoro, ale ku vzácnym prvkom sa Japonci tak ľahko nedostanú. Technológie ťažby z morského dna budú musieť byť využité naplno, ale aj tak sa na celý projekt dá pozerať ako na ambíciu zrealizovateľnú v blízkej budúcnosti.