Ostrov je ako loptička vo veľmi pomalom pingpongovom zápase medzi Francúzskom a Španielskom.
Svet je plný zaujímavých a záhadných miest, ktoré máme často rovno pod nosom, no ani o tom netušíme. Ako napríklad ostrov Pheasant, čiže po našom Bažantí ostrov. Na ňom je zaujímavé hlavne to, že každého pol roka patrí, respektíve ho spravuje iná krajina, a to bez akéhokoľvek konfliktu. O jeho pozoruhodnej histórii však vie len málokto.
Ostrov sa nachádza na dolnom toku rieky Bidasoa medzi francúzskym mestom Hendaye a španielskym Irúnom. Ako píše BBC, budúci týždeň ho Francúzi odovzdajú Španielom bez toho, aby musel padnúť čo len jediný výstrel. No o šesť mesiacov neskôr prebehne opäť výmena, keď ho Španieli dajú späť Francúzom. Takto to pri ostrovčeku funguje už dlho, označuje sa totiž za francúzsko-španielske kondomínium, teda územie, ktoré spoločne spravujú aspoň dva štáty.
Ostrov si tak mierumilovne spravujú raz Španielsko, raz Francúzsko. Ako neutrálna pôda slúžil k stretávaniu oboch krajín už v minulosti. Už v roku 1615 sa tam Anna Rakúska stretla so svojím manželom Ľudovítom XIII. A práve na tomto ostrove došlo v roku 1659 k podpísaniu zmluvy, respektíve mierovej dohody. Ňou Španieli a Francúzi ukončili svoju dlhú vojnu, ktorá bola pôvodne súčasťou Tridsaťročnej vojny. Pri príležitosti uzavretia Pyrenejského mieru a na počesť historicky dôležitej chvíle vyrástol na ostrove i monument.
Bažantí ostrov nie je síce jediné kondomínium na svete, ale rozhodne najstaršie prežívajúce. Navyše je to jediné kondomínium na svete, kde suverenita nie je zdieľaná súčasne, ale striedavo. A ako sa raz vyjadrilo New York Times, je ako loptička vo veľmi pomalom pingpongovom zápase medzi Francúzskom a Španielskom.
Ostrov je pomerne malý, len 200 metrov dlhý a 40 metrov široký. Raz ročne sa naň posiela tím ľudí, aby sa postarali o pokosenie trávy a úpravu stromov, španielska polícia má na starosti prenasledovanie ľudí, ktorí sa tam rozhodli nelegálne kempovať. Asi desaťkrát do roka sa stretávajú starostovia oboch miest, aby diskutovali o kvalite vody či povoleniach na rybolov. Ambíciou bolo i organizovať akýsi deň otvorených dverí, ale to je vraj zaujímavé len pre starších ľudí, pretože mladí o historickom význame ostrovčeka nič nevedia.