V ázijských krajinách nie je bielenie kože ničím výnimočným. Nebezpečné však nie je len zo zdravotného hľadiska.
Možno si ešte spomínaš na kontroverznú reklamu od spoločnosti Nivea, kde si na seba černoška nanáša zosvetľujúci krém. Reklama bola určená pre Afričkanky, pre ktoré nie je bielenie pokožky až také neznáme. Aj Nivea sa vtedy vyjadrila, že spoločnosť uznáva právo každého spotrebiteľa zvoliť si produkt podľa svojich preferencií. V niektorých krajinách v tom majú jasno - svoju pokožku si chcú nechať za každú cenu zosvetliť, no ľudia zachádzajú pri tom už do takých extrémov, že negatívny vplyv to nemá len na ich telo, ale i na situáciu v spoločnosti.
BBC pripomína, že ani v ázijských krajinách nie je bielenie kože ničím výnimočným. Tmavšia pokožka sa tam totiž spája s častou prácou na slnku, čo miestni považujú za prejav chudoby. A keďže nechcú vyzerať, že majú hlboko do vrecka, radšej podstúpia zákrok bielenia. Lenže napríklad obyvateľom Thajska nestačí, aby len na prvý pohľad vyzerali, že nie sú chudobní. Poriadne vybielené to chcú mať aj „tam dole“, a tak sa rozmohol trend bielenia pohlavných orgánov.
Takúto procedúru ponúka napríklad nemocnica Lelux v Bangkoku, a čo je zaujímavé, záujem o ňu majú i muži. Mesačne si vraj takto dá vybieliť svoj penis aj sto mužov. Kvôli tomu tam cestujú muži nielen z Thajska, ale i rôznych kútov Ázie, Mjanmarska, Kambodže či Hongkongu. „V súčasnosti má o to záujem mnoho ľudí. Musíme byť opatrní, lebo ide o citlivú časť tela,“ opísal manažér zariadenia Bunthita Wattanasiri. Podľa neho sa tento záujem objavil najmä medzi mužmi vo veku 22 až 55 rokov i LGBT komunitou. Potrebných je päť sedení, pričom jedno stojí v prepočte 540 eur.
Pri tejto procedúre sa z kože odstraňuje melanín pomocou lasera. Thajské ministerstvo zdravotníctva však varuje, že to vôbec nie je dobrý nápad. Medzi vedľajšie účinky patria bolesť, zjazvenie či zápal, nehovoriac o tom, že po čase sa môže pôvodná farba vrátiť, ale aj spolu s nepeknými fľakmi. V konečnom dôsledku tak môže mužská pýcha vyzerať oveľa horšie, ako by si pacienti priali. Ďalším strašidelným rizikom je i to, že penis môže postupne stratiť citlivosť. Zhrnuté a podčiarknuté - tento zákrok je zrejme úplne k ničomu.
Odborníci navyše varujú aj pred väčšími ťažkosťami, ako napríklad poškodenie reprodukčného systému. Bremeno rizika však nosia i ženy, pretože medzi nimi sa uchytilo bielenie vagíny.
Tento populárny, ale nebezpečný trend tak len ukazuje, ako dokážu byť ľudia posadnutí násilnou zmenou farby svojej kože. A to len preto, aby získali falošný status bohatstva a krásy. A to nehovoríme len o bizarnej procedúre zosvetlenia genitálii, ale i kože ako takej pomocou bielacich krémov. Podľa denníka Guardian však ukazujú temnú stránku kozmetického priemyslu.
Guardian tvrdí, že kozmetické prípravky určené na bielenie kože sú miliardovým priemyslom, no zároveň presadzujú myšlienku, že krásu môže zaručiť len biela pleť. Bielacie produkty pritom môžu kvôli záujmu o ne dostávať ľudí až k rasizmu, podnecovať neznášanlivosť či spôsobiť vážne sociálne škody. V krajinách ako napríklad India sa investícia do bieliaceho krému považuje za nádej alebo prísľub lepšej existencie. Aj preto vznikajú kampane, ktorú chcú ľuďom s tmavšou pokožkou vsugerovať, že je v skutočnosti krásna. Podľa vedúcich takýchto organizácií však bude trvať dlhšie, kým sa podarí zakorenené postoje zmeniť.