Rebríček skladieb aj albumov už máme úspešne za sebou a teraz nastal čas hodnotenia videoklipov.
Ešte v závere minulého roka sme stihli vydať rebríček najlepších slovenských rapových skladieb aj albumov a už tradične vyvolať aj množstvo diskusií o tom, ako by to vlastne malo byť. Našťastie sme vždy boli názoru, že v tejto oblasti neexistuje len jediná pravda a vždy išlo pri výbere len o naše subjektívne pocity. Tejto myšlienky by sme sa chceli držať naďalej a urobíme tak hneď dnes.
Nemôžeme totiž zabudnúť ani hodnotenie videoklipov, keďže sa ich urodilo pravdepodobne rekordné množstvo a aj keď by sme väčšinu mohli hodiť do jedného vreca, nájdu sa aj také, ktoré si pozornosť skutočne zaslúžia. Reprezent videoklipy sú fajn a bez nich by to už vlastne nešlo, aspoň z času na čas by mal však interpret ukázať, že má aj vyššie ambície. Predstavujeme ti teda desiatku najlepších videoklipov za rok 2017, tentokrát bez poradia, keďže mnoho z nich by sme vzájomne porovnať skutočne nedokázali.
Pil C - Silent Hill
Silent Hill sme už bez zaváhania označili za skladbu roka a sme radi, že ste sa s nami v hlasovaní pod článkom stotožnili. Oceniť sa však patrí aj samotný videoklip. Natáčanie trvalo týždeň v troch rôznych krajinách a okrem Pil C-ho sa v ňom objavuje aj jeho priateľka Naty a kolegovia z Comebackgangu - Fobia Kid a Dymer. Tvorbu si na starosti zobral Mystika Produkt, ktorému sa podarilo využiť potenciál hlbokého textu a doručil nám vizuál s myšlienkou aj nádielkou dychvyrážajúcich záberov.
Rytmus - Povolanie syn
Dnes už väčšina z vás vie, že táto verzia videoklipu nie je prvá, ktorá vznikla. S tou pôvodnou však nebol Rytmus stopercentne spokojný, našťastie mu do cesty vošiel talentovaný režisér Pepe Ehrenberger a spoločne dali dohromady nápad na filmový videoklip, ktorý však v prvom rade potreboval kvalitného herca na pozíciu arogantného syna z povolania. Tej sa chopil Martin Kochan a teraz už môžeme s čistým svedomím konštatovať, že aj vďaka nemu sa klip zaradil medzi tie najlepšie.
Ego - Robím to čo chcem
Aj keď sme si v úvode neodpustili komentár k reprezent videoklipom, z času na čas sa aj na Slovensku urodí taký, na ktorý sa dokážeme s radosťou pozrieť aj viac ako raz. Stačí sa pri tom vyhnúť klišé lokáciám a zapojiť zopár nečakaných záberov a efektov. Razom je celkový dojem príjemnejší a túto skutočnosť si uvedomuje aj Roland Wranik so svojím tímom Sorrywecan. Snáď môžeme prezradiť, že išlo o jeden z najdrahších slovenských rapových videoklipov vôbec.
PSH - Hlavně ať se to nedoví máma
Chalani z PSH sú známi tým, že s vizuálnou stránkou skladieb veľmi radi experimentujú a dokázali to aj v roku 2017. Tento videoklip vznikal v priestoroch pražského Drive House a hlavnú úlohu v ňom zohrala partia mladých ľudí, ktorí si užili už na prvý pohľad veľmi autentický večer. Ten bol zachytený na VHS kamery a vy vďaka tomu máte možnosť vidieť, ako prebieha taká intenzívnejšia párty v podaní mladej generácie súčasnosti. Autorom nápadu je Vít Hradil a za všetko ostatné už hovorí samotný výsledok.
Ektor - Hledám si tu pravou
Režisérsky sa o tento kúsok postarali Jaroslav Zderadička a Daniel Horník. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že si v tomto prípade Ektor nedal vôbec záležať a jednoducho sa na pár minút postavil pred zelené plátno. Opak je však pravdou, keďže klip na Hledám si tu pravou vznikol priamo v uliciach nočnej Prahy len za pomoci rekvizít z interiéru. Aj obyčajné popíjanie s najbližšími v centre metropoly a vanúšová bitka dvoch krások teda môže zaujať.
TKX - Ty musíš prežiť
Tento videoklip je kontrastom medzi luxusným životom v päťhviezdičkových hoteloch a bojom o prežitie v najnebezpečnejších štvrtiach mesta Manila, ktoré dávajú slovu ghetto úplne iný význam. Všetky zábery z miest, kam sa beloch len tak nedostane, alebo sa tam stratí sú autentické a sám Tesla tvrdí, že mu pri ich natáčaní nebolo všetko jedno. Ani sa nečudujem. Na toto miesto, kde bolo za posledný polrok zastrelených ako 7 tisíc ľudí bez akéhokoľvek súdneho procesu, by beloch vkročiť vlastne vôbec nemal.
Gleb x Delik - Antisocial
Predsa len tu máme ešte jeden príklad toho, ako by mal vyzerať reprezent vizuál, pokiaľ je cieľom, aby si ho fanúšik pozrel viac ako raz. V tomto prípade by sme radi ocenili hlavne nápaditosť aj prevedenie strihu. Mierne epileptický vizuál však s grime hudnou ladí skvelo a my musíme ambiciózny objav menom Simon Seriš pochváliť. V tomto prípade sa zároveň potvrdzuje, že je lepšie dať priestor mladým nápaditým ľuďom pred tými, ktorých práca síce kvalitu dosahuje, no zakopáva o rozmanitosť, resp. kreativitu.
Rytmus - Nepatrím nikomu
Pôvodne sa mal tento videoklip točiť za iných podmienok a Rytmus mal dokonca stáť s tigrom v jednej klietke, no pre takýto záber by sa s ním musel predtým mesiac pravidelne stretávať, čo pochopiteľne predstavovalo menšiu prekážku. O nápad k už zverejnenému vizuálu sa postaral Pavel Soukup a v skutočnosti je práve toto výsledok podľa nášho názoru tým najvhodnejším. Opäť sa vydaril risk s hereckým obsadením a zvyšok už ošéfoval sám Rytmus.
Grimaso X Delik - Rap brácho ft. OTIS
Autormi sprievodného videoklipu ku skladbe sú Grimaso a Delik, ktorí si na spoluprácu prizvali aj dlhoročného kamaráta Otecka. Toto trio si jednoducho môže dovoliť spraviť tupý videoklip napríklad na vidieku bez toho, aby boli verejnosti na smiech. Skôr nás naozaj pobavili všetkým, čo k takto tupému klipu patrí. Chalani v ňom zvolili adekvátny dresscode a popri zapíjaní tuzemáku pivom napríklad kŕmia sliepky v Yeezy Boostoch a pochutnávajú si na domácich dobrotách.
Strapo - Zlý