Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
28. decembra 2017, 19:10
Čas čítania 0:00
Viktor Kniš

TOP 10: Najlepšie slovenské rapové skladby za rok 2017

HUDBA EGO FOBIA KID PIL C RYTMUS SAMEY SLOVENSKÝ RAP
Uložiť Uložené

Prvú polovicu skladieb sme hodnotili v júlovom článku a dnes nadišiel čas podrobnejšie sa pozrieť aj na zvyšok z nich.

Už sme si predstavili najlepšie albumy za uplynulý rok a teraz je čas chvíľku sa povenovať aj skladbám. Už pred niekoľkými rokmi sme sa však rozhodli vzhľadom na počet vydávaných singlov rozdeliť rebríček na dve časti a tú prvú ste mali možnosť registrovať v priebehu júla. Dnes teda budeme pokračovať, avšak do úvahy berieme len tvorbu, ktorá vznikla po vydaní článku z prvých šiestich mesiacov. 

Podobne ako vo všetkých predošlých prípadoch, aj v tomto ide o subjektívny názor tej časti redakcie, ktorá ešte má čas nespočetné množstvo vydávaných singlov a albumov sledovať. Dosť bolo zbytočných slov, poďme rovno na to. 

TOP 10: Najlepšie slovenské rapové skladby za rok 2017

 

10. Dame - Selfmade 

O Dameho prvom albume sme už toho písali veľa, a tak si len zhrnieme, že sa mu podarilo naplniť očakávania a kvalitou predbehnúť veľa svojich kolegov. Celý projekt vznikal v jeho vlastnej réžii a všetko, čo bolo v jeho kapacitách, si dokázal ošéfovať sám. V tomto prípade dokonca aj hudobnú produkciu, ktorá sa od zvyšku do veľkej miery odlišuje.

9. Pil C - Peroxid 2

Už prvý Peroxid bol banger, ktorý sa zároveň do veľkej miery obtieral o politickú tému. No a keďže na Slovensku, bohužiaľ, nemáme veľa interpretov, ktorí by dokázali túto problematiku v textoch riešiť a využívať tak svoj dosah, vždy veľm radi vyzdvihneme uvedomelosť a pocit zodpovednosti. Druhé pokračovanie Peroxidu je ešte otvorenejšie a v spojení s videoklipom aj konkrétnejšie. 

8. Samey - CTOTV ft. Haha Crew, Lvcas Dope 

Už v recenzii sme naznačili, že zo Sameyovho albumu sa nám najviac pozdáva práve posledná skladba, ktorá je vlastne freestylom, na ktorom hosťuje aj zvyšok chalanov z košickej Haha Crew a nový kráľ refrénov Lvcas Dope. V tejto zostave sa snáď v budúcom roku dočkáme aj plnohodnotnej skladby, no zatiaľ si vystačíme aj s vtipnými a často trefnými riadkami z Co ty o tom víš. 

7. Fobia Kid x Boy Wonder - Berte to osobne

Fobia Kid aj Boy Wonder oznámili, že na ich albumy sa môžeme tešiť ešte v roku 2017, no keďže už bez nich toho bolo naozaj veľa, sme radi, že ich o pár mesiacov posunuli. Veľmi dobre si však uvedomujeme, že obaja patria medzi to najlepšie, čo na Slovensku máme, a preto si dnes touto cestou pripomíname spoluprácu na tracku Berte to osobne, kde doplnil produkciu český klasik Fatte. 

6. Konex - Braňo Mojsej Flow 

Jedna z mála vecí, pri ktorej sme si boli istí, že do tohto rebríčka patrí už pri prvom počúvaní. Konex sa pôvodne zameriaval na tvorbu blízku kolegom z Milion+, no pravdou ostáva, že práve tento netradičný štýl inšpirovaný práve gitarovkami od Braňa Mojseja mu je veľmi blízky a veľmi sme si ho obľúbili. Nie sme si úplne istí, či bude možne vydávať podobné skladby aj pravidelnejšie, no Braňo Mojsej Flow nás veľmi potešil. 

5. Dame - Počuješ?!

Úprimný a vyrovnaný projekt Selfmade zakončuje skladba Počuješ?!, kde Dame využil všetky svoje skúsenosti. Textovo aj hudobne najsilnejšia vec je zároveň do veľkej miery definíciou autorovej tvorby a jeho prístupu k nej. Pravdepodobne to bude skladba, s ktorou budeme v budúcnosti porovnávať jeho posun, no zatiaľ si môžeme užívať, že to dotiahol až to tohto štádia aj napriek tomu, že ešte pred dvomi rokmi bol nonstop zavretý v tetovacom štúdiu namiesto nahrávacieho. 

4. Gleb - Felicia ft. Dymer

Gleb patrí medzi najpríjemnejšie prekvapenia aktuálneho roka. Podarilo sa mu vydať debutové sólo, s ktorým dokázal dostať grime medzi širšie publikum, aj keď na základe jeho vyjadrení konštatujeme, že to nebolo tak úplne v pláne. Ešte pred vydaním projektu Lavička Pimpin sme sa dočkali ukážky s názvom Felicia, na ktorej hosťuje aj Dymer Surovec. Chalani nám ponúkajú v porovnaní so zvyškom scény trochu iný pohľad na hudbu a my im nielen rozumieme, no budeme sa ho aj snažiť šíriť ďalej. 

3. Ego - Ideme ďalej ft. Rytmus

Egov debutový sólový album už vyvolal množstvo diskusií a opäť sa vynorilo nespočentne veľa odborníkov na slovenský rap, ktorí presne vedia, ako by mal Precedens znieť. Niektorí sa dokoncia nehanbia tvrdiť, že ide o popový album. My sme názoru, že Ego dal do každej skladby svoje úprimné pocity, keďže jeho tvorbu do dnešného dňa stále definovala prirodzenosť a s ňou spojená nadčasovosť. Na Ideme ďalej nás však najviac potešil Rytmus, ktorý sa postaral o najlepšiu hosťovačku roka 2017. 

2. Pil C - Tony

Hovorí sa, že táto skladba na albume vlastne ani nemala byť, a to hlavne kvôli tomu, že sa konceptuálne ku zvyšku hodila o niečo menej. Keďže sa však Pil C-mu podarilo získať hudobnú produkciu od kapacity ako Brenk Sinatra, bola by škoda nechať výsledok v zásuvke a dnes je nám už jasné, že by sme boli ochudobnení o jednu z najlepších skladieb roka. Country nádych v kombinácii s Lukášovým rapom v najlepšej forme a metaforickým názvom tvorí kombináciu, ku ktorej sa vraciame veľmi radi. 

1. Pil C - Silent Hill

 

Silent Hill je suverénne najlepšou skladbou, akú kedy Pil C nahral. Súperiť by ešte mohla s vecami Lost a Pompeje, no v tomto prípade je už na autorovi vidieť, že si toho mnoho prešiel aj hudobne. Metafory, obrazy, odkazy aj schopnosť navodiť v poslucháčovi na počkanie nenapodobiteľnú atmosféru robia zo Silent Hill skladbu nielen druhej polovice roka 2017. No a v kombinácii s klipom, pri ktorom sme na chvíľku zabudli, že sme na Slovensku, ju môžeme označiť za umelecké dielo. 

 

NA ZÁVER EŠTE RAZ PRIPOMÍNAME, ŽE IDE O NAJLEPŠIE SKLADBY Z DRUHEJ POLOVICE ROKA. REBRÍČEK Z PRVEJ POLOVICE NÁJDEŠ TU.

Anketa:
Ktorá skladba je podľa teba tou najlepšou za druhú polovicu roka 2017?
10. Dame - Selfmade
9. Pil C - Peroxid 2
8. Samey - CTOTV ft. Haha Crew, Lvcas Dope
7. Fobia Kid x Boy Wonder - Berte to osobne
6. Konex - Braňo Mojsej Flow
5. Dame - Počuješ?!
4. Gleb - Felicia ft. Dymer
3. Ego - Ideme ďalej ft. Rytmus
2. Pil C - Tony
1. Pil C - Silent Hill
Iná (podeľ sa s nami v komentároch)
10. Dame - Selfmade
4 %
159 Hlasov
9. Pil C - Peroxid 2
11 %
412 Hlasov
8. Samey - CTOTV ft. Haha Crew, Lvcas Dope
4 %
166 Hlasov
7. Fobia Kid x Boy Wonder - Berte to osobne
2 %
66 Hlasov
6. Konex - Braňo Mojsej Flow
3 %
99 Hlasov
5. Dame - Počuješ?!
9 %
356 Hlasov
4. Gleb - Felicia ft. Dymer
8 %
306 Hlasov
3. Ego - Ideme ďalej ft. Rytmus
21 %
783 Hlasov
2. Pil C - Tony
3 %
114 Hlasov
1. Pil C - Silent Hill
25 %
931 Hlasov
Iná (podeľ sa s nami v komentároch)
10 %
391 Hlasov
Domov
Zdieľať
Diskusia