Virtuálna realita nás posúva ďalej a ďalej.
Množstvo ľudí by si chcelo vyskúšať účinky návykových látok bez toho, aby museli čeliť riziku z vytvorenia prípadnej závislosti a vedci usilovne pracujú na tom, aby sa to už onedlho stalo rozšírenou samozrejmosťou. Výskumníci zo Sussex University Sackler Centre for Consciousness Science už dlhší čas pracujú na zariadení, ktoré kombinuje virtuálnu realitu s nástrojom od spoločnosti Google využívajúcim umelú inteligenciu. Základom výskumu je fakt, že ľudský mozog halucinuje neustále, ale v jednom bode všetky naše mozgy halucinujú rovnako alebo podobne a práve v tej chvíli sa vieme zhodnúť na tom, že vtedy ide o realitu.
Ak si však zvedavým výskumníkom, potom zoberieš nástroj Deep Dream pôsobiaci na ľudský mozog tak, že vybičuje jeho špecifickú aktivitu na maximum, a mozog si následne začne vytvárať aj obrazy, ktoré v skutočnosti neexistujú. Práve upravená verzia programu Deep Dream poslúžila výskumníkom, ktorí 12 dobrovoľníkom nasadili VR okuliare a ukázali im panoramatickú fotografiu univerzitného areálu, pričom po skončení zistili, že efekty sa veľmi podobajú na efekty spôsobené látkou psilocybín.
V druhom experimente sa zúčastnilo 22 dobrovoľníkov a výskumníkov zaujímalo, či účastníci mali pocity zvláštneho vnímania času, skresľovania a deformácie reality, pričom odpovede súhlasili s výskumami využívajúcimi skutočné drogy. Prístroj s názvom Hallucination Machine by mal dokonca byť schopný nastavovať aj úroveň toho, ako veľmi je realita skresľovaná a aj keď nejde tak úplne o spôsob, pomocou ktorého by sme sa mohli onedlho odpaľovať bez skutočných drog, v budúcnosti určite vznikne čosi podobné aj na bežné používanie.
Introducing the Hallucination Machine: our new deep-dream VR platform, w @ksk_S https://t.co/dzIZQaBIkd #sccs pic.twitter.com/PGRoh5HSqy
— Anil Seth (@anilkseth) 5. listopadu 2017