Zúfalé podmienky si my nedokážeme ani predstaviť.
Obyvatelia Európy si ani len nedokážu predstaviť, aké podmienky vládnu v jednom z najhorších režimov na svete. Severná Kórea sa v posledných mesiacoch dostáva do médií oveľa viac ako inokedy, pretože slovná prestrelka Kim Čong-Una s americkým prezidentom Donaldom Trumpom vystrašila milióny ľudí, ale ak sa pozrieme na vnútorné problémy izolovaného režimu, situácia je ešte desivejšia.
Dezertérka Lee So Yeon, ktorá zo Severnej Kórey ušla ešte pred viacerými rokmi, sa rozrozprávala o tom, čo všetko sa deje v miestnej armáde, ktorá je v rebríčku najväčších armád na celom svete už na 4. mieste. Milióny severokórejských obyvateľov vstupujú do armády, či už dobrovoľne alebo pod nátlakom, ale Lee So Yeon do armády vstúpila už ako 17-ročné dievča, pretože chcela nasledovať kroky svojich rodinných príslušníkov a po rokoch tvrdej propagandy cítila aj veľký pocit patriotizmu. Do armády ju lákal aj prísľub pravidelného prísunu jedla, pretože nad ním rozmýšľala ešte začiatkom 90. rokov, kedy v KĽDR vládol obrovský hladomor a ľudia doslova zomierali od hladu.
#NorthKorea army training 'so tough women stop having periods' https://t.co/lWvJ2UzuVO pic.twitter.com/1bxKbmzDdY
— Pavel Кulyuk (@Paveluljuk) 21. listopadu 2017
Nanešťastie, situácia v armáde nebola ani zďaleka taká ideálna, ako si to Lee So Yeon predstavovala. Pravidelný prísun jedla síce dostávala, ale jeho kvalita bola mimoriadne biedna, avšak podmienky boli v mnohých oblastiach ešte horšie. Po šiestich mesiacoch až roku sa pod vplyvom prostredia plného stresu a zlej výživy dostávali vojačky do situácie, že prestali menštruovať, ale aj dokým ženy mali pravidelný cyklus, často museli vložky používať aj viackrát, pretože ich jednoducho nebol dostatok.
Ženy pritom museli okrem tvrdého tréningu aj variť a prať, od čoho boli muži oslobodení, a pritom bola na bode mrazu aj hygiena. Vojačky sa museli sprchovať pomocou hadice s horskou vodou, odkiaľ často vypadávali hady či žaby, a tak sa o akomkoľvek pohodlí nedá ani hovoriť. Znásilnenia sú pritom na dennom poriadku a aj keď sa jej to našťastie osobne nikdy nestalo, pravidelne sledovala ako po večierke viedli vedúci roty do kancelárie úbohé vojačky, aby obslúžili svojich veliteľov.
Lee So Yeon odišla z armády v 28 rokoch a odišla pracovať do civilu v rámci jednotky neďaleko hranice so Severnou Kóreou a prvýkrát sa pokúsila z krajiny utiecť ešte v roku 2008. Nepodarilo sa jej to a skončila vo väzení, ale aj s prihliadnutím na jej vojenskú kariéru onedlho vyšla na slobodu a úspešne dezertovala vďaka tomu, že preplávala rieku do Číny, kde ju už čakal kontakt, vďaka ktorému odišla do Južnej Kórey a mohla svetu konečne porozprávať pravdu o tom, ako to v KĽDR vyzerá.
Women in North Korea’s army face rape, starvation, misery pic.twitter.com/TvoMR92VCK
— Prudencio Sosa Jr. (@Israelifreedom) 21. listopadu 2017