
Európska únia v Južnej Amerike či uprostred Tichého oceána? Jej teritóriá sa nachádzajú po celom svete
Predstavte si, že prídete kdesi za Madagaskar na ostrovček a stále ste "doma", teda v Európskej únii.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.

Súčasťou Európskej únie sme od roku 2004. Od nášho vstupu do veľkého spoločenstva ubehlo veľa rokov, no bežní Slováci zoskupeniu národov pod modrou vlajkou stále akosi nerozumejú. Záujem o tzv. eurovoľby je minimálny, veľa našincov ani len nevie základné údaje. Aký je rozdiel medzi parlamentom v Bruseli a Štrasburgu, aké sú hlavné orgány EÚ, kto je prezident, kto komisár, kto poslanec, kto má na starosti financie, spravodlivosť a podobne? Hľadaním správnych odpovedí v uliciach by ste sa značne potrápili. My ale nepôjdeme teraz vysvetľovať právne záležitosti únie, no pozrieme na na ňu z geografickej stránky.
Ak by vám niekto povedal, že územie Európskej únie nájdete v Južnej Amerike, v Karibiku, Atlantickom oceáne či kdesi ďaleko v Tichomorí, verili by ste? Sprvu možno nie, no keď si človek uvedomí základné fakty, všetko rázom dáva zmysel. Dôležité je v danom prípade poznanie európskej kolonizačnej histórie. Lídri zámorských ziskov ako Francúzsko, Anglicko, Španielsko, Portugalsko a ďalší pripájali k sebe nové regióny, z ktorých veľa im dodnes prináleží. Počas dekolonizačného procesu získalo veľa krajín samostatnosť (Afrika, Amerika), no nie všetky územia sa osamostatnili. Dodnes sú po zemeguli odľahlé územia európskych štátov a my si teraz niektoré z nich ukážeme.
Aby sme boli moderní, do článku nerátame Spojené kráľovstvo Veľkej Británie, keďže im EÚ príliš nevonia a už balia kufre. Lídrom v rebríčku vzdialených regiónov EÚ je Francúzsko. Bývalá koloniálna veľmoc si dodnes drží zopár teritórií ďaleko od materskej krajiny.
Francúzska Guyana

Ako ste sa už dočítali z nadpisu, ide o jediné územie Európskej únie na juhoamerickom kontinente. Bývalý Zámorský departmán Francúzskej Guyany zaberá 84 000 kilometrov štvorcových a žije tu 250 000 ľudí. Leží v severných častiach a ľahko si ju môžete zmýliť s "obyčajnou" Guyanou. Tá leží o čosi západnejšie, no disponuje aj krásnymi horami. Francúzska Guyana je odlišnejšia. Až 80% územia zaberajú husté dažďové pralesy a obývaných je ledva 5% plochy. Okrem menšinových potomkov európskych kolonizátorov žijú na jej území černosi, Indiáni a rôzni miešanci. Poviete si, nezaujímavé miesto, no Európska vesmírna agentúra (ESA) odtiaľto už stihla vypustiť z jediného francúzskeho kozmodrómu aj raketu. Ešte zaujímavosť, na prelomoch 19. a 20. sem boli posielaní ťažkí zločinci.
Guadeloupe

Ďalšie zámorské územie leží v krásnych vodách Karibiku. Oproti Francúzskej Guyane je výrazne menšie, má len 1 600 kilometrov štvorcových, no dvojnásobný počet obyvateľov - 400 000. Konkrétne sa jedná o súostrovie zložené z 5 ostrovov. Kedysi sem patrili aj ďalšie dva, no tie sa oddelili a nižšie si uvedieme, o ktoré konkrétne ide. Každopádne, ide o jeden z mimoriadne krásnych kútov Európskej únie. Kto by si nechcel užiť dovolenku v Karibiku na piesočnatých plážach v obklopení priezračného mora?
Martinik

1 111 kilometrov štvorcových a 385 000 obyvateľov. Kedysi dávno sem na súš vystúpil sám Krištof Kolumbus a aj on musel byť očarený jeho krásou. Sympatický ostrov vyniká aj stratovulkánom Pelée. Je pomerne veľmi aktívnym a v roku 1902 zapríčinil veľkú tragédiu, pri ktorej zahynulo 28 000 ľudí. Dnes však miestni žijú predovšetkým z turizmu a rybolovu.
Svätý Martin

Ďalší ostrov z "karibskej kolekcie", no je o čosi zaujímavejší oproti ostatným francúzskym územiam. O súš sa tu delia dva štáty - Francúzsko a Holandsko. Severná časť patrí Francúzsku a južná Holandsku. Má 36 000 usadlíkov a ich hlavným zdrojom príjmov je... neočakávane... turizmus a cestovný ruch. Aby bola severná časť ešte francúzskejšia, ich vlajkou je presná obdoba francúzskej vlajky. Tu si už pojmy nemôžete pomýliť.
Réunion

Prebehneme do inej časti sveta - k Afrike. Východne od Madagaskaru leží ostrov o rozlohe 2 500 kilometrov štvorcových. Volá sa Réunion a žije na ňom 844 000 obyvateľov Európskej únie. Miestni majú svojich zástupcov aj vo francúzskom parlamente a platia eurom. Samotné miesto nebolo pred príchodom Francúzov výraznejšie obývané, a tak je väčšina obyvateľstva potomkami európskych osadníkov. Opäť, dobré miesto na dovolenku pre Európana. Budete sa cítiť ako doma, no nie?
Mayotte

A teraz západnejšie od Madagaskaru. 374 km² veľký ostrov s 212 000 obyvateľmi je takmer totožný s Reúnionom.
Azorské ostrovy

Od francúzskych území prechádzame k portugalským. Azory sú už o čosi známejšie ako predchádzajúce miesta. Ležia západne od pevniny Pyrenejského polostrova. Nájdete tu 2 pamiatky UNESCO, no aj letiská a stanice podmorských káblov vedúcich na trase USA - EÚ. Počas návštevy by ste sa rozhodne nenudili a fotky by ste museli triediť celé hodiny. Skutočný klenot Európskej únie.
Madeira

Neďaleko vyčnieva z mora aj miesto, kde sa narodil jeden z najznámejších futbalistov a mužov sveta - Cristiano Ronaldo. Žije tu 280 000 obyvateľov. O danom mieste vedeli aj starí Rimania, no výraznejšie ho osídlili až Portugalci.
Kanárske ostrovy

A na záver snáď najznámejšia destinácia. Východne od Maroka trčí z vody trinásť ostrovov, na ktorých žijú 2 000 000 ľudí. Hlavným mestom je Las Palmas, no cveng má určite aj Santa Cruz de Tenerife. Všetko je pod patronátom Španielska a ročne sem prichádza 10 000 000 turistov a dovolenkárov.
Vybrali by ste si nejakého favorita?
V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.