Nasledujúci spisovatelia mali bohaté skúsenosti s návykovými látkami.
U umelcov sú rôzne maniere či zlozvyky celkom bežné, avšak niektorí sa nestránili ani nebezpečných drog. Paradoxne, práve tie im dopomohli pri písaní ich známych diel. Stephen King, Charles Dickens či Lewis Carroll. Aj týmto pánom nestačilo obyčajné kopnutie múzou, k inšpirácii a tvorbe si pomáhali i omamnými látkami Toto je desať autorov, ktorí si pri tvorbe pomáhali drogami.
1. Stephen King
Autor aktuálneho kinohitu It, resp. To sa netají tým, že mnohé zo svojich diel napísal pod vplyvom kokaínu. Pre magazín Rolling Stones sa priznal, že si dokonca ani len napamätá, že ich písal. Drogy bral od roku 1978 do roku 1986, pričom medzitým napísal 10 kníh, medzi nimi slávne To, Temná veža či Cintorín zvieratiek.
2. Ken Kesey
Svoje poznatky z práce na psychiatrii zúžitkoval Ken Kesey pri písaní knihy Prelet na kukučím hniezdom. Tam sa zúčastnil na niekoľkých pokusoch v rámci výskumu účinku LSD na ľudské telo. V 60. rokoch minulého storočia urobil psychedelickú revolúciu, keď vytvoril komunitu Merry Prankster, ktorá popularizovala drogu LSD.
3. Jean-Paul Sartre
Podľa Anny Cohen-Solalovej, ktorá napísala o tomto veľkom existencionalistovi biografiu, mal Sartre veľmi pozoruhodnú „diétu“, jej súčasťou boli cigarety, tabak, alkohol, aspirín, ale i amfetamín. Denne mal „naordinovaných“ 200 miligramov amfetamínu a vyfajčil dve krabičky cigariet.
4. Vadimir Majakovskij
Ruský prozaik tiež nebol „čistý“. Ku kokaínu sa dokonca vedel dostať jednoduchšie ako ku fľaši vodky, údajne sa predával v klasických trafikách. Kokaín bol vraj jeho veľkou láskou a mal s ním prežiť najdlhšiu romancu svojho života.
5. Charles Dickens
Vo viktoriánskom období, v ktorom Dickens žil, bolo užívanie kokaínu veľmi populárne. V skutočnosti bol však od kokaínu závislý a pod vplyvom tejto drogy mala vzniknúť aj slávna Vianočná koleda.
6. Lewis Carroll
Ďalší do partie z viktoriánskej éry bol aj Lewis Carroll, pre ktorého bolo ópium s alkoholom istou formou liečby. Mnohých až zamrazí pri predstave, že jeho dielo Alica v krajine zázrakov malo vzniknúť tiež pod vplyvom drog, dokonca sa špekuluje, že v skutočnosti je len opisom „výletu“ v drogovom opojení.
7. Sigmund Freud
Zakladateľa psychoanalýzy mnohí považujú za kontroverznú postavičku, ktorá sa dokonca zaujímala o kokaín z hľadiska možnosti použiť ho ako analgetikum. Za drogovú propagandu Freuda odsudzovali, no on si svoju závislosť uvedomoval, ľutoval ju a pokúšal sa jej zbaviť.
8. Charles Baudelaire
Nebol mu cudzí bohémsky život, skúšal hašiš aj ópium, od ktorého bol istú chvíľu aj závislý, napokon, zohnať drogy nebolo vtedy nielen preňho nič ťažké. Baudealaire okrem toho patril do klubu užívateľov hašiša. Vplyv drog na ľudské telo opísal v kine Umelé raje.
9. Tím z BBC
Kreatívny tím BBC, ktorý mal na starosti tvorbu pre deti, vraj tiež nepohrdol kokaínom, údajne mu pomáhal prichádzať s novými a kreatívnymi nápadmi. Mimochodom, z produkcie BBC vyšiel aj seriál Teletubbies...
10. Michail Bulgakov
Tento ruský spisovateľov nepohrdol morfiom, pričom spomienky na toto obdobie sú opísané v knihe Morfium. Navyše, keď sa hovorí o tom, aké silné sú jeho romány, mnohí si to spoja práve so spomínaným morfiom. Ako lekár k nemu nemal ťažký prístup, používal ho na tlmenie silných bolestí, ktoré vyvolával záškrt.