Vystreliť si zo samých seba nikdy nie je na škodu. V našom prípade to platí priam dvakrát.
"Сука, блять!" Počuli ste už niekedy daný výraz? Pravdepodobne áno. Za posledné mesiace sa rozmohol po celom internete, predovšetkým vďaka ruským hráčom populárnej hry CS:GO. Poznáte to, chalani hrajú proti sebe, jeden z nich pekne prestreli druhému majstrovi hlavu a v slúchadlách počuť už len spŕšku nadávok. Frekventovane používané výrazy následne akoby zľudoveli a stali sa podkladom na ďalší štýl, resp. druh humoru (alebo ako to nazvať). Niekto si robí srandu z policajtov, iný z kňazov, športovcov, etnických príslušníkov, vodičov a veľa podobného. Potom prichádza skupina, čo sa nebojí vystreliť si z východoeurópskeho životného štýlu. Ako znalci geografie vieme, že v spomenutej časti Európy nachádzame prevažne slovanské krajiny.
Dámy a páni, vitajte v Bratislave!
Pre mnohých západniarov a milióny ďalších ľudí po celom svete začína východná Európa už za Viedňou, čo nám bolo podrobnejšie ukázané vo filme Hostel. Bratislavu zobrazili ako jednu z najväčších dier sveta, pretože ľudia z druhého konca Európy si naše končiny presne takto stále predstavujú (nie všetci, samozrejme), intenzívnejšie ešte v druhej polovici 20. storočia.
Charakteristickými znakmi slovanskej východnej Európy sú do neba týčiace sa šedé panelové domy, odkiaľ ľudia z okien ešte vylievajú močovinu či v izbách majú na stenách koberce. Keď z obytného bloku vyjdete na ulicu, čaká vás cesta plná jám, výtlkov a kadečoho neočakávaného. Dokonca nie vždy je k dispozícii asfalt, a treba si vystačiť aj s blatom či štrkom. Po ňom jazdia buď Lady alebo rozsypané pseudoautá zo západu, kde v kufroch ležia bejzbalové palice, zbrane či iné nástroje na intenzívne a spontánne pouličné bitky. Samotné ľudské bytosti sú už svojskou kategóriou.
Slovania sa môžu pýšiť aj bohatou históriou, a preto nie je núdza o bratovražedné vojny, konflikty, bratríčkovanie a tak ďalej. Známy je nielen chorvátsko-srbský odstup, ale aj ukrajinsko-ruský či macedónsko-bulharský. Stačí napríklad pridať na Facebook príspevok s cieľom vyprovokovať menšie vášne a je to tam. Stovky komentárov, horlivých reakcií, o odborníkov na geopolitiku a históriu nikdy nie je núdza. Studnica nápadov je nekonečná. Súvislosti pochopia či už na ukrajinskom Kryme, v slovinskej Bratislave alebo v bulharskom Macedónsku.
Prejdime teda k samotnému Facebooku. Najsilnejším predstaviteľom "slovanskej kultúry" je práve stránka Slavorum. Má takmer 450 000 označení páči sa mi to a nikdy nie je núdza o trefné príspevky. Nižšie prikladáme zopár ukážok. Okrem zábavného obsahu človek nachádza aj články z histórie či typické "top 10". Či už miest, ktoré treba v jednotlivých štátoch navštíviť, osobností, zvykov, tradícií...
Nikdy sa nezahrávaj s parkovacími miestami svojich susedov. Príde Sergej a je po zábave:
O niečom podobnom sme písali vyššie. Typická východoeurópska idylka so všetkým, čo treba:
Majstrovstvá sveta v kosení trávy sú našou jasnou záležitosťou:
Námietky? Slovan sa pozná. Škoda Moldavska. Anektujme ho radšej:
Zastúpenie na Facebooku stránkou Slavorum nekončí. K dispozícii sú hneď ďalšie. Napríklad Slav Memes (názov hovorí za všetko), Slavic Beauty, kde sú pravidelne pridávané fotografie slovanských žien, Squatting Slavs (kategória múzické umenie), Babushka secrets - tipy, triky a ukážky zo životov našich babičiek. Nie je núdza o kompóty, jedlá od výmyslu sveta či útržky zo života na našom vidieku. Nechýba ani odbornejšie zameraná Slavic science - opäť pomôcky a vynálezy inžinierskych majstrov z východu.
Normy sú normy. Je tam symbol vozíčkara? Je! Stačí.
Rozhodne nemôžeme zabudnúť ani na stále živý Хардбасс, teda Hardbass. Ako píšu múdre poučky na anglickej Wikipédii, ide o žáner elektronickej hudby charakteristický rýchlym tempom a typickými basmi. Stačí si vypočuť jedno dielko a už aj viete, o čo ide. Nižšie prikladáme jedného z najznámejších tvorcov súčasnosti - DJ Blyatman. A viete, že ide o Slováka? Asi by sme sa mali pokúsiť rovno o rozhovor.
Každý správny fanúšik prezentovaného štýlu jednoducho musí poznať nasledujúce veľdielo:
Pozrite sa pozornejšie na pána v žltej adidas mikine. O koho ide? No predsa a slovanskú youtuberskú superhviezdu! Borisov (Life of Boris) kanál má dnes 900 000 odberateľov a neúprosne sa blíži k prvému miliónu. Známa ikona a práve my, ako jediný web široko-ďaleko, máme s ňou rozhovor! Ak ste sa k nemu nedopracovali v minulosti, nájdete ho priamo tu. Odporúčame.
Ešte jedna vec. Viete, čo znamená pojem Gopnik? Ak nie, určite rozšírte svoje obzory. Vžite sa do rokov po ukončení vyčerpávajúcej prvej svetovej vojny. Myslíme konkrétne vtedajšie územie Ruska. Pôvod čarovného slovíčka nie je jednoznačne objasnený a zafixovaný v poučkách, avšak treba pátrať v ruskom označení chuligánov a tulákov - Гопник. Išlo o mužov charakteristických veľmi krátkymi vlasmi (až plešinou), s minimálnym vzdelaním, boli bez práce a väčších objemov peňazí. Na svoje každodenné problémy sa snažili zabúdať vo všadeprítomných krčmičkách, hockde na ulici či medzi panelovými domami. Obľubovali konflikty, vodku, alkohol, cigarety, celkovo nezdravý životný štýl a oblečenie značky adidas. Čierne tepláky, tri prúžky na mikine, šiltovka a lakovky, aby sa nepovedalo. Ak teda zohnali originály a nie fejky.
Vitalyj, Anatolyj a Sergej počas oddychu pri vode. Neradno sa s nimi dostať do otvoreného konfliktu!
Vysvetlenie v angličtine priamo od kráľa:
Na záver trocha edukatívneho obsahu. Východoeurópska škola pre mužov!
Myslíme, že sme odprezentovali všetky charakteristické znaky. Ak sme na niečo zabudli, hlboko sa vopred ospravedlňujeme. Za matku Slávu!