Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 17. 1. 2020 meniny má Nataša

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Zaujímavosti - Veci
1
Martin Zachar
30. august 2017, 16:37
Čas čítania: 5:10

Sú ti názvy českých mesiacov smiešne? Aj u nás sme kedysi mali podobné

Prečo sa české mesiace nazývajú úplne inak ako tie slovenské? Odpoveď je jednoduchá – tradícia.

Martin Zachar
30. august 2017, 16:37
Čas čítania: 5:10
Sú ti názvy českých mesiacov smiešne? Aj u nás sme kedysi mali podobné
Zdroj: maialisa/pixabay
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Na Slovensku máme vo zvyku čudovať sa bratom Čechom, prečo majú mesiace leden, únor až po prosinec. Zatiaľ čo my máme klasiku, ktorá je najrozšírenejšia. Skoro všade, kam sa pozrieme - január, február,..., december. Nie je ale pravda, že by Česi boli jediní, ani zďaleka.

 

Najprv v krátkosti niečo z histórie. Náš gregoriánsky kalendár vznikol malou úpravou juliánskeho a na našom území sa zaviedol v roku 1587, kedy po 21. októbri nasledoval  1. november. V Holandsku na tom boli horšie – zaviedol sa až koncom roka, kvôli čomu ľudia prišli o Vianoce.

 

Kalendár juliánsky pochádza z pôvodného rímskeho kalendára, takže názvy mesiacov, ktoré aj my používame, majú pôvod v latinčine. Rímsky kalendár mal však iba desať mesiacov – marec až december a mal len 304 dní. Asi si dokážete predstaviť, aký bol nepraktický. Dva mesiace sa proste nepočítali, pretože príroda odpočívala...

 

V roku 46 pred n.l. sa preto zaviedol juliánsky kalendár, kde pred pôvodných desať mesiacov boli vsunuté ešte dva. Kalendár fungoval omnoho lepšie a prežil prakticky dodnes. Pamiatkou na toto vsunutie prvých dvoch mesiacov ostali zmätočné pomenovania mesiacov september až december, ktorých názov je odvodený od latinských čísloviek.

 

Sú ti názvy českých mesiacov smiešne? Aj u nás sme kedysi mali podobné 

Január – podľa rímskeho boha Jánusa, ktorý bol bohom všetkého začínajúceho.

Február – odvodený od latinského slova „februa“, ktoré znamená očistenie. Sviatok očisty (februárium) sa každoročne oslavoval 15. februára.

Marec – podľa rímskeho boha vojny Marsa. Ten bol v rímskej mytológii otcom Romula a Réma, zakladateľov mesta Rím. Také niečo muselo byť v kalendári predsa na začiatku a v pôvodnom rímskom kalendári aj bolo.

Apríl – pôvod tohto názvu nie je jednoznačný. Jedna verzia hovorí o odvodení od slova „aperíre“, ktoré znamená otvárať. Otvárala sa príroda (prebúdzala) a otvárali sa aj sudy a ochutnávalo sa vínko. Možný je aj pôvod od latinského slova „apero“ – ďalší alebo druhý (mesiac v kalendári).

Máj – podľa rímskeho boha Maia, ktorý bol ochrancom obilia alebo podľa bohyne Maie, ochrankyne matiek uctievanej aj ako bohyne jari a plodnosti.

Jún – zrejme podľa bohyne Juno, kráľovnej bohov.

Júl – podľa Julia Caesara. Pôvodne sa mesiac volal quintilis, podľa číslovky 5, pretože v starom rímskom kalendári bol piatym v poradí.

 

Julius Caesar.

Embed from Getty Images

 

August – opäť podľa vodcu rímskej ríše, tentokrát cisára Augusta. Pôvodný názov bol sextilis, čiže bol v rímskom kalendári šiesty v poradí. A pôvodne mal 30 dní, ale cisár Augustus nechcel mať kratší mesiac ako Julius Caesar, tak sa jeden deň ubral z februára a pridal k augustu.

September – siedmy mesiac v poradí starého rímskeho kalendára; septem – sedem.

Október – ôsmy mesiac v poradí rímskeho kalendára; octo – osem.

November – deviaty mesiac v poradí rímskeho kalendára; novem – deväť.

December – desiaty mesiac v poradí rímskeho kalendára; decem – desať.

 

Toľko k latinskému pôvodu našich slovenských mesiacov. Ale máme tu jedno ale! Nebolo tak tomu vždy. Zoznam dvanástich mesiacov koncom 16. storočia na našom území vyzeral nejako takto

Január – Welký Sečeň

Február – Malý Sečeň

Marec – Brezon

Apríl – Dubon

Máj – Mag

Jún – Turýči

Júl – sw´etho Yána

August – sw´etho Yakuba

September – Matky Božég

Október – sw´etho Michala

November – wssech swetých

December – sw´etho Ondrege

 

Autorom tohto zoznamu bol Matej Hranica, evanjelický farár. Názvy prvej polovičky mesiacov pochádzajú z praslovenčiny, v druhej sa inšpiroval maďarčinou. Avšak moment, možno ste si to tiež všimli – Jána je predsa v júni a nie v júli. Rovnako Jakuba je v júli a nie v auguste. V časoch používania týchto mesiacov sa totiž ešte iba prechádzalo na našom území z juliánskeho na gregoriánsky kalendár, preto ten zmätok.

  

Neskôr sa u nás používali mesiace odvodené z češtiny. To vlastne ani nie je prekvapením, keďže slovenčina ako taká bola v tých časoch ešte v plienkach. Ešte nebola oficiálnym jazykom, často bola považovaná iba za nárečie a vplyv starej češtiny na ňu bol významný. Dokonca aj aj Anton Bernolák, ktorý uzákonil prvú spisovnú slovenčinu podľa západoslovenského nárečia, utvoril názvy našich mesiacov z češtiny.

 

Sú ti názvy českých mesiacov smiešne? Aj u nás sme kedysi mali podobné

 

Neskôr, podľa Štúra, už vyzerali mesiace takto:

Velký sečeň (január) – slovo sečeň je odvodené od praslovanského slova „sěkti“, čiže sekať. V tomto období sa zvykli stínať stromy, ktoré mali v tomto čase najmenej miazgy. S týmto mesiacom sa môžeme stretnúť aj v Dobšinského Rozprávke o dvanástich mesiačikoch: „A na najvyššom kameni teraz Veľký Sečeň s vatráľom v ruke sedí.“

Malý sečeň (február) – ide o rovnaký význam ako pri mesiaci predošlom. Práce so stromami sa v tomto období väčšinou už iba dokončovali, preto prívlastok malý.

Brezeň (marec) – názov môže byť odvodený od stromu, ktorý v tomto období začína pučať. Druhá možnosť  je odvodenie od slova „brezivá“ (samica čakajúca mláďa).

Dubeň (apríl) – tento názov je očividne odvodený od dubov, ktoré v tomto období pučali.

Kveteň (máj) – nie je prekvapením, že pomenovanie tohto mesiaca je odvodené od kvitnutia kvetov.

Lipeň (jún) – rovnako ako dubeň, aj lipeň dostal názov podľa stromu. Lipa kvitne v júni.

Červenec (júl) – v staršej slovenčine sa používal názov červeň pre jún aj júl. Siedmy mesiac napokon odlíšili príponou -ec. Tento názov mu už ostal. Odvodený môže byť od červenej farby mnohých dozrievajúcich plodov prírody, alebo od zberu hmyzu zvaného červec, z ktorého sa získavala červená farba napr. pre textil.

 

Produkt červca, z ktorého je možné získať červené farbivo.

Sú ti názvy českých mesiacov smiešne? Aj u nás sme kedysi mali podobné

 

Klaseň (august) – odvodený od slova klas, pretože symbolom tohto mesiaca sa stali obilné klasy, ktoré v tom čase dozrievali.

Malý Rujeň (september) – pomenovaný podľa obdobia jelenej ruje. Malý preto, že toto obdobie vtedy ešte iba začínalo.

Velký Rujeň (október) – hlavné obdobie jelenej ruje.

Listopad (november) – tu asi nie je potrebné žiadne väčšie vysvetľovanie, obdobie padania listov, proste listopad.

 

Sú ti názvy českých mesiacov smiešne? Aj u nás sme kedysi mali podobné

 

Prosinec (december) – názov pravdepodobne pochádza zo slova „prosinievať“, čo znamená niečo ako preblesknúť či presvitať. Značí to, že slnko v poslednom mesiaci iba občas prebleskne pomedzi mraky. Pôvod prosinca môže byť aj od slova prosiť (advent, prosby za narodenie Pána) alebo od slova prasa (obdobie zabíjačiek).

 

Je jasne vidieť, že na rozdiel od starovekého Ríma u nás sa názvy mesiacov odvodzovali najmä podľa prírodných úkazov. A to sa ešte niektoré mesiace volali aj ináč, ale časové obdobie či regióny, kde sa používali, sú iba ťažko presne doložiteľné. Napr. februáru sa u nás vravievalo aj „ľuty“, máju „traveň“, augustu „spreň, novembru „studeň“ a decembru zase „mrazeň“.

 

U množstva slovanských národov dodnes používajú staré názvoslovie mesiacov, ktoré si síce všade odvodzovali po svojom, ale predsa len je vzájomne často podobné. Preto aj podobnosť štúrovských mesiacov s dnešnými českými nie je náhodná.

 

Sú ti názvy českých mesiacov smiešne? Aj u nás sme kedysi mali podobné 

Malý výklad českých mesiacov máme vďaka štúrovskej etymológii sčasti za sebou. Dĺžni sme vám ešte január, teda leden – mesiac snehu a ľadu. Namiesto februára majú únor, ktorý je časom, kedy dochádza k odmäku a dovtedy stuhnutá zem sa akoby norí/ponára („unoří“) do vody a blata. Srpen, čiže august, dostal svoj názov podľa nástroja „srp“, čiže kosák, ktorým sa v minulosti žalo. Říjen je ako štúrovský Rujeň. Spomínali sme, že rujeň bol aj malý aj veľký (september, október), a že v malom sa začínalo obdobie ruje. Od toho je odvodené aj září, teda obdobie, kedy sa objavujú prvé náznaky tejto ruje – jelene zarujú, čiže „zařijí“.

 

Podľa tohto nástroja bol pomenovaný český srpen.

Sú ti názvy českých mesiacov smiešne? Aj u nás sme kedysi mali podobné 

A v ktorých slovanských krajinách ešte používajú svoje vlastné názvy mesiacov? Sú to napr. Chorváti (február = veljača; marec = ožujak; august = kolovoz), Ukrajinci (október = žovteń; december = hrudeń) či Bielorusi (marec = sakavik; apríl = krasavik; október = kastryčnik). Aj v Poľsku majú svoje vlastné názvy a zvláštnosťou je, že zatiaľ čo v Česku je „květen“ máj, na sever od Slovenska hovoria „kwiecień“ aprílu.

 

Z neslovanských národov v Európe majú svoje vlastné mesiace aj v Litve, ktorých názvy odvodzujú od poľnohospodárstva, od stromov, ale aj od vtákov ako je havran, holub a kukučka.

 

U nás sa ale napokon naše vlastné názvy neuchytili. Žiadny pokus zaviesť ich sa neujal. Zakaždým ustúpili silnému vplyvu latinčiny. Latinské pomenovanie mesiacov sa u nás a v iných štátoch ujalo hlavne vďaka silnému vplyvu katolíkov, ktorí latinčinu používali ako jediný bohoslužobný jazyk. Záverom teda dodajme, že iné pomenovanie mesiacov v Česku vlastne dokazuje, že v tomto ostali naši západní susedia, na rozdiel od nás, verní svojim slovanským koreňom.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
114
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.