Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 13. 7. 2020 meniny má Margita

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Hudba - Slovensko
12
Viktor Kniš
9. júl 2017, 19:38
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

TOP 10: Najlepšie slovenské a české rapové videoklipy za prvú polovicu roka 2017

Domáci interpreti si konečne dávajú záležať aj na kvalite vizuálneho spracovania a my by sme teraz radi patrične desiatku najvýraznejších ocenili.

Viktor Kniš
9. júl 2017, 19:38
TOP 10: Najlepšie slovenské a české rapové videoklipy za prvú polovicu roka 2017
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
12
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Máme tu polovicu kalendárneho roka, a tak prichádza čas na takú malú sumarizáciu toho najlepšieho, čo naša milovaná rapová scéna dokázala za 6 mesiacov vyprodukovať. Pôvodne mal byť toto rebríček skladieb, ktorý je už síce na svete, no nie všetky tracky z tej lepšej polovice sa už stihli dostať aj na internet, a tak vás ešte poprosíme o chvíľku strpenia. Ako náhradu tu však máme výber najlepších videoklipov z dielne domácich režisérov a už na úvod musíme konštatovať, že oproti zvyšným veľa rokom existencie rapového žánru v našich končinách sme sa konečne dočkali výrazného zlepšenia aj po tejto stránke.

 

Vydávať v dnešnej dobe singel bez vizuálu je už prakticky kontraproduktívne, no nároky obecenstva stále nie sú tam, kde by asi byť mali. Našťastie však s iniciatívou prichádzajú aj samotní interpreti a pre tvorbu videoklipov k svojej tvorbe oslovujú tých najpovolanejších. Zároveň cítia, že umeleckú hodnotu je možné vyjadriť práve obrazom, vďaka čomu je celkový výsledok skutočným zážitkom. Tradičné reprezent vizuály postupne vytláčajú tí, ktorí si dávajú záležať nielen na výbere lokality či rekvizít ale aj samotnom strihu a postprodukcii. Poďme sa teda pozrieť na desiatku najlepších videoklipov slovenských a českých interpretov, ktoré uzreli svetlo sveta v prvej polovici roka 2017. Tentokrát bez poriadia.

 

Ektor - Hledám si tu pravou

 

Český reprezentant vydal v ešte v minulom roku pokračovanie projektu Detektor a zároveň odohral nespočentné množstvo koncertov, a tak sa rozhodol dať si na rok 2017 pauzu od živých vystúpení a značne poľavil aj v aktivite vydávania skladieb. Predsa sme sa však dočkali dvoch singlov a práve ten druhý dostal aj síce stále reprezent, no určite nie tradičný vizuál. Ektor sa spoločne so svojimi najbližšími vozí nočnou Prahou v netradičnej scéne s rekvizitami z interiéru. Aj keď by si mnohí mysleli, že ide o scénu so zeleným plátnom, opak je pravdou. Aj obyčajné popíjanie v uliciach metropoly a vanúšová bitka dvoch krások teda môže zaujať. Režisérsky sa o tento kúsok postarali Jaroslav Zderadička a Daniel Horník.

 

 

Dame - Bez nich

 

 Člen DMS chystá v tomto roku vydanie svojho debutového sóla, na ktoré sa veľmi tešíme. Pred menej ako mesiacom sme sa dočkali aj prvej oficiálnej ukážky, a to samozrejme aj so sprievodným vizuálom. Autorom scenáru je samotný autor a realizáciu nápadu si zobral na starosti režisér Michal Nemtuda a jeho A-team, ktorý momentálne točia klipy pre celú domácu scénu, čo sa žiaľ často odrazí aj na výsledku. V tomto prípade však môžeme opäť hovoriť o netradičnom prevedení, kde sa chalani zahrali s reflexnou farbou a svetlami. Jednoducho máš potrebu si ho pozrieť znova a objaviť ďalší reflexný prvok. 

 

 

Boy Wonder - Prekrásny nový svet

 

S aktivitou to nanešťastie nepreháňa ani Boy Wonder, ktorý nám sľubuje ďalšie sólo už od roku 2015. Samozrejme platí, že nemá význam prispôsobovať sa fanúšikom a hudobný album by sa mal dostať na svetlo až vtedy, keď je s ním spokojný autor. Wondy sa však z času na čas o slovo prihlási, či už na spolupráci alebo aj sólo skladbou. A vždy je to zážitok. Vo výbere nemôže chýbať ani toto video z režisérskej dielne Adama Rohála, ktorý spoločne s  Lubom Yurkom, Radoslavom Zákutným, Danielom Gavendom a Matejom Jánošíkom dali dokopy geniálnych pár minút. O postprodukciu sa postaral STUBYSHIT a my môžeme s čistým svedomím konštatovať, že je toto pre Wondera úplne charakteristický vizuál.

 

 

Kali - Nová hra ft. Separ

 

Kali vydal v tomto roku svoj údajne posledný album a nám začína byť pomaly ľúto, že sa rozhodol v dohľadnej dobe nadobro ukončiť svoju hudobnú kariéru. Niekoľko dlhých rokov spolupracoval Kali s jediným režisérom, no už si pravdepodobne aj on uvedomil ten typický a nemenný rukopis, takže v tomto prípade zmenu určite berieme všetkými desiatimi. Režisér Mišo Nemtuda (a jeho A-team) sa v tomto prípade odviazal trochu viac a z oboch autorov skaldby urobil hercov v krátkom hororovom minifilme, čo sa aj podarilo. Opäť jeden z videoklipov, ktorý si dokážeš pozrieť opakovane a stále nájdeš iný zaujímavý detail. 

 

 

TKX - Ty musíš prežiť

 

TKX na čele s raperom Teslom vydalo v piatok po viac než 8 ročnom čakaní projekt Z.V.E.N.S.S a práve táto skladba bola približne pred mesiacom tou, ktorá celý kolotoč spustila. Samotný videoklip z dielne Dušana Krajčoviča je kontrastom medzi bojom o prežitie v najnebezpečnejších štvrtiach mesta Manila (kde stále prebieha vojna) a luxusným životom v päťhviezdičkových hoteloch. Za všetko hovorí skutočnosť, že za posledný polrok bolo v Manile zastrelených viac ako 7 tisíc ľudí bez akéhokoľvek súdneho procesu. Všetky zábery z miest, kam sa beloch len tak nedostane, alebo sa tam stratí sú autentické a sám Tesla tvrdí, že mu pri ich natáčaní nebolo všetko jedno.

 

 

Samey - V diaľke vidím svietiť sídlisko

 

Člen košickej Haha Crew sa po vydaní debutového projektu Vlna odmlčal natoľko, že na jeho pôsobenie stihli mnohí zabudnúť. Pred pár mesiacmi sa začali vynárať informácie o jeho chystanom sóle a aj keď by sme momentálne len ťažko dokázali odhadnúť, v akej sa nachádza fáze, budeme ho očakávať ešte v roku 2017. Prvou zverejnenou ukážkou je vec údajné inšpirovaná zahraničím, ktorá sa napriek tomu dočkala výborného slovenského spracovania. Ak patríte k zástancom tradičných klipov z ulice, práve tento určite uspokojí vaše potreby. Chvíľku som si dokonca myslel, že sa pozerám na videoklip Stanice Projekt. O jeho tvorbu sa postaral Samey a Rrevak.

 

 

Grimaso x Delik - Rap brácho ft. Otis

 

Grimaso, Delik a Otecko sú dlhoroční kamaráti a stálicami na scéne, ktoré si jednoducho môžu dovoliť spraviť tupý videoklip napríklad aj na vidieku. Ide o skladbu z krátkeho projektu Dvojitý zásah a sprievodný vizuál k nej ťa v konečnom dôsledku prinúti pustiť si aj zvyšok EPčka, takže cieľ určite splnil. Chalani v ňom zvolili adekvátny dresscode a popri zapíjaní tuzemáku pivom napríklad kŕmia sliepky v Yeezy Boostoch a pochutnávajú si na domácich dobrotách. Jednoducho výborné.

 

 

Momo ft. Simon Red - Priemer

 

Po minuloročnej pauze sa albumovým počinom pripomenul aj Momo. Ten sa rozhodol naviazať na úspech z roku 2014 s projektom Rival a prišiel s jeho druhým pokračovaním v novom šate, čo sa mu asi aj podarilo. Nás zaujal len pár dní starý vizuál na skladbu Priemer, kde sa okrem Moma objavuje aj mladý Simon Red. Síce si doteraz nie som zámerom videoklipu úplne istý, no minimálne ma prinútil pozrieť si ho opakovane a stále pozornejšie. Počas troch minút sa na obrazovke vystrieda viacero Instagram Stories pravdepodobne ľudí, ktorých Rival na tejto sociálnej sieti sleduje. Jeho autorom sú chalani z RukaHore. 

 

 

 

Tono S. - Tono Temnota

 

Tona Suchotu vnímame ako jedného z mála posledných reprezentantov starej školy, ktorému však nechýba kreativita a ani schopnosť zaujať. O tom, že je Tonči lyrický génius už snáď diskutovať ani nemusíme, no okrem toho pôsobí veľmi prirodzene aj pred kamerou, a tak majú v jeho prípade režiséri skutočne voľné ruky. A tým nemyslíme len pri výbere lokalít a rekvizít. Jasným príkladom je aj práve tento videoklip od Ovara Maryška, ktorý sa postaral aj o postprodukciu.

 

 

Vladimir 518 - Krev neni voda ft. Orion

 

Klipom z Prahy sme tento výber otvárali a symbolicky ho v rovnakom meste aj ukončíme. Hlava labelu BiggBoss - Vladimir 518 stihla v tomto roku vydať ďalší sólový počin a práve táto vec bola prvou, ktorá sa dostala medzi fanúšikov. Netradične si s Orionom venovali úprimné slohy a značne zasiahli aj do minulosti, na čo odkazuje aj klip od Víta Klusáka. Môžeme v ňom vidieť veľa archívnych záberov prepletených s tými aktuálnymi, čo v mnohých vyvolá pocit nostalgie. Snaď môžeme prezradiť, že toto dielo si budete mať na festivale Grape možnosť posledný krát vôbec pozrieť aj v 3D prevedení.

 

 

 

Ďakujeme za pozornosť. Na záver len pripomínam, že už čoskoro uverejníme aj rebríček najlepších skladieb za prvú polovicu roka 2017 a v komentároch nám pokojne môžete napísať vaše tipy. 

Ktorý z týchto videoklipov prirástol najviac k srdcu vám?
Ektor - Hledám si tu pravou
370 hlasov
Dame - Bez nich
243 hlasov
Boy Wonder - Prekrásny nový svet
512 hlasov
Kali - Nová hra ft. Separ
302 hlasov
TKX - Ty musíš prežiť
149 hlasov
Samey - V diaľke vidím svietiť sídlisko
146 hlasov
Grimaso x Delik - Rap brácho ft. Otis
105 hlasov
Momo ft. Simon Red - Priemer
320 hlasov
Tono S. - Tono Temnota
153 hlasov
Vladimir 518 - Krev neni voda ft. Orion
70 hlasov
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
92
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.