Prekvapivo, matematik ani programátor na prvej priečke nie sú.
Nájsť si zamestnanie, ktoré by nám vyhovovalo snáď každým jeho aspektom, je hádam nemožné. Nič nerobiť, dostávať veľa peňazí a žiadny stres - tak asi vyzerá predstava mnohých z nás. Pravdepodobne takto perfektné zamestnanie asi nezískaš, no na svete existujú také, ktoré sa tomu rozhodne približujú. Svetoznámy kariérny expert Laurence Shatkin a jeho tím zostavili rebríček najlepších povolaní, a to tak, že porovnával priemerný plat, hladinu stresu a niekoľko ďalších faktorov (ako napríklad sedavosť práce, rôznorodosť, nároky na vzdelanie či prax) pri 767 povolaniach.
Ak sa čuduješ, čo je to hladina stresu, bodovým systémom sa určuje podľa Holmesovho a Raheho testu, oslobodeného o niekoľko otázok, podľa toho, ako sa daný človek v danom prostredí cíti. Maximum je až 600 bodov. Poďme sa však už vrhnúť na zoznam, spomeňme len, že sa na popredných priečkach umiestnili napríklad i astronóm či učiteľ ekonómie.
Fyzik
Ako desiate najvhodnejšie povolanie bol určený fyzik. Mnoho z nás fyziku v škole práve neobľubovalo, aj napriek odporu k nej sa to však možno oplatí skúsiť. Priemerný plat 117 300 dolárov ročne je totiž lákavý, najmä v porovnaní s úrovňou stresu vo výške 61,3. Práca je skôr teoretická a veľa vzrušenia nezažiješ, no ani stresujúcich situácií. Aj práca fyzika sa však odlišuje a ty môžeš skončiť ako vedec na univerzite skúmajúci rôzne fenomény či teórie alebo začneš pracovať pre súkromnú firmu a výpočtami pre ňu získavať cenné informácie a návrhy. Na tie najlepšie pozície však budeš potrebovať aj Ph.D.
Inžinier v biomedicíne
Hovorí sa, že byť lekárom je najužitočnejšie povolanie na svete. Zachraňovať životy a starať sa o ľudí je mimoriadne obetavé, no ani dnešní lekári by nemohli pracovať bez iných ľudí. Jednými z nich sú aj inžinieri v biomedicíne, ktorí navrhujú a priamo budujú riešenia pre zdravotné problémy. Spájajú biológiu a medicínu do jedného a dostávajú za to priemerný ročný plat vo výške 91 760 dolárov, pričom sa ich hladina stresu pohybuje na úrovni 61,3 bodov. A väčšina zamestnaní ani nechce zoznamy titulov, uspokoja sa s balakárom z biomedicíny a podobných odborov.
Inžinier v materiáloch
Ôsmu priečku opäť obsadili inžinieri, tentokrát sa však od medicíny a zachraňovania ľudských životov presunieme k materiálom. Vyvíjanie nových prístrojov, materiálov a procesov úpravy hmoty znie ako skutočne zaujímavá práca a rozhodne sa dostaneš aj k praktickej práci. Skôr ako pre štát zakotvíš pod značkou nejakej veľkej a vplyvnej korporácie, ktorá ti za odvedenú prácu v priemere ponúkne 91 150 dolárov a úroveň stresu v práci 61 bodov. Rovnako ako v biomedicíne, aj tu sa väčšina zamestnávateľov uspokojí s titulom bakalára.
Politický expert
Možno si už počul výstup nejakého politológa v rádiu či v televízii a pýtal si sa, čo vlastne taký človek celý deň robí. Nuž, okrem toho, že napríklad učí politológiu či filozofiu na univerzitách, študuje rôzne politické systémy a možno aj pracuje na návrhu toho vlastného. Táto práca však bez teórie rozhodne nepôjde, no ak máš rád veľa memorovania a uprednostníš skôr pokojný pracovný život, úroveň stresu 60,8 bodov a ročný príjem 104 000 dolárov ti výmenou za Ph.D. môže prísť ako dobrý obchod.
Poľnohospodársky inžinier
Zasa inžinieri. S hladinou stresu 60,8 bodov a priemerným platom 75 440 dolárov by si možno čakal sofistikovanú prácu na poli, miesto toho však budeš zavretý niekde vnútri. Tam budeš uplatňovať svoje znalosti technologického inžinierstva do snahy vyriešiť mnohé poľnohospodárske problémy, ktoré tvoj zamestnávateľ práve prežíva. Ako čo najlacnejšie a najspoľahlivejšie zabezpečiť elektrický prúd? Je nutné stavať cestu kvôli nejakej stavbe? Ak si myslíš, že by si takéto otázky hravo vedel posúdiť, je dobré vedieť, že mnoho takýchto spoločností žiada aspoň bakalársky titul v biologickom alebo poľnohospodárskom inžinierstve.
Štatistik
Ak máš rád čísla, matematika je tvoja doména a kamarátiš sa aj s grafmi či funkciami, možno by si mal uvažovať nad štatistikou. Priemerný plat 84 010 dolárov a stres len na úrovni 59 bodov znejú naozaj lákavo, na výmenu však budeš musieť ponúknuť sedavú prácu plnú zbierania a analyzovania dát. Vďaka tomu budeš môcť navrhovať riešenia na celosvetové problémy v politike, vedách, inžinierstve či ekonomike.
Ekonóm
Ďalšie zamestnanie, kde sa bez čísel neobídeš. Vedy a predovšetkým matematika budú čoskoro nutnosťou k väčšine zamestnaniam, no ekonómovia to potrebujú už odjakživa. Sledovať produkciu, import a export, zisky či straty a starať sa o finačnú situáciu tvojej firmy môže byť náročné, ročný plat 105 290 dolárov je však lákavým zadosťučinením. Na stres môžeš zabudnúť, no takisto aj na rôznorodosť pracovných dní.
Geograf
Geografa by si v tomto zozname asi nečakal. Aj napriek tomu sú však jedným z najžiadanejších povolaní. Jasné, dnes už zem neobjavujú, miesto toho však vyberajú vhodné miesta na zemskom povrchu pre výstavbu. Predpovedajú klimatické zmeny, prírodné katastrofy i vplyv človeka na životné prostredie. Ak by si si plánoval postaviť obrovskú fabriku, geografi sú jednými z prvých ľudí, za ktorými treba ísť. Často budeš v teréne, no svoju kreativitu budeš môcť prejaviť napríklad na technických kresbách. Bez titulu z vysokej školy sa však ľahko neobídeš.
Matematik
Druhým najlepšie zarábajúcim povolaním v tomto zozname a druhým najlepším povolaním celkovo je matematik. S takmer nulovým stresom sa ich práca vinie okolo teórie plnej čísiel a vzorcov, prednášok na univerzitách či špecializovaných a odborných výpočtoch pre súkromné firmy, podobne ako to majú aj fyzici. Veda, manažment, vývoj či informatika - s matematikou sa dá uplatniť na viacerých poliach a ak máš na to hlavu, ich priemerný ročný plat je 104 350 dolárov.
Materiálový a atómový špecialista
Hádam najlepším povolaním je vraj zamestnanie plné objavovania. Skúmať materiály na molekulárnej úrovni, upravovať atómové väzby či umelo vytvárať reakcie medzi hmotami, aby sa predišlo potenciálnej katastrofe, je práca týchto ľudí. Nebezpečná, plná vzrušenia a praxe sa skôr motá okolo mikroskopov a urýchľovačov než magnetických tabúľ a papierov. Väčšinu z nich zamestnávajú oddelenia mimoriadne bohatých štátov alebo ambiciózne spoločnosti, bez Ph.D. to však vo väššine prípadov nepôjde. S úrovňou stresu len 53 bodov a platom 94 350 dolárov to však pôsobí ako mimoriadne dobrodružna kariéra.