Keď majú všetci zbrane, ale kontrolu nikto, masaker je na spadnutie.
Anglický režisér Ben Wheatley si už v určitých kruhoch stihol urobiť celkom slušné meno. Bodoval kriminálnym hororom Kill List, divákov a kritikov rozdelil na dva tábory svojím kontroverzným experimentom A Field in England a naposledy zožal chválu, ale aj kritiku za dystopickú drámu High-Rise. Free Fire sa však už v traileroch profiloval ako menej ambiciózny projekt, kde pôjde hlavne o zábavu. Čo samozrejme neznamená, že by Wheatley k projektu pristupoval nejako vlažne, ale v porovnaní s jeho predchádzajúcimi počinmi ide naozaj o menší krok do iného teritória. Čierna komédia nám ponúkne pohľad na jednu veľkú prestrelku, odohrávajúcu sa v reálnom čase. Nepochybne nosný námet, dokázala však zábavka produkovaná aj Martinom Scorsesem naplniť potenciál?
Skupina írskych gangstrov v zložení: Chris (Cillian Murphy), Frank (Michael Smiley), spolu so svojou sprostredkovateľkou Justine (Brie Larson) a šoférmi Stevom (Sam Riley) a Berniem (Enzo Cilenti) sa chystá nakúpiť zbrane od excentrického Vernona (Sharlto Copley) a jeho poskokov. Tých zastupuje uhladený Ord (Armie Hammer). Táto rôznorodá banda si navzájom síce nie je dvakrát sympatická, ale čo na tom. Biznis je biznis. V obrovskom sklade však dôjde k omylu - Vernon doniesol iný typ zbrane, než si zákazníci objednali. Najväčší prúser ale nastáva, keď sa zistí, že Vernonov šofér Harry (Jack Reynor) má isté nevybavené účty so Stevom. Po pár slovných prestrelkách tak dôjde aj na skutočné náboje. A chaos môže začať!
Ben Wheatley postavil svoju novinku na jednoduchom, ale lákavom nápade, vzal sympatických hercov a doručil svižnú a zábavnú jazdu. Free Fire má rozumnú stopáž (90 minút), čo je presne tak akurát. Herci síce nemajú priestor na nejaké koncerty, ale svoje roly si očividne užívajú a hrajú výborne. Je možno trochu škoda, že ich postavy sú vlastne do veľkej miery len zbežne načrtnuté. To má za následok, že sa s nimi nestihnete príliš stotožniť a miestami možno budete mať problém ich od seba odlíšiť. Samozrejme, táto výtka neplatí pre všetkých: v pamäti jednoznačne najviac utkvie pôvabná Brie Larson, charizmatický Cillian Murphy, exot Sharlto Copley, flegmatik Armie Hammer a naštvaný Jack Reynor. Zvyšok sa mihá niekde v pozadí a občas som mal problém zistiť, kto je vlastne s kým a kto po kom strieľa a prečo.
Z toho vyplýva aj moja druhá výtka - Free Fire je o dosť menej prehľadnejšie zrežírovaný, než som čakal. Zo začiatku to príliš nevadí, pretože divák sa ocitá v rovnakom chaose ako postavy a má problém sa zorientovať v tom, čo sa sakra deje. Lenže postupom času začne byť podobne nevyvážená réžia trochu otravujúca a mätúca. Možno aj preto, že postáv je dosť veľa, podľa môjho názoru by pokojne stačili tí, ktorých som menoval o odsek vyššie.
Snímku Bena Wheatleyho možno vnímať ako svojský protipól k Resevoir Dogs od Quentina Tarantina. Ale zatiaľ čo Tarantino staval skôr na dlhých dialógoch, ktoré občas prerušil akciou či násilím, Wheatley sa spolieha skôr na akciu s občasnými hláškami a dialógmi. Tie sú poväčšinou slušné a zábavné (najmä Sharlto Copley si veľa scén kradne pre seba), hoci som mal pocit, že sa v tomto smere dalo vyryžovať viac. Film ale slušne odsýpa, zasadenie do roku 1978 síce pre dej nie je až také dôležité, ale dodáva snímke na fajn retro štýlovosti.
Viac asi nemám čo dodať. Free Fire sľuboval zábavnú hodinku a pol a Ben Wheatley doručil presne, čo sľúbil. Osobne sa mi film páčil a slušnú osmičku si odo mňa určite odnesie. Free Fire nie je bez chýb, ale celková atmosféra, námet a zábavnosť prehlušia všetky zakopnutia a vy sa po celú stopáž len blažene a dementne usmievate. A po skončení máte okamžite chuť pustiť si Free Fire znova. A to je fajn. Kiež by podobných zábaviek vznikalo viac. 8/10
Fun Fact: Slovákov určite poteší, že si tu idú po krku hneď dvaja predstavitelia Jozefa Gabčíka - Cillian Murphy z Anthropoidu a Jack Reynor z The Man with the Iron Heart, ktorý čoskoro vstúpi do našich kín.