Streda 23. 5. 2018 meniny má Želmíra

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.

Kilometre dlhý tunel desí turistov i miestnych. V Slavošovciach na východe leží opustená stavba plná duchov a najčernejšej tmy

Slavošovský tunel je presne to miesto, kde stratíš všetku odvahu.

14. máj 2017, 20:40

Slavošovský tunel je presne to miesto, kde stratíš všetku odvahu.

Na Slovensku môžeme nájsť obrovské množstvo zaujímavých technických pamiatok, jedným z najvážnejších kandidátov na prvé miesto je však Slavošovský tunel. Že si o ňom ešte nepočul? Nemáš sa za čo hanbiť. Nie je veľmi známy a keď sa to tak vezme, je aj zbytočný. Ako už názov napovedá, nájdeš ho v takmer tesnej blízkosti obce Slavošovce ležiacej na východe Slovenska. Aký je však príbeh tejto stavby?

 

Kilometre dlhý tunel desí turistov i miestnych. V Slavošovciach na východe leží opustená stavba plná duchov a najčernejšej tmy

 

Slavošovský tunel mal byť vtedajšou spásou pre tragickú dopravnú situáciu. Nachádzame sa ešte v 30. rokoch 20. storočia a zo západu Slovenska na jeho východ vedie len jediná železničná trať. Treba ich viac, tak vznikli projekty a nápady, medzi ktoré patrila napríklad aj nádherná Telgártska slučka (zaujímavý článok tu). Ďalším však bola Gemerská spojka a to je to, čím sa budeme na najbližších riadkoch zaoberať.

 

Dostať sa z východu Slovenska na západ vlakom je celkom problém, lebo ak nechceš ísť popod Tatry, musíš spraviť veľa tunelov a mostov, čo dlho trvá. No povedalo sa, že dobre, a tak sa na prelome 30. a 40. rokov začalo stavať jedno z ďalších prepojení dvoch odlišných dimenzií našej krajiny. Tri roky predtým, v roku 1938, sa však stala Viedenská arbitráž, kedy muselo Česko-Slovensko dať Maďarskému kráľovstvu veľký kus územia. Jej dôsledok na Gemerskú spojku bol taký, že do Maďarska sa nejde a železnica nebude.

 


 

Slavošovský tunel však už bol postavený, no nikdy ním vlak neprešiel. Dokonca, nikdy v ňom neboli ani koľajnice. Tam jeho príbeh končí, odvtedy tam osamelo stojí, zahrabaný v zemi. Miesto fanúšikov dopravy však teraz Slavošovský tunel navštevujú turisti, ktorých jeho osud zaujíma. No tí si okrem stavby samotnej môžu pozrieť aj vápencové stalaktiky, aké poznáš aj z jaskýň. Snáď každý mladý človek zo Slavošoviec bol v detstve stratený nekonečnou tmou tunela.

 

Hovorí sa, že je sídlom duchov, ježibáb či démonov a zvládnuť ním prejsť je ultimátnou skúškou odvahy. Vojsť do tunela muselo byť pre malé dieťa naozaj nezabudnuteľný zážitok, najmä, keď sa o tunely rozprávajú desiatky vymyslených príbehov, jeden strašidelnejší ako druhý. Nachádza sa v ňom totiž totálna tma, na jeho koniec nevidno, keďže má tvar písmena S. Okrem desivých príbehov je však tunel centrom hudobných i kultúrnych podujatí a mimochodom, svoj klip tu nahrával aj Separ.

 

 


 

Ak náhodou pôjdeš okolo, neexistuje šanca, že by si na tunel nenatrafil. Turistický duch miestnych sa postaral, aby k nemu viedli desiatky orientačných šípok a pri svojom cieli nájdeš aj altánok s ohniskom. Keď budeš mať na východ Slovenska cestu a budeš cestovať okolo Slavošoviec, rozhodne si príď vychutnať absolútne ticho bez ozveny, tmu bez iskierky svetla, ktoré na teba v železničnom tuneli, ktorým nikdy vlak neprešiel, čakajú.

  

 

Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia6 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
6 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
dopestMF15. máj 2017, 6:40

Taktiez som tam bol zo trikrat, okrem toho,ze tam je aj po vycisteni miestnimi dost bordel a zrejme tam koncertoval aj Pentagramcek,kedze po stenach je pentagramov hodne,tak je to len dlha prechadzka na dobrom vzduchu, vacsim prekvapenim je na "bystrickej" strane perfektny viadukt. Len sa cudujem,ze produkcny team 1890 tam nenatacal toho madarskeho sherlocka holmesa

11 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
jazdimnaferrari14. máj 2017, 23:12

Kludne by som tam vosiel. Niet sa coho bat, ked vsetci ostatni stratili odvahu :D

2 Odpovedať · Nahlásiť
Pa Vad14. máj 2017, 23:16

Prešiel som to 2x tam aj späť nieč sa čoho obávať :-)

3 Odpovedať · Nahlásiť
Iba Perun Pišta22. august 2017, 15:49

videoklip tam nahral Kali nie seper separ len hosťoval na pesničke

0 Odpovedať · Nahlásiť
Juraj Černický16. máj 2017, 5:49

Kolko meria?

0 Odpovedať · Nahlásiť
Helena Bednárová16. máj 2017, 14:39

2,4 km

1 Odpovedať · Nahlásiť
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE KOMENTÁRE
Najčítanejšie