Keby bolo všetko len o IQ, každý génius by bol multimiliardárom.
O inteligenčnom kvociente, ktorý je známy pod skratkou IQ si už určite počul mnoho a takmer každý si ho skúsil zmerať na nejakom rýchlom teste na nete. Žiaľ, výsledky takýchto testov sú totálne skreslené a na to, aby si sa dozvedel skutočnú hodnotu, musíš absolvovať oveľa komplexnejší test. Okrem IQ tu však máme aj EQ, teda emocionálny kvocient, respektíve pojem emocionálna inteligencia, ktorej meranie je veľmi ťažké. Dlho bolo IQ považované za hlavný faktor úspechu (slávy, bohatstva, vplyvu…), no ako všetci dobre vieme, mnohí géniovia pracujú pre priemerne inteligentných ľudí. Chýbajúcou časťou skladačky na túto záhadu sa tak stala práve emocionálna inteligencia. Môžeš o sebe tvrdiť, že máš vysoký EQ, teda emocionálny kvocient? Poď sa na to pozrieť.
Máš obrovskú slovnú zásobu na pomenovanie emócií
Každý človek je schopný vyjadriť svoje emócie. Príroda nám nadelila obrovské množstvo mimických svalov, vďaka ktorým sa dokážeme mračiť, smiať sa, tváriť sa zúfalo… Vedel si však, že iba 36 % ľudí je schopných identifikovať emócie vyjadrené pomocou tváre? Ľudia s vyšším EQ rozumejú emóciám a vďaka tomu ich dokážu presne pomenovať. Vedia, čo ich presne spôsobilo, a preto vyberajú špecifickejšie slová ako len zle/dobre/fajn.
Zaujímaš sa o ľudí
Či už si utiahnutý introvert alebo naopak energický extrovert, emocionálne inteligentní ľudia sa zaujímajú o každého, kto sa vyskytne v ich blízkosti. Inými slovami, sú empatickí, pričom empatia je jeden z hlavných faktorov, ktoré výrazne ovplyvňujú výšku EQ. Vďaka empatii sa dokážeš vcítiť do pocitov toho druhého (netreba to brať doslova) a máš pre ľudí oveľa väčšie pochopenie.
Niečo dáš, no neočakávaš protislužbu
Nie, neznamená to, že musíš rozdávať celý svoj majetok, aby si o sebe mohol tvrdiť, že máš vyššie EQ, no pokiaľ dokážeš niekomu niečo podarovať bez toho, aby si rozmýšľal nad protislužbou, ktorú by ti táto osoba mohla v budúcnosti splniť, tvoja emocionálna inteligencia je vyššia. Jednoducho daruješ, ľúbiš, máš rád bez toho, aby si očakával od druhých to isté. Práve vďaka tomu si emocionálne inteligentní ľudia dokážu vybudovať veľmi silné vzťahy s ostatnými ľuďmi, aj keď žiaľ ich vďaka tejto dobrosrdečnosti niektorí zneužívajú.
Nenecháš sa ľahko vyprovokovať
Emocionálna inteligencia nie je iba o empatii a chápaní druhých, ale aj o sebaovládaní. Pokiaľ si sebavedomý a máš myseľ otvorený novým možnostiam a názorom, je veľmi ťažké ťa vyprovokovať. O to lepšie ak si zo seba vieš občas urobiť srandu.
Vieš posúdiť charakter človeka
Nejde len o čítanie jednotlivých emócií, emocionálne inteligentní ľudia si dokážu vytvoriť obraz, respektíve posúdiť celkový charakter človeka. Hovorí sa, že nemáš súdiť knihu podľa obalu, no niektorí ľudia sú schopní celého ťa prelistovať behom niekoľkých minút. Je to oveľa ťažšie než sa zdá, pretože celkové správanie, gestá, mimika tváre, intonácia hlasu a nespočet ďalších faktorov v tom všetkom hrajú rolu, no vedz, že niektorí (nie je ich mnoho) si dokážu všetko pospájať ako puzzle a získať o tebe jasnú predstavu. Ľudia sú pre nich otvorené knihy, z ktorých môžu ľahko čítať.
Nedržíš v sebe zášť
Negatívne emócie sú škodlivé nielen pre tvoje fyzické zdravie, ale aj psychiku. Čím dlhšie ich v sebe držíš, tým viac ťa zožierajú a znepríjemňujú tvoj život. Nech už ťa naštvala tvoja rodina, priateľka/priateľ, kamarát alebo len nejaký internetový hrdina, nedržíš voči nim zášť, pretože vieš, že je to úplne zbytočné.
Nevyhľadávaš dokonalosť
Pokiaľ sa radíš medzi emocionálne inteligentnejších ľudí, nevyhľadávaš dokonalosť, pretože vieš, že žiadna neexistuje. Nie je žiaden dokonalý moment, chvíľa, príležitosť, čas, krása, a práve preto nestrácaš čas rozmýšľaním nad tým, ako by si sa mohol v niektorých situáciach zachovať, aby si ich vyšperkoval k dokonalosti. Namiesto toho sa zameriavaš na prítomnosť, vážiš si, čo máš a na tešíš sa, čo ti prinesie ďalší deň.