Tvrdé a drsné výcviky, tajné úlohy, boj proti terorizmu či operácia na súši, vode alebo vo vzduchu. Ktorí borci toto všetko zvládajú najlepšie?
V dávnejšom období ste na našom webe mohli postrehnúť článok ukazujúci najsilnejšie armády sveta hodnotené podľa portálu Global Firepower, no nadišiel čas na vytvorenie ďalšieho podobného rebríčka. Tentoraz sa pozrieme na konkrétne oddiely špeciálnych jednotiek. Ich členovia by mali patriť k vojenskej personálnej špičke, čo sa týka výcviku, schopností, rozmýšľania a ďalších mnohých kritérií. Dostať sa do ich radov nie je vôbec jednoduché a častokrát dá zabrať aj vyhľadávanie konkrétnych informácií ohľadom ich najnovšieho diania. Samozrejme, keď prístup ku chceným poznatkom nemajú svetové médiá, určite ich nemáme ani my. Poďme sa ale pozrieť na to, čo sa vyzistiť zatiaľ dá.
Vojenské témy dokážu stále zaujať, tak ak si nečítal náš príspevok o armádach, klikaj sem:
خصوصی خدمات انجمن (Special Services Group)
Začnime špičkou pakistanskej armády. Muži slúžiaci pod jej hlavičkou sú rozdelení do ôsmich práporov (celkovo 5 600 vojakov), z ktorých každý jeden má 700 členov (následne sú rozdeľovaní do desaťčlenných skupiniek). Jednotka vznikla 23. marca 1956 a nepretržite funguje až do dnešných dní. Počas svojej existencie sa stihla zúčastniť či už indicko-pakistanskej vojny, no operovala aj počas sovietskej invázie do Afganistanu. Záujemcovia o členstvo musia okrem iného podstúpiť 52-kilometrový pochod do časového limitu 12 hodín či zabehnúť 8 kilometrov do 50 minút. Trúfli by ste si?
Unidad de Operaciones Especiales (Special Operations Unit - UOE)
Presúvame sa do Španielska. Tamojšia špeciálna jednotka s vyššie uvedeným názvom započala svoj vznik v roku 1967 a vydržala do 2009, kedy sa zlúčila s novovzniknutou organizáciou Fuerza de Guerra Naval Especial. Počet členov sa odhadoval na rovnú stovku rozdelenú do troch práporov. Zameriavali sa predovšetkým na námorné akcie do vzdialenosti 50 kilometrov od pobrežia krajiny, no neváhali zájsť ani hlbšie do vnútrozemia, ak si to situácie vyžiadali. Medzi priority patril boj proti terorizmu, prieskum, eskorty, zabránenie rôznym infiltráciám a tak ďalej. Ako zaujímavosť uvedieme fakt, že miera neúspešných uchádzačov počas "prijímačiek" sa pohybuje na úrovni 80 %.
Грyппа А́льфа (Alpha Group)
Ruská skupina Alfa je hlavnou protiteroristickou jednotkou tamojšej Federálnej služby bezpečnosti. Pôsobiť začala ešte v dobe Sovietskeho zväzu (1974) a odvtedy má svoje sídlo v Moskve. Je k dispozícii pre policajné akcie, polovojenské zásahy či tajné misie na národnej i medzinárodnej scéne. Počet ich členov by sa podľa odhadov mal pohybovať okolo čísla 300. Je známe, že sa stihli zúčastniť bojov v Čečensku, v okolí Kaukazu či iných operáciách v rámci Ruskej federácie.
Groupe d'intervention de la Gendarmerie nationale (National Gendarmerie Intervention Group)
Zahanbiť sa nenechali ani Francúzi. Ich elitná protiteroristická jednotka pod skratkou GIGN je známa svojimi aktivitami na záchranu rôznych rukojemníkov v zapeklitých situáciách. S ich činnosťou sa veľmi dobre zhoduje aj ich motto: Servitas Vitae = Zachraňovať životy. Skupina vznikla v 1973 a jej súčasný počet členov je odhadovaný na cca. 200. Zverejňovať fotografie jej členov je v krajine galského kohúta zakázané.
סיירת מטכ"ל (Sayeret Matkal)
Izrael pre svoju bezpečnosť rozhodne potrebuje tvrdých a skúsených ľudí, a práve o nich nie je núdza v tamojšej špeciálnej organizácii. Ich primárnym cieľom je pohybovanie sa hlboko za nepriateľskými líniami a získavanie informácií o požadovaných lokalitách, strategických objektoch a podobne. Okrem iného sa zaoberajú aj záchrannými akciami či protiteroristickými zásahmi. Počas prijímacích testov potrebujú kandidáti celý rad doktorov i psychológov, no vybraná je vždy len úzka skupina.
Special Air Service
Elitní britskí vojaci sú pod hlavičkou SAS združovaní už od začiatkov druhej svetovej vojny, teda od roku 1941. Vo svojej podstate vykonávajú totožné úlohy ako špeciálne jednotky vymenované vyššie, no v súčasnosti sú najviac zamestnávaní práve teroristickými hrozbami a "nezabúdajú" ani na Afganistan. Menšia zaujímavosť - najpoužívanejšou zbraňou je C8 SFW, no neboja sa používať ani arzenál nepriateľov (najmä pri false-flag operáciách). Mimoriadne dôležitú úlohu zohrali vo vojne s Irakom.
Special Boat Service
Zahanbiť by sa rozhodne nenechali ani ich kolegovci z SBS. Nejde o členov nejakej firmy strážiacej vchody a východy v obchodných reťazcoch, ale ďalšiu britskú špeciálnu jednotku patriacu pod námorníctvo. A práve tu korení ich hlavný záujem - operácie "na vode". Ak sa chce niekto stať ich členom, nesmie zabúdať na tréning v džungli na Belize, survivalistické skúšky a podobne. Na všetko sú len dva pokusy.
United States Navy SEALs
Jednotku Navy SEALs pozná snáď každý nadšenec. Útvar zvláštnych síl americkej armády pôsobí na scéne už od roku 1961 a počíta s 2 400 členmi. Sú použiteľní všade, a to na mori, na súši či vo vzduchu. Ich výcvik je považovaný za najťažší na svete a môže trvať pokojne aj 30 mesiacov. Do ich radov sa preto dostáva len tá ozajstná špička. Štruktúrne sa skladajú z niekoľkých ďalších tímov fungujúcich pod mottom: The Only Easy Day Was Yesterday.
5. pluk špeciálneho určenia
Ako menší bonus na záver sme si pre vás prichystali aj našu elitu. Ide o našu jedinú jednotku špeciálnych síl, ktorá bola prvýkrát nasadená do boja v roku 2011 v Afganistane. Vznikla 1. októbra 1995 a má 450 členov. Ich úlohy sú podobné ako pri vyššie uvedených jednotkách, avšak s výnimkou námorných operácií, nakoľko nemáme priamy prístup k moru. Viac informácií o dianí v ich štruktúrach nájdete na oficiálnej stránke.