Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 7. 7. 2020 meniny má Oliver

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti
15
František Kulhánek
26. marec 2017, 17:48
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Jasenovac: Koncentračný tábor ponorený do krvavej hmly, v ktorom vracali aj nemeckí nacisti

Ustašovské praktiky boli tvrdé aj pre dôstojníkov SS.

František Kulhánek
26. marec 2017, 17:48
Jasenovac: Koncentračný tábor ponorený do krvavej hmly, v ktorom vracali aj nemeckí nacisti
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
15
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Tábor, z ktorého napínalo na zvracanie aj nemeckých fašistov. Spôsob, akým Ustašovci, chorvátski ultranacionálni fašisti pracovný tábor Jasenovac viedli, bol pre mnohých nepredstaviteľný, no len dokiaľ ho neuvideli na vlastné oči. Veľkej obľube sa tu tešili brutálne stredoveké mučiace a vraždiace praktiky. Niet teda divu, že si vyslúžil prezývku „Osvienčim Balkánu“, no podľa viacerých ohlasov sa jednalo o najbrutálnejší vyhladzovací tábor v Európe. Životné podmienky sa v tomto prípade ani nedajú nazývať životnými. V texte bude vykreslených viacero brutálnych praktík, preto nech si už každý sám zváži, či je schopný pozrieť sa tvrdej realite Jasenovacu priamo do očí.

 

Tábor smrti vyrástol na sútoku Sávy a Uny, neďaleko obce Jasenovac. Vtedajšie Chorvátsko však v rokoch 1941 – 1945 nieslo názov Nezávislý chorvátsky štát (NDH - Nezavisna Država Hrvatska). Podobne ako viacero európskych krajín tej doby, slúžil ako nemecký nacistický satelit. Všetko dianie v krajine ovládalo hnutie Ustašovcov pod vedením Anteho Pavelića. A keďže ani Chorvátsko nechcelo v riešení židovskej otázky zaháľať, vybudovalo Danteho peklo, v ktorom si sa ocitol po hodinovej ceste na juh od Záhrebu. 8 táborov o celkovej rozlohe 200 kilometrov štvorcových tvorilo hlavný cintorín Jasenovac pre každého obyvateľa Balkánu, ktorý nevyhovoval či už po náboženskej, rasovej, alebo politickej stránke. Medzi ôsmimi pod-tábormi sa nachádzali napr. výlučne určené pre obyvateľov rómskeho etnika či dokonca detský koncentračný tábor. Ohľadom počtu obetí sa informácie veľmi odlišujú. Zatiaľ čo niektoré hovoria o čísle 100 000, iné spomínajú až vyše 700 000 mŕtvych a niektoré zdroje dokonca disponujú číslom 1,4 milióna. Aká je pravda sa však už asi nikdy nedozvieme. Takmer polovicu obetí tvorili Srbi, za nimi nasledovali Rómovia a Židia. Krvavé jatky pritom spravoval iba 20 -ročný Dinko Šakić!

 

Ustašovci - Zabíjanie bezbranných ľudí v Jasenovaci

Jasenovac: Koncentračný tábor ponorený do krvavej hmly, v ktorom vracali aj nemeckí nacisti

Jasenovac: Koncentračný tábor ponorený do krvavej hmly, v ktorom vracali aj nemeckí nacisti 

Rieka plná krvi a fekálií

Veľa práce, takmer žiadne jedlo a neustály strach o život. Psychické a fyzické mučenie dokázalo z ľudských bytostí spraviť podradný druh bez možnosti vykúpenia. Nedobrovoľne zajaté menšiny museli od začiatku čeliť príšerným podmienkam. V prvých vzniknutých pod-táboroch boli umiestnení v štandardných koncentračných domoch, kde spali na trojposchodových posteliach. V neskoršie vybudovaných častiach však pobývali pokojne i pod holým nebom alebo v dielňach, v ktorých aj pracovali, pretože ubytovacie domy ešte neboli vybudované. Tak, ako vo všetkých koncentračných táboroch, i tu sa tvrdo pracovalo. 12 hodín ťažkej práce o hlade a smäde bola tvrdá realita. Kto mal s touto skutočnosťou problém, pre vybudenie k pracovnej výkonnosti bol pred očami ostatných zbičovaný do krvi. A aké jedlo malo nasýtiť ťažko pracujúci ľud? Na raňajky (06:00) bola podávaná „polievka“, ktorá pozostávala z horúcej vody a škrobu, na obed (12:00) a večeru (21:00) fazuľa. Koniec. Čo sa týka pitnej vody, o tej mohli uväznení ľudia iba snívať. Neostávalo im teda nič iné, ako piť vodu priamo z rieky Sávy.

 

Mŕtve telá na brehu rieky Sáva

Jasenovac: Koncentračný tábor ponorený do krvavej hmly, v ktorom vracali aj nemeckí nacisti 

S hygienou to však bolo ešte horšie. V ovzduší sa miešal zápach krvi, zvratkov, fekálií a rozkladajúcich sa tiel, ktoré sa bežne povaľovali vnútri skromných príbytkov. Na vyprázdňovanie mali väzni presne vymedzený čas. Veľká potreba sa vykonávala do obrovským jám, ktoré boli pokryté doskami. Tie ale boli natoľko labilné, že pády do týchto žúmp neboli ojedinelé. Väzni, ktorých podobný osud stretol, zväčša v jame plnej splaškov aj zomreli. Pri dažďoch či povodniach navyše dochádzalo k pretekaniu. Splašky tak boli doslova všade a dostali sa samozrejme aj do okolitých riek, ktoré pritom slúžili ako zdroj pitnej vody. Deky a prikrývky, ktorými disponovali, absolútne nepostačovali k udržaniu telesnej teploty. Mnohí preto zomierali priamo vo svojich posteliach na silné podchladenie. S tým súvisí aj zdravotný stav, na ktorom sa podpisovali práve všetky vyššie spomenuté zverstvá. Medzi ľuďmi sa preto rozmohli epidémie týfusu, malárie, úplavice, ale i chrípky. Lieky či akékoľvek zdravotné potreby boli samozrejme nedostupné a príliš nákladné. Podľa Ustašovcov by boli lieky využité na menšinách len premárnenými peniazmi.

 

Jasenovac: Koncentračný tábor ponorený do krvavej hmly, v ktorom vracali aj nemeckí nacisti 

Ľudské pozostatky, kam až oko dohliadne

Okrem vrážd spôsobených v afekte dozorcov a úmrtí v dôsledku zlých životných podmienok bolo častou príčinou smrti hlavne systematické vyvražďovanie. Podľa rôznych kritérií ako vek, fyzická kondícia či dĺžka pobytu boli väzni rozdelení do jednotlivých kategórií. Niektoré spôsoby a okolnosti boli však natoľko absurdné, až tomu dnešný človek len ťažko verí. Konkrétne narážam na 29. august 1942. Tento osudný večer totiž prišli o život tisíce ľudí len kvôli stávke niekoľkých dozorcov o tom, kto zabije za noc najviac ľudí. Víťazstvo pripadlo dozorcovi Petarovi Brzicovi, nožom podrezal hrdlá neuveriteľným 1360 novým väzňom. Za Milom Friganovićom zostalo 1100 mŕtvol, no jednu si podal obzvlášť beštiálne. Starého muža menom Vukasin chcel prinútiť, aby požehnal vodcovi Ustašovcov – Antovi Pavelićovi. Starec odmietol, no Friganović sa nechystal vzdať. Zobral nôž a Vakusinovi odrezal uši, nos i jazyk. Napokon mu nožom vypichol obe oči a zaživa začal vyrezávať srdce z hrude. Masaker dokončil odťatím hlavy.

 

Jasenovac: Koncentračný tábor ponorený do krvavej hmly, v ktorom vracali aj nemeckí nacisti

 

Systematické vyvražďovanie sa v prvom rade delilo na mechanické a manuálne. Za mechanické sa pokladalo vraždenie v plynových komorách a spaľovniach. Hrôzostrašná je však ďalšia z bežných ustašovských praktík. Keď už mali dozorcovia plné zuby vypichávania očí, sťahovaní ľudí z kože a vyrezávania orgánov zaživa, uchýlili sa ďaleko za hranice všetkej ľudskosti. Do spaľovní sa totiž nehádzali len mŕtvoly, ale aj ľudia plne pri vedomí. Šetrili sa tak peniaze. Viaceré exhumácie zasa poukázali, že mnoho väzňov bolo pochovaných ešte zaživa. Čerstvo narodené bábätká sa zase zvykli s plnou silou hádzať o betónovú stenu. Len o kúsok ďalej vojaci hádzali deti do vody a pritom sa smiali. Keď do Jasenovacu zavítali dôstojníci SS či vysoko postavení fašistickí velitelia z Talianska, neverili vlastným očiam. Brutálne praktiky, všadeprítomná krv, mŕtve telá a neznesiteľný zápach lámal i tak skúsených pohlavárov. Jediná návšteva Jasenovacu sa mnohým zapísala v pamäti do konca života. Manuálne metódy teda zahŕňali použitie rôznych ostrých či tupých predmetov ako nože, kladivá, sekery, kamene atď. V obľube bolo najmä použite žeriavu na rieke Sáva, ktorý slúžil ako šibenica. Umiestnenie nad vodný tok malo takisto svoje opodstatnenie, keďže telá mohli byt zhadzované priamo do prúdu tečúcej rieky. Ustašovci každý deň prečítali mená ľudí, ktorí budú onedlho zmasakrovaní na žeriave Granik. Nešlo však o obyčajné obesenie, jednalo sa doslova o mučenie. „Odsúdeným“ boli na ruky a nohy priviazané ťažké závažia, ktoré spôsobovali nesmiernu bolesť. Následne im boli zaživa prerezané črevá, tým šťastným aj hrdlo, aby dlho netrpeli. Krv, orgány a napokon aj celé telá padali do rieky, ktorá slúžila ako hlavný zdroj pitnej vody.

 

Brány pekla sa zatvárajú

Neľudské metódy boli ukončené v apríli 1945, keď sa blížili jednotky partizánov k bránam Jasenovacu. 22. apríla navyše naplánovalo 600 väzňov vzburu. 516 bolo nemilosrdne zavraždených, 84 sa podarilo uniknúť. Krátko pred opustením tábora Ustašovci celý objekt zapálili. Po vstupe partizánov v máji toho roku boli nájdené už len ohorené telá, kostrové pozostatky a ruiny, kedysi najbrutálnejšieho koncentračného tábora, aké európsky ľud zažil. Správca Jasenovacu – Dinko Šakić okamžite po skončení vojny utiekol do Argentíny, kde sa dlhé roky skrýval pred spravodlivosťou. Vo viacerých médiách sa pritom vyjadril, že sa necíti byt vinný. V roku 1998 bol napokon odsúdený na 20 rokov za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. Po vyrieknutí verdiktu sa začal pred súdom smiať a povedal, že nič z toho neľutuje a urobil by to znovu. V roku 2008 zomrel na následky infarktu.

 

Pamätník obetiam

Jasenovac: Koncentračný tábor ponorený do krvavej hmly, v ktorom vracali aj nemeckí nacisti

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
1094
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.