Milionár, ktorý sa preslávil ako aktívny boxer a priekopník techník v boji zblízka
Anthony Joseph Drexel Biddle sr. dostal do vienka to, po čom väčšina túži, no nikdy sa im to ani z ďaleka nesplní. Narodil sa ako milionár a jeho životným poslaním malo byť zveľaďovanie rodinného bohatstva. Biddle sa však s tým neuspokojil a svoj život prežil naozaj naplno. Venoval sa podpore divadla, kresťanských hnutí, či literatúre. No nezostal iba pri písaní a podpore kultúry. Preslávil sa hlavne ako aktívny športovec, čo ho napokon priviedlo aj ku kariére špičkového bojovníka.
Anthony Joseph Drexel Biddle sr. sa narodil 1. októbra 1874 vo Philadelphii do rodiny zámožného bankára a milionára Edwarda Biddla III. a Emily Drexelovej. Jeho otec pochádzal zo zámožnej bankárskej rodiny, ktorá na území Spojených štátov amerických pôsobila ešte v 18. storočí. Sám Edward Biddle III. sa mohol pýšiť skutočne bohatým rodokmeňom finančníkov, ktorí zasahovali do amerických národných dejín. Za jeden z jeho najlepších počinov však treba považovať aj samotný sobáš. Josephova matka pochádzala z rovnako vplyvnej rodiny. Drexelovci boli finančníckou rodinou s pôvodom v Rakúsku. Josephov dedo, Anthony Joseph Drexel sr., po ktorom zdedil aj svoje meno, bol zakladateľom JP Morgan & Co. jednej z najvýznamnejších bánk v dejinách USA. JP Morgan & Co. sa v roku 2000 zlúčila s Chase Manhattan Bank, no naďalej sa radí k predchodcom troch najvplyvnejších bánk na svete.
Biddle ako boxer
Drexel Biddle sr. sa teda mohol pýšiť nielen obrovským imaním, ktoré mal zdediť, ale rovnako významnými predkami, ktorí zasahovali do chodu dejín USA. On sa však venoval mnohým iným aktivitám. Vyštudoval Ruprechtsko-Karolovskú univerzitu v Heidelbergu, ktorej korene siahajú do 14. storočia. Univerzita patrí k tým najprestížnejším a najstarším školám nielen v Nemecku, ale na celom svete. Po ukončení štúdia sa vrátil do Spojených štátov a oženil sa s Cordeliou Bradleyovou. Mali spolu tri deti. Z nich najväčší úspech dosiahol syn Anthony Joseph Drexel Biddle jr. sa stal vplyvným diplomatom a vysokým dôstojníkom americkej armády s hodnosťou generálmajora. Pôsobil ako americký veľvyslanec v Nórsku, Poľsku, počas vojny ako veľvyslanec pre exilové vlády, medzi ktorými bolo aj Československo a po vojne ako veľvyslanec USA v Luxembursku a Španielsku.
Biddle v uniforme americkej pechoty z roku 1918
Drexel Biddle sr. sa naplno venoval atletike a holdoval ako amatér aj boxu. Vo svojej neprofesionálnej boxerskej kariére sa stretol s mnohými uznávanými americkými profíkmi a postupne si v tejto komunite vybudoval patričné renomé. Drexel Biddle sr. bol teda skutočný philadephský Rocky Balboa prelomu 19. a 20. storočia. V ringu sa stretol napríklad s legendárnym černošským boxerom Jackom Johnsonom, ktorý sa stal ako prvý afroameričan majstrom sveta v ťažkej váhe. Učil sa boxovať s ďalším šampiónom v ťažkej váhe - Geneom Tunneym a legendárnymi sa stali aj jeho “Boxerské večierky”, ktoré usporadúval vo svojej vile. Boxeri sa stretli, aby voľne súťažili a po vzájomnom sparingu a po niekoľkých kolách sa k nim pridali aj ich priateľky, manželky a deti. Drexel Biddle sr. tak nielen boxoval, ale zároveň podporoval boxerskú komunitu vo Philadelphii. Na tieto zápasy chodili dámy vo svojich róbach a muži v smokingoch a z boxerských zápasov sa postupne začínali stávať spoločenské udalosti, čím sa menil aj názor na tento šport.
Drexel Biddle sr. sa postupne začal zaujímať aj o armádu, kde mienil využiť svoje doterajšie športové schopnosti. Do armády vstúpil až roku 1917 ako 41 ročný, v čase keď Spojené štáty americké vstúpili do Prvej svetovej vojny. Americká armáda sa snažila čo najrýchlejšie zvýšiť počet svojich záloh a nováčikov vycvičiť tak, aby boli čo najrýchlejšie pripravení na európske bojisko. Drexel Biddle sr. sa pridal k námornej pechote, kde v hodnosti kapitán pripravoval nováčikov v taktike boja zblízka a boja s bajonetom. Stal sa jedným z najlepších expertov americkej armády v tejto oblasti a svoje vedomosti neskôr zúročil aj v knihe Do or Die, manuál pre bojové jednotky pre priamy boj zblízka. Počas prvej svetovej vojny sa zameral práve na boj s bajonetom, keďže bajonet na puške predstavoval základnú zbraň pechoty pri útokoch na nepriateľské zákopy. Považovaný je za priekopníka výcviku v tejto oblasti boja.
Napriek tomu začiatky neboli vôbec jednoduché. Drexel Biddle sr. sa musel vysporiadať s početnými hlasmi odporcov, ktoré striktne odmietali jeho teórie. Zakladali sa hlavne na taktickom vyčkávaní, odhadnutí a využití správneho momentu pre útok. Presne ako správny boxer, ktorý neútočí bezhlavo, ale každý pohyb je vopred premyslený ťah. Odporcovia tvrdili, že toto je možné uskutočniť v ringu, ale nie na bojisku, kde je každá sekunda drahá. Napriek tomu sa podarilo, aby Drexel Biddle sr. presvedčil svojich nadriadených o správnosti svojich teórií. Medzi prvými krokmi, ktoré sa mu podarili presadiť, bolo zostrenie podmienok náboru do námornej pechoty. Uchádzači museli prejsť náročnejšími fyzickými skúškami, ktoré pozostávali z tvrdšej atletickej prípravy. Tá sa stala základom aj neskoršieho výcviku. Drexlovi Biddleovi sr. sa podarilo zahrnúť do tréningového procesu aj boxerskú prípravu. Pešiaci vyškolení jeho tréningovým programom tak odchádzali oveľa viac pripravení na priamy boj s nepriateľom.
Po skončení Veľkej vojny bol povýšený do hodnosti majora (1919) a neskôr plukovníka (1934). V medzivojnovom období pomáhal pri výcviku vojakov námornej pechoty, Amerických národných gárd a tiež pri výcviku federálnych agentov FBI. Neďaleko od Philadelphie otvoril výcvikové stredisko, ktorým prešlo medzi dvoma svetovými vojnami viac ako 4 000 vojakov a agentov. V jeho výcvikovom tábore sa kládol dôraz na všestrannú prípravu, ktorá zahŕňala gymnastiku, boj s nožom, mačetou, bajonetom, box, zápasenie, ale aj špeciálne bojové techniky ako Savate či Džiu-džicu. Vo voľnom čase sa venoval aj ďalším činnostiam. Tu treba hlavne vyzdvihnúť jeho publicistickú a vydavateľskú prácu. Založil vydavateľstvo, ktoré dva roky aj osobne viedol. Preslávil sa aj ako športový reportér pre The Public Ledger, kde bol vtipne označovaný ako “najchudobnejší a najbohatší reportér vo Philadelphii”. Vystupoval aj v krátkych filmoch pre hollywoodsku spoločnosť RKO Pictures, ktoré tvorili súčasť amerických filmových týždenníkov (niečo ako predchodca súčasných hlavných správ každej televízie). Naďalej organizoval spoločenské podujatia na podporu boxerskej a philadephskej komunity.
V roku 1939 bol povolaný zo zálohy späť k armáde, aby trénoval americké jednotky. Drexel Biddle sr. krátko predtým vydal svoju knihu Do or Die, ktorá tu už bola spomenutá. V podstate sa najprv spolupodielal hlavne na propagácii americkej námornej pechoty a vystupoval napríklad v krátkometrážnom filme Vojaci mora, ktorý produkovala spoločnosť RKO. Tento film mal spropagovať námornú pechotu u širokej verejnosti. Neskôr sa však aktívne zapojil aj do výcviku amerických vojakov, ktorí bojovali na bojiskách druhej svetovej vojny. Z pohľadu boja s bajonetmi bolo zaujímavé hlavne pacifické bojisko, pretože japonské vojská túto metódu výrazne uplatňovali pri svojich útokoch. V tom čase mal Drexel Biddle sr. už 68 rokov. Biddle zostal v armáde až do svojej smrti. Zomrel 27. mája 1948 na krvácanie do mozgu a zlyhanie obličiek.
Napriek aktívnemu životu a výraznej dobe, ktorú zasvätil armáde, zostáva jeho odkaz rozporuplný. Odborníci mu už za života vyčítali, že jeho kniha Do or Die zjavne nepochopila novodobý štýl boja a pre potreby druhej svetovej vojny bola celkom vágna. Pripodobňovali ho k džentlmenovi, ktorý sa snaží naučiť obyčajných chlapcov šermovať, aby prežili. V americkej odbornej spoločnosti sa dodnes objavujú názory, ktoré považujú Drexela Biddlea sr. len za bohatého nadšenca, iné hlasy zasa hovoria o tom, že to bol významný priekopník.
Plagát k filmu Najšťastnejší milionár
V každom prípade bol jeho život plný zaujímavých a možno aj trochu kurióznych udalostí. Stal sa dokonca predlohou pre hudobný film Najšťastnejší milionár (1967) z produkcie Walt Disney. Postavu milionárskeho boxera stvárnil Fred MaCmurray a film sa zakladá na knihe “Môj philadelphský otec”, ktorú napísala dcéra Drexela Biddlea sr., Cornelia. Film vstúpil do dejín aj tým, že je to posledný snímok, na ktorom osobne pracoval Walt Disney. Ten počas nakrúcania zomrel.