Aj keď je táto skutočnosť veľmi smutná, čísla a štatistiky nepustia. Všetko však nasvedčuje tomu, že u našich bratov sa mladým žije o niečo jednoduchšie.
Určite si ešte spomínate na môj článok zo záveru minulého roka, v ktorom som porovnával hlavné mesto Slovenska s hlavným mestom Česka, teda lepšie povedané, prečo je Praha lepším miestom pre život ako Bratislava. Verím, že pri väčšine argumentov ste mi skutočne dali za pravdu, no zároveň sme sa pravdepodobne zhodli aj v závere, ktorý hovoril o tom, že každý má iné preferencie a komfort je rovnako veľmi individuálnou záležitosťou. Na spomínaný článok by som rád nadviazal tým dnešným, v ktorom zhrnieme 10 základných dôvodov, prečo mladí Slováci radšej balia kufre a hľadajú si pôsobisko u našich západných susedov.
Samozrejme sa pokúsime všetky tvrdenia podložiť faktami, aj keď vo väčšine prípadov s nami budete nepochybne súhlasiť aj bez nich. A ako som sa s ním vlastne dopracoval? Nie, nie sú to hodiny googlenia, ale v prvom rade vlastné skúsenosti, keďže rovnako ako mnohí z vás, aj ja som pri výbere vysokej školy zvažoval aj tie české. No a po rokoch pozorovania a ľahkej investigatívy sa teraz pokúsim zhrnúť všetko dôležité, aj keď nevylučujem, že pre niekoho môže byť motiváciu presťahovať sa niečo úplne iné. No a v konečnom dôsledku si možno niektorí z vás uvedomia, že skutočným problémom našej nádhernej krajiny nie je imigrácia, ale emigrácia. Politike sa už tradične pokúsime vyhnúť veľkým oblúkom, aj keď práve dnes to nebude vôbec jednoduché.
Nižšie životné náklady
Vyššia priemerná mzda aj dôchodok a zároveň nižšie životné náklady môžy byť jedným z dôvodov, prečo vlastne Slovensko opúšťame. Na tento faktor sa nabaľujú aj ďalšie, no stále platí, že za bývanie, potraviny či služby zaplatíme v Česku menej, a to neplatí len pri porovnávaní hlavých miest. Problémom u nás sú aj obrovské regionálne rozdiely a veľké množstvo ľudí priamo závislých na štáte, čo sa v konečnom dôsledku odráža úplne všade. Veľa hovorí aj tento graf ukazovateľov cenových hladín pre tovar a služby za rok 2013 od Eurostatu, kde môžeme sledovať približne rovnakú výšku pri oboch krajinách, avšak stále platí, že Česi majú o niečo vyššie mzdy.
Adekvátne oceňovanie odborníkov
Tento bod mal byť hlavne o nezamestnanosti, avšak neradi by sme tomuto sólo číselnému údaju prikladali až tak dôležitú váhu, keďže je zároveň viacero faktorov, ktoré ho do veľkej miery ovplyvňujú. A to bol vlastne dôvod, prečo sme radšej tento bod zamerali na adekvátne oceňovanie odborníkov. V preklade to teda znamená, že človek s titulom z prestížnejšej vysokej školy si dokáže oveľa jednoduchšie nájsť prácu priamo v svojom obore a dostane za ňu aj primerané ohodnotenie, na čo sa množstvo slovenských zamestnancov zvykne sťažovať. Podhodnotenie pochopiteľne vedie k demotivácii a tá sa následne dokáže značne odraziť na samotnom výkone, čo si Česká republika pravdepodobne uvedomuje o niečo viac.
Bližšie k západnému svetu
Čím bližšie západnému svetu, tým viac kultúry a tiež príležitostí vo všetkých možných oblastiach. Snáď už nemusíme polemizovať o tom, že je západ značne vyspelejší a ponúka ďaleko viac pracovných príležitostí, hlavne pre ambicióznych jedincov. Aj preto je určite jednoduchšie dostať sa do týchto krajín z krajiny susediacej, keďže je oveľa väčšia šanca uspieť napríklad pri prípadnej spolupráci. Predsa len, v takých Nemcoch vzbudzujú Česi oveľa väčšiu dôveru ako napríklad my.
Kvalita škôl
Toto je veľmi viditeľný a snáď najzásadnejší dôvod, prečo vlastne mladí Slováci odchádzajú do zahraničia. Aj keď už začali na tento trend naše školy reagovať a snažia sa meniť k lepšiemu, naši bratia sú v tomto úplne inde. Za všetko hovoria aj všetky možné rebríčky, v ktorých majú České školy s rôznym zameraním podstatne viac zástupcov. O tie by sme sa však dnes neradi opierali, keďže často zvažujú aj faktory, ktoré na študentov nemajú úplne zásadný vplyv. Asi všetci viete, že u našich bratov môžeme študovať v rodnom jazyku a s nulovým školným a aby toho nebolo málo, Česká republika nám prepláca 4 roky bakalárskeho štúdia a 3 roky inžinierskeho/magisterského štúdia. Teda ak sa ti náhodou stane, že po prvom roku chceš ísť študovať inú školu, nebude ťa to stáť ani cent.
Kvalita služieb
Postupne si začínam aj ja sám uvedomovať, že všetkých týchto desať bodov spoločne veľmi úzko súvisí a v konečnom dôsledku sa všetky odrážajú práve na tomto. Keď krajina dokáže svojim obyvateľom vytvoriť podmienky na to, aby mohli bez väčších obmedzení fungovať a rozvíjať sa, všetko by sa malo odraziť aj na kvalite. Zaujímavosťou sú tiež výsledné veľmi porovnateľné ceny týchto služieb, aj keď to samozrejme nemusí byť pravidlom. Prikladáme aj štatistický údaj Eurostatu, v ktorom si môžete pozrieť na čo Slováci a Česi míňajú v porovnaní s obdobím pred dvadsiatimi rokmi.
V Česku nás berú ako bratov, cítime sa tam ako doma
Na svete nie je žiadna iná krajina, kde by nás mali radi tak, ako práve v Česku. Tak ako pri všetkom, aj tu by sme našli zopár výnimiek no vo všeobecnosti platí, že u našich západných susedov sa nemusíš na nič hrať a je jedno či si turista, bežný zamestnanec, študent alebo podnikateľ. Veľkou výhodou tiež je prakticky nulová jazyková bariéra a skutočnosť, že na tamojších školách a v práci, ktorá nemá špeciálne v popise práce rodný jazyk dokážeš stopercentne fungovať aj so Slovenčinou. No a keďže sa nám naši bratia približujú aj v pohostinnosti, veľmi často vytvárajú dojem, že sa u nich môžeme cítiť ako doma.
Vyspelosť miest
Hlavné mesta sme už porovnávali a jednoznačne sme sa dostali k záveru, že to české je na tom oveľa lepšie, a to odhliadnuc od jeho veľkosti. Inak by tomu nebolo aj v prípade, kedy by sme porovnávali ostatné krajské mestá. Aj v tých najchudobnejších oblastiach štát garantuje zamestnanie snáď každému, kto pracovať skutočne chce a vzájomné rozdiely medzi mestami sú oproti tým slovenským len veľmi zanedbateľné. Stále však platí, že ani Česi si nemôžu veľmi vyskakovať, no pri porovnávaní s nami sú žiaľ jednoznačným víťazom. No a keď sa pridá ešte aj turizmus, musíme konštatovať, že ešte máme čo doháňať.
Vyspelosť obyvateľstva
V tomto bode by sme radi neuvažovali krčmové typy ľudí a ani zástancov českého Ortelu a slovenského Kotlebu, snáď nie je potrebné vysvetľovať, prečo. Zaujímavé je však napríklad pozorovať prístup pracovníkov úradov, čo sa najčastejšie prejaví pri riešení problémov. Samotná pracovná morálka funguje na úplne iných princípoch. Zatiaľ čo sa Slovák ide zodrať aby sa potom mohol stažovať, Čech zaujme úplne opačný postoj, zapáli si cigárko a všetko rieši chladnou hlavou. Čo samozrejme tiež môže byť občas na škodu. V konečnom dôsledku však minimalizujú stres a dokážu si svoj život užívať o niečo viac. Či už je to dovolenka v Chorvátsku v stane, na ktorú si zbalia len dva páry sandál a konzervy alebo luxusná destinácia. Takým malým dôkazom môže byť štatistika Eurostatu, ktorá tvrdí, že Česi sa dožívajú vyššieho veku a sú zdravší.
Frustrácia
Tento bod je venovaný hlavne tým uvedomelejším jedincom, ktorí sledujú dianie na Slovensku. Predpokladám, že priemerný študent strednej školy nemá ani poňatia o tom, čo ho za pár rokov prežitých v pohodlí domova čaká. Odhliadnuc od skutočnej celkovej kondície našej krajiny je žiaľ v jej obyvateľoch dennodenne prostredníctvom internetu aj televízie vzbudzovaný pocit, že niečo alebo dokonca nič nie je v poriadku. Ľudia majú vo zvyku sa skôr sťažovať ako chváliť a riešia skôr to, čo nemajú ako to, čo majú. Radi sa porovnávame a úplne cudzia nám nie je ani závisť. Všetko tieto demotivačné faktory vedú k jedinému riešeniu a tým je zbaliť si kufre a odísť preč. No a keďže väčšina na tom nie je najlepšie ani s odvahou, tak práve Česko je ideálnym riešením.
Kultúra
Sami vytvárame celebrity z hlúpych ľudí, ktorí tak následne dostávajú "moc" zabávať ostatných nielen pred televíznymi obrazovkami. Žiaľ, toto je len úplný vrchol ľadovca. Všetko to začína mentalitou a tým, ako vnímame napríklad zahraničné kultúry. Nemôžeme byť kultúrnym národom, keď odmietame akýkoľvek kontakt s každým človekom inej farby pleti, a to paradoxne v dobe najväčšej globalizácie. Samozrejme sa nájdu aj výnimky, no snažím sa túto problematiku popísať hlavne zo širšieho hľadiska. Ak by sme sa teda mali od našich bratov niečo naučiť, tak je to pravdepodobne táto oblasť.
Tak a sme na konci. Ďakujem veľmi pekne za pozornosť. Samozrejme budeme veľmi radi, keď sa na túto tému vyjadrite aj v priestoroch pre komentáre, kde môžeme ďalej diskutovať. Dovidenia!