Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
24. januára 2017 o 10:08
Čas čítania 0:00
johnnybravo

Za webovú stránku ponúkli 16-ročnému chlapcovi cez 5 miliónov eur, ale on peniaze odmietol. Verí tomu, že mu raz zarobí niekoľkonásobne viac

ZAUJÍMAVOSTI FINANCIE PENIAZE
Uložiť Uložené

Odvážne rozhodnutie, ktoré mu mohlo zmeniť život.

Z času na čas sa v dnešnom modernom a rýchlom svete objaví mladý človek s novou víziou a rozhodne sa, že svoje sny premení na skutočnosť. Pred viac než desiatimi rokmi spustil Mark Zuckerberg prvú verziu svojej webovej stránky Facebook a ostatok je už len história. Aj Mark dostával vo svojich začiatkoch množstvo ponúk od rôznych investorov ochotných odkúpiť Facebook za desať či dvadsať miliónov dolárov, lenže on si uvedomoval, čo drží v rukách a dnes patrí medzi najbohatších mužov sveta. V jeho šľapajách zdá sa kráča stále iba 16-ročný študent Mohammed Ali zo Spojeného kráľovstva, ktorý vo vlastnej izbe dlhé roky pozerá do počítača, avšak jeho obľúbená aktivita nevyšla nazmar.

Mohammed si s úsmevom na tvári spomína na to, ako sa jeho mama hnevala, keď pred pár rokmi trávil na počítači dlhé hodiny denne. Uvedomoval si, že ju to môže hnevať, ale vedel, že on nemrhá svojím časom. Hrával sa aj hry, no oveľa viac ho postupne začalo zaujímať programovanie a tomu nakoniec aj prepadol. Keďže sa toho v škole na informatike veľa nenaučil, dlhé hodiny sledoval videá na Youtube a čítal si knihy o tom, ako začať programovať. Sám vraví, že práve videám a knihám vďačí za všetko, čo sa v súvislosti s počítačmi naučil a nebolo to vôbec zbytočné, pretože ako 12-ročný založil svoju prvú spoločnosť. Mohammed má za sebou v súčasti dva celkom úspešné projekty a prvým z nich bola rovno hra s názvom Project 2006, v ktorej si hráči za mesačné členstvo platili asi 7 eur a nakoniec vďaka nej zarobil približne 35-tisíc eur. Časť z nich potom investoval do tvorby finančnej aplikácie, ale aj s ňou sa už stihol rozlúčiť, pretože sa pred časom stretol s Chrisom Thorpeom a napriek tomu, že Chris má 60 rokov a Mohammed len 16, okamžite si začali rozumieť a vedeli, čo by zo svojich nápadov chceli vytvoriť.

Odporúčané
Kradnú maslo či šampóny: Mladí Slováci vysvetľujú, prečo to robia. Sociológ varuje pred vznikajúcou subkultúrou krádeží Kradnú maslo či šampóny: Mladí Slováci vysvetľujú, prečo to robia. Sociológ varuje pred vznikajúcou subkultúrou krádeží 8. decembra 2024 o 12:30

Chris ešte v roku 2009 založil portál WeNeed1 fungujúci na obrátenom systéme, v ktorom sú kupujúce subjekty a ľudia predstavovaní predávajúcim a nie naopak, ako to zvyčajne býva. Vo svojej podstate ide o portál snažiaci sa obom stranám obchodu ušetriť čo najviac peňazí tým, že cenové ponuky sú vďaka špeciálne vytvorenému algoritmu, ktorý mimochodom vymyslel samotný Mohammed, neustále aktualizované a ľudia teda vedia, koľko sú ostatní ochotní zaplatiť. Možno si hovoríš, že je síce skvelé, aký je Mohammed šikovný, lenže to ani zďaleka nie je koniec príbehu. Minulý december si totiž spoločný projekt Mohammeda a pána Thorpea všimol zámorský investor, ktorý ich oboch pozval na stretnutie, aby sa dohodli konkrétne podmienky spolupráce.

Obaja si mysleli, že sa budú zhovárať o určitej čiastke, ktorú je investor ochotný vložiť do ich projektu, avšak investujúci tím mal už rozdielne predstavy. Mohammedovi rovno povedali, že oni vlastne ani investovať nechcú a oveľa viac ich zaujíma to, či by im nechceli celý projekt aj s právami na algoritmus rovno predať. Chris ani Mohammed takúto ponuku nečakali, takže nevedeli, ako zareagovať a nepomohlo im ani to, keď na papieri zbadali sumu 5,8-milióna eur. Americká spoločnosť bola ochotná za Mohammedovu službu zaplatiť takmer 6 miliónov eur ešte pred tým, než ju vôbec spustí, takže po dlhom rozmýšľaní a vzájomnej porade sa Chris aj Mohammed zhodli, že tieto peniaze nemôžu prijať. Uvedomovali si, že možno práve odmietli ponuku svojich životov, lenže ak im bol niekto ochotný ponúknuť toľko peňazí za projekt začínajúci až 28. januára 2017, niečo na tom bude.

Okrem toho, že sa Mohammed momentálne učí na stredoškolské testy, sedí vo svojej izbe za počítačom a dolaďuje posledné detaily pred tým, než portál oficiálne otvorí svoje brány verejnosti. Sám o sebe hovorí, že väčšinu vecí, ktoré si kupuje vníma ako investície, ale priznáva, že ak zbadá zaujímavé topánky či iný kus oblečenia, vtedy nezaváha. Odhaduje, že zatiaľ zo svojich podnikateľských projektov zarobil približne 45-tisíc eur, z ktorých väčšina oddychuje na sporiacich účtoch, a teraz to vyzerá tak, že s príchodom služby WeNeed1 sa mu čiastka na účte bude postupne navyšovať a navyšovať.

Domov
Zdieľať
Diskusia