Za odvahu sa môžeš potom odmeniť cukríkom s príchuťou ušného mazu.
Naposledy sme si písali o rekvizitách vo filmoch o Harrym Potterovi, čarodejných paličkách, veľkej hale a čarovnej uličke. Dnes pokračujeme oddelením konštrukcie, ktoré zahŕňa stolárov, štukatérov, maliarov, mechanikov, kováčov a tých, čo pripravujú scény. Počas 8 filmov tento tím vykonštruoval 588 individuálnych scén, vrátane malej drevenej chatrče na okraji Zakázaného lesa, kde žil obrovský Hagrid. Bola to len jedna miestnosť s visiacimi bažantmi a šunkami zo stropu a medenou kanvicou postavenou na otvorenom ohni. Scény s Hagridom, strážcom kľúčov a neskôr učiteľom Starostlivosti o zázračné tvory, sa filmovali dvojakým spôsobom. Scéna, ktorú vidno na obrázku, nakrúcala postavy v ich reálnej výške. Druhá scéna bola preplnená miniatúrnymi rekvizitami, takže Robbie Coltrane hrajúci Hagrida vyzeral popri nich ako obor. Jeden z obľúbených filmárskych trikov bol nechať Hagrida sedieť v obrovskom kresle čo najbližšie ku kamere, zatiaľ čo iné postavy sedeli na menších stoličkách ďalej od kamery.
Pamätáte si na cestovný kufor Remusa Lupina? Kto by po netúžil po antickom veľkom kufri, ktorý sám otvára a zatvára zásuvky, silou mysle vyťahuje knižky z poličiek a v priebehu minúty vás kompletne zbalí na cestu.
Mnohí by sme uvítali samožehliacu žehličku, samoumývajúcu panvicu či samokrájajúci nôž rodiny Weasleyovcov.
Podľa knihy Harry Potter a Dary smrti nikto nevkročil do domu Harryho rodičov od onej tragickej noci, keď ich zabil Valdemort a Harryho poznačil jazvou na čele. Dom Potterovcov bol vo filme inšpirovaný skutočnou dedinkou v anglickom Suffolku.
Harry Potter a prostriedky MHD
I keď niektorí čarodejníci sú majstrami premiestňovania sa, niektorí stále uprednostňujú old-schoolovú klasiku vo forme lietajúcej metly. Rovnako ako kostýmy, aj metly sú navrhnuté pre svojich konkrétnych majiteľov. Každý herec bol odmeraný, aby sa mu mohla vyrobiť metla na mieru. Potom sa skutočné vetvy zo stromov modelovali spolu s kovovou tyčou, aby boli silné a hercov uniesli počas lietajúcich scén. Každá nová lietajúca metla bol navoskovaná, vyleštená a pripravená vyraziť na cesty. Neobvyklý trojposchodový Rytiersky autobus, ktorý sme mali možnosť vidieť v diele Harry Potter a Väzeň z Azkabanu bol vytvorený z troch starých anglických “double-decker” autobusov. Bol tak ťažký, že do jeho spodnej časti museli naložiť štvortonový náklad, aby sa neprevrátil. Filmári museli opatrne naplánovať jeho cestu londýnskymi cestami, aby nedošlo k nejakej dopravnej nehode. Autobus má totiž výšku takmer 7 metrov a londýnske mosty väčšinou len okolo 4 metrov.
Lietajúce auto rodiny Weasleyovcov zachránilo Harryho viackrát. Ty sa v ňom môžeš bez problémov aspoň odfotiť.
Hagridova slávna motorka je modelom Royal Enfield z roku 1960 a bola pre neho upravená so zväčšeným sedadlom. Filmári vytvorili až sedem podobných motoriek pre rozličné scény.
Tím 20 talentovaných kaderníkov a mejkap artistov pracoval ako hodinky a denne vybavil takmer 800 hercov. Pre účely skamenenia, smrti alebo nejakých zaklínadiel bolo vytvorených viac ako 250 telesných odliatkov. Vytvoriť goblina, vlkolaka či samotného strašidelného Lorda Voldemorta nejde len parochňou a dobrými farbičkami. Je za tým premyslená protetika. Umelecké oddelenie najprv navrhlo skice a kresby postáv. Tie boli potom transformované do 3D makiet. Po ich schválení sa začalo s prácou na maskách. Odlievali sa ústa, nosy, celé hlavy, končatiny či celé telá hercov a na ich základe sa tvorili protetiky. Každá protetika mala niekoľko variantov z peny a silikónu, ktoré boli potom prilepené na telesné partie hercov. Kým vytvoriť strašidelnú Bellatrix Lestrangeovú trvalo niekoľko minút oblečením a parochňou, vytvoriť goblina bola práca na niekoľko hodín. Nehovoriac o nekonečných opakovaných doladeniach a úpravách, keď bolo počas dlhého filmovania pod horúcimi svetlami treba dokreslovať Harryho roztápajúcu sa jazvu či opravovať odpadávajúce ucho goblina či uvoľnený tesák štrbavého vlkolaka.
Táto prostetika z niekoľkých vrstiev silikónov vytvorila tvár vlkolaka Greybacka. Každý kus vlasov bol ručne všitý prameň pravej kozej srsti a len nasadenie masky trvalo vyše troch hodín.
Smrťožrúti sú spoločenstvo zlých čarodejníkov. Na ľavom predlaktí majú vytetovaný ich symbol – lebku so zvíjajúcim sa hadom miesto jazyka. Keď sa ich vodca Voldemort dotkol hocijakého znamenia na svojom stúpencovi, všetky ostatné sa rozpálili a to bol znak, aby sa k nemu primiestnili…
Tréning zvierat trvá tri až päť týždňov. Po prijatí scenára divízia zvierat začala so základným tréningom, zosumarizovala otázky a návrhy, ako by mali byť jednotlivé scény nakrútené a začala s režisérom finalizovať tréningový plán. Vo filme bolo viac ako 250 zvieracích scén. Štyri talentované červené perské mačky hrali miláčika Hermiony - Krivolaba. Aby mačky vyzerali viac strapato, maskéri pre ne vytvorili sponky s chumáčmi strapatej srsti, ktoré sa im pripli na srsť. Najviac sa mi páčili vystavené “Curicculum Vitae” mačacích protagonistov. Taký Oliver je záchranná mačka, rád sa túla pomedzi rekvizity a vystupoval v Harry Potter 3. Zato Crackedback je mačka, ktorá si myslí, že je pes, rýchlo sa učí a len tak z nudy naháňa a straší menších zvieracích hercov. Bobo je totálny miláčik tímu. Hravý a energický a skvelý pre rýchle akcie, účinkoval v HP 3 až HP 5 a Prince je kocúr, ktorý sa necháva rád nosiť na rukách. Rád sa fotí, ale nerád nakrúca a bolo ho vidieť v HP6. Harryho sova Hedviga bol hraná štyrmi rozličnými krásnymi múdrymi bielymi sovičkami vytrénovanými na rozličné špecifické úlohy. Až deväť obrovských neapolských dog hralo oddaného Hagridovho miláčika, psa Tesáka. Boli zdrojom nielen zábavy, ale aj veľkého slintania.
Návštevníci obchodu so súvenírmi si môžu zakúpiť niektoré známe rekvizity. Repliky čarodejníckych paličiek, čokoládové žaby či fazuľky všetkých nezvyčajných chutí. Takisto uniformy študentov Rokfortskej univerzity vo farbách jednotlivých študentských fakúlt: Chrabromil, Bifľomor, Bystrohlav a Slizolín. Počas celej túry môžeš fotiť, koľko len vládzu tvoje ruky a kapacita tvojho telefónu či foťáku. Na pamiatku si môžeš taktiež nechať vyrobiť foto alebo video, na ktorom letíš na metle ponad strechy a vežičky Rokfortského zámku, hráš legendárny metlobal alebo sa nechať naučiť niekoľko správnych mávnutí paličkou.
Štúdio Warner Bros s výpravou o Harry Potterovi sa nachádza 32 km severozápadne od Londýna, takže nie je problém odskočiť si tam rovno od Big Bena. K atrakcii sa ľahko dostaneš mestskou hromadnou dopravou alebo za príplatok priamym autobusovým spojom z centra Londýna. Lístky, v hodnote 22-30 libier, podľa toho, či ide o detský alebo dospelý lístok, sa kupujú na internete a sú viazané na konkrétny časový slot, ktorý si vyberieš, aby sa predošlo nepríjemnému prepchatiu sa. Vnútri však môžeš ostať ako dlho chceš a tento výlet trvá priemerne 3 hodiny. Počas celého roka Warner Bros štúdio mení pre návštevníkov sezónne prekvapenia. December až január býva v znamení špeciálnej snehovej výzdoby a zasneženého Rokfortského zámku. Jarné mesiace sú v znamení zvieracích hviezd, kedy sa môžete osobne stretnúť s Hermioninou ryšavou mačkou, žabou Nevilla Longbottoma a množstvom trénovaných potkanov, vrátane Ronovho miláčika Prašivca.