Robert Zemeckis patrí už dávno medzi klasikov modernej kinematografie a týchto jeho desať kúskov by ste nemali minúť.
Tento týždeň má v kinách premiéru špionážny romantický thriller z druhej svetovej vojny pod názvom Spojenci. Ako dopadla táto novinka s Bradom Pittom a Marion Cottilard ešte nevieme, poskytla nám však výbornú príležitosť pozrieť sa na predchádzajúcu tvorbu jej režiséra. Robert Zemeckis už dávno patrí medzi žijúcich klasikov hollywoodskej kinematografie. Ako najtalentovanejší zo stajne talentov Stevena Spielberga dokázal už mnohokrát, že dokáže nielen posúvať hranice trikových možností, ale je aj výnimočným rozprávačom a brilantným technickým režisérom. V redakcii sme vybrali 10 jeho najdôležitejších a zároveň najvýraznejších počinov. A vidieť by ste mali všetky.
10. I Wanna Hold Your Hand (1978)
Celovečerný debut a hneď zásah do čierneho. Teda aspoň po kvalitatívnej stránke. Bláznivá komédia o šialenstve okolo prvého koncertu The Beatles na území Spojených štátov komerčne nezaslúžene prepadla. Ešte nie tak precízne ako neskoršie diela autora, no o to úprimnejšie a sviežejšie. A producent Steven Spielberg tušil, že aj napriek finančnému neúspechu získal pod svoje krídla tvorcu, s ktorým treba počítať. Aj keď to ešte chvíľku trvalo. Milý, zabudnutý a veľmi vtipný nástup do sveta Hollywoodu.
9. Polárny expres (Polar Expres, 2004)
Začiatkom tohto tisícročia sa Zemeckis vydal na cestu motion capture animákov. Nakoniec sa však po troch počinoch toto dobrodružstvo ukázalo ako slepá ulička. Beowulf aj Vianočná koleda zapadli a najpopulárnejším kúskom z tejto trojice sa tak stala cesta na severný pól. Vizuálne úžasné spracovaný animák naštartoval záujem o IMAX a stal sa obrovským hitom aj napriek tomu, že nikdy nekraľovaľ týždennému rebríčku v Box-office. Vo svojej dobe nie príliš dobre prijatý kúsok si časom našiel cestu do sŕdc divákov a v súčasnosti je už vianočnou trvalkou.
8. Na lane (The Walk, 2015)
Skutočný príbeh Phillipe Petita, chodca na lane prechádzajúceho medzi budovami svetového obchodného centra, sa prekvapivo nestretol s očakávaným úspechom. Film točený pre najväčšie možné plátna ponúka vo svojom finále jeden z najstrhujúcejších zážitkov, aký mali návštevníci IMAX-u možnosť zhliadnuť. Dovtedy ide o veľmi príjemny a mimoriadne kreatívne vymyslený životopis s veľkým feel good faktorom, ktorý by ste rozhodne nemali minúť. Aj keď na malej obrazovke sa veľká časť jeho pôsobivosti stráca.
7. Smrť jej pristane (Death Becomes Her, 1992)
V čase premiéry nie príliš úspešná, no postupom času doceňovaná čierna komédia. Ústredná téma večnej krásy je pre Hollywood stále aktuálna a tvorcovia vedeli, ako správne satiricky brnkať na správnu strunu. Triková exibícia ocenená Oscarom, množstvo originálnych gagov a skvelé herecké výkony nielen ústredného tria sa dokážu postarať o miestami morbídnu, ale stále prvotriednu zábavu. A Alan Silvestri pre tento vodopád nápaditosti vymyslel perfektný hudobný motív. Trochu pozabudnutá, ale stále mimoriadne vtipná a štýlová pecka.
6. Honba za diamantom (Romancing the Stone, 1984)
Prvý Zemeckisov komerčný úspech a štart k hereckej nesmrteľnosti dovtedy iba úspešného producenta Michaela Douglasa. Na Indym inšpirovanom dobrodružstve vyrástlo mnoho z nás, pričom sa už dávno zaradilo medzi milované klasiky. Okrem toho tu prvýkrát našiel talentovaný tvorca oporu vo svojom budúcom dvornom skladateľovi. Veľká škoda, že pokračovanie Honba za klenotom nílu pod novou režisérskou taktovkou dopadlo nemastne-neslane. Herecké trio Douglas - Turner - DeVito si tak opäť spravilo chuť vo fantastickej Vojne Roseovcov. Skvelá zábava aj po rokoch.
5. Kontakt (Contact, 1997)
Ten film predbehol svoju dobu. Inteligentné realistické sci-fi sa v dobách prvého Dňa nezávislosti (prípadne Hviezdnej pechoty) príliš nenosili. Po Interstellari a Arrival naberá tento zabudnutý klenot na popularite a je k tomu veľa dôvodov. Režijné majstrovstvo a nápaditosť mnohých scén (napr. zrkadlo) berie stále dych, príbeh je strhujúci a Jodie Foster každú sekundu potvrdzuje povesť dvojoscarovej lautreátky. Postupom času sa z tohto ambiciózneho počinu stáva klasika aj napriek divácky kontroverznému záveru. Kto ste nevideli, povinnosť doplniť a komu to v čase premiéry nesadlo, je čas prehodnocovať.
4. Stroskotanec (Cat Away, 2000)
Moderná variácia na Robinsona Crusoa je vnímaná hlavne ako veľké herecké sólo Toma Hanksa. Zemeckis tu však predvádza svoje najvyzretejšie a najkomplikovanejšie dielo. Celé dlhé pasáže na ostrove sa odohrávajú úplne bez hudby a často dokonca bez dialógov. Fantastická práca s filmovou rečou a výrazovými prostriedkami (brilantná práca so zvukom, kamerou a strihom) sa stretla s úspechom a vznikla tu ďalšia novodobá klasika, schopná chytiť pod krkom aj za srdce. Alebo existuje niekto z vás, kto sa nedojal nad osudom volejbalovej lopty? Oscarová porota však bola prekvapivo ticho.
3. Kto obvinil králika Rogera? (Who framed Roger Rabbit, 1988)
Jeden z najkomplikovanejších, najslávnejších a najoceňovanejších projektov tohto tvorcu. Štylistické cvičenie, trikový pokrok a úžasná zábava v jednom. Doteraz neprekonaná a asi aj neprekonateľná kombinácia hraného filmu s animákom. Už od úvodnej grotesky neuveriteľne vtipná, nápaditá a hravá variácia na film noir sa stala okamžite kultom a obrovským hitom. Nádherne vymyslený svet zaplnený množstvom populárnych aj špeciálne pre film vymyslených postáv si zamiloval každý filmový fanúšik. Držitel 4 Oscarov a troch dalších nominácií.
2. Návrat do budúcnosti (Back to the Future, 1985)
Celá trilógia je nezmazateľne zapísaná v srdciach fanúšikov, no prvý diel je jednoznačne najlepší a my v našom rebríčku nechceme oberať o miesto ďalšie výnimočné diela. Chytľavý príbeh, nádherná retro atmosféra 50. rokov, vynikajúce herecké výkony všetkých predstaviteľov a jedno z najlepšie vygradovaných finále v histórii filmu očarovalo každého. Proste klasika a jeden z najmilovanejších a najlepších filmov 80. rokov. Väčší priestor sme celej trilógii venovali v našich kultovinách. Ďalšie diely sú samozrejme takisto mimoriadne kvalitné a je nutné ich vidieť.
1. Forrest Gump (1994)
Jedno z najmilovanejších a najkrajších diel kinematografie. Zemeckis s Tomom Hanksom pripravili filmovým fanúšikom tú najkrajšiu možnú filmovú bonboniéru. Kam do nej siahnete, čaká vás nádherná scéna alebo nezabudnuteľný moment. Držiteľ šiestich Oscarov a obrovský megahit je dielom, kvôli ktorému radi chodíme do kina a nechávame sa unášať čarom zvaným film. Všetci ste ho videli mnohokrát, všetci ho milujete a túto jazdu všetkými možnými emóciami si určite radi vychutnáte pri každej možnej príležitosti. Proste nádhera, ktorou si jej tvorcovia postavili pomník. A všetci sa pri ňom budeme ešte dlho klaňať a ďakovať, že podobné kúsky existujú.
Bonus: Let (The Flight, 2012)
Po nie príliš úspešnom koketovaní na poli animovaných filmov sa majster vrátil na pole hraného filmu. A ukázalo sa, že je stále vo forme. Jeho štúdia alkoholizmu je v závere možno príliš doslovná, no ukázalo sa, že s tvorcom mnohých legendárnych kúskov, o ktorých ste sa dočítali vyššie, treba stále počítať. Perfektne natočená scéna havárie, silný príbeh a nezlyhávajúci Denzel Washington ponúkajú remeselne precízny kúsok z továrne na sny.
Medzi ďalšie snímky tvorcu pracujúceho väčšinou s rovnakým štábom patria bláznivé Ojazdené autá, hororová pocta Hitchcockovi s názvom Pod povrchom alebo nie príliš dobre prijaté, ale rozhodne zaujímavé animáky Beowulf a Vianočná koleda. To, že sa tieto filmy do našeho rebríčka nedostali však neznamená, že by ste ich nemali vidieť. Každý z nich má rukopis svojho autora a zo všetkých je viditeľná snaha posúvať ďalej buď vlastné možnosti alebo rovno možnosti celej kinematografie. Pokiaľ budú v Hollywoode existovať ľudia ako Zemeckis, o budúcnosť kvalitného komerčného filmu sa rozhodne nemusíme báť.
Koľko z filmov Roberta Zemeckisa ste videli a ktorý máte najradšej? Dajte vedieť v diskusii.