Pod Kansas City sa rozprestiera najväčší skladovací labyrint na svete.
Pod americkým mestom Kansas City sa rozprestiera komplex, aký inde vo svete nemá obdoby. Jeho majitelia ho hrdo nazývajú najväčším podzemným skladovacím zariadením na svete a na obrovskej rozlohe sa toho deje ešte oveľa viac. SubTropolis, ako sa miesto volá, vzniklo priamo vo vápencovej bani a v najhlbších častiach sa nachádza až takmer 50 metrov pod zemským povrchom, čo z neho robí skvelé zariadenie na uskladňovanie nielen bežných výrobkov, ale aj citlivejších predmetov a dokumentov. Zaujímavo potom vyznieva, že vďaka neustále prebiehajúcej ťažbe sa rozloha SubTropolisu každoročne o množstvo metrov štvorcových navyšuje, takže miesta pre nových a nových zákazníkov bude vždy dosť.
Obrovskou výhodou úložného priestoru v starých vápencových baniach je možnosť vjazdu automobilov a to nehovoríme len o osobných vozidlách. Pokojne môže dovnútra vojsť aj nákladné auto a pohodlne priviezť a odviezť tovar často až priamo na miesto určenia, čo by v iných zariadeniach nebolo také jednoduché. Zákazníkom sa nechce desiatky kilogramov tovaru neustále prenášať vo výťahoch a na vysokozdvižných vozíkoch, takže SubTropolis v tomto smere boduje. Vnútri by si narazil na chodby vysoké 45 metrov, široké 12 metrov a steny z vápenca, ktoré sú údajne až šesťkrát pevnejšie než obyčajný betón.
SubTropolis poskytuje ideálne podmienky aj pre technologické firmy pôsobiace v oblasti informačných technológií a jednou z nich je napríklad aj spoločnosť LightEdge Solutions, ktorá už v baniach prevádzkuje niekoľko stoviek serverov a v budúcnosti by ich mohlo pribudnúť ešte viac vďaka príjemnej prirodzenej teplote pohybujúcej sa okolo 18 až 20 stupňov Celzia. Na takmer nekonečnej rozlohe však dominujú skôr spoločnosti, ktoré potrebujú uskladňovať veľké množstvo tovaru a medzi ne patrí napríklad Poštová služba Spojených štátov, ktorá časť SubTropolisu premenila na svoju centrálu plnú poštových známok. Uskladňuje tam vraj až stovky miliónov poštových známok a je celkom pravdepodobné, že keď si pri svojej nedávnej návšteve USA posielal list či pohľadnicu so známkou, ocitla sa aj v SubTropolise.
Poštová služba však nie je jedinou vládnou organizáciou na zozname zákazníkov a pod zemou by si sa mohol dostať do styku aj s tisíckami dokumentov pod patronátom The National Archives and Records Association, čiže asociáciou starajúcou sa o archiváciu čohokoľvek, čo súvisí s fungovaním štátu. Pre Slováka to možno nič neznamená, ale keby si žil v USA a platil tam aj dane, je celkom reálne, že by sa tvoje dokumenty mohli nachádzať niekde v poličkách SubTropolisu. Medzi ďalšie fascinujúce spoločnosti prenajímajúce si priestory vo vápencových baniach pod Kansas City patria aj Vanguard Packaging alebo Paris Brothers. Už z názvu prvej spoločnosti vyplýva, že jej zameranie sa bude točiť okolo obalov, balení a škatúľ a aj keď nám názov Vanguard Packaging na Slovensku asi nič nehovorí, v amerických supermarketoch by si našiel tisíce produktov zabalených a prepravovaných v škatuliach od firmy s výrobňou umiestnenou desiatky metrov pod zemským povrchom. Paris Brothers zase obchoduje v oblasti prepravy, uskladňovania a distribúcie chutných špecialít ako oleje, kávové odrody či korenia a v SubTropolise by si našiel stovky a stovky vriec plných pochutín, ktoré by si určite prijal aj vo svojej kuchyni. Obrovská plocha SubTropolisu potom spôsobuje aj ťažkosti s inventarizáciou tovaru a ako povedal viceprezident Paris Brothers Joe Paris, sám netuší, koľko tisíc vriec s jeho tovarom sa v SubTropolise nachádza. Zoznam zaujímavých nájomcov potom uzatvára napríklad spoločnosť Knapheide venujúca sa výrobe komponentov pre automobilový priemysel a bezprostredná blízkosť továrne automobilky Ford všetkému iba napomáha a prepravu zefektívňuje.
Keby si mal dostatok času nazvyš a hrdinskú trpezlivosť, v SubTropolise by si našiel aj pôvodný film Odviate vetrom a nepochybne sa na nepredstaviteľnej rozlohe v tichosti nachádza množstvo ďalších hodnotných predmetov, o ktorých nemusia vedieť ani samotní majitelia. Len tak zo zvedavosti sa dovnútra nedostaneš, ale návšteva SubTropolisu by mohla poslúžiť aj ako jedna zo zastávok na dobrodružnej ceste naprieč Spojenými štátmi americkými. Všetci už predsa videli Las Vegas či Grand Canyon, ale kto si môže povedať, že sa prechádzal v sklade v starých vápencových baniach?