Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 29. 5. 2020 meniny má Vilma

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Filmy a Seriály - Vybrali sme
4
Miroslav K.
4. september 2016, 16:48
Čas čítania: 5:04
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Nádherný aj dojemný. Taký je náš výber 10 najlepších krátkych animovaných filmov štúdia Pixar

Pixar vydáva svoje krátkometrážne animáky už pekných pár rokov. Poznáš všetky?

Miroslav K.
4. september 2016, 16:48
Čas čítania: 5:04
Nádherný aj dojemný. Taký je náš výber 10 najlepších krátkych animovaných filmov štúdia Pixar
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Pixar Animation Studios je označované ako jedno z najlepších, najkvalitnejších a najúspešnejších štúdií v histórii kinematografie. Len ťažko by sme asi odporovali, veď jeho tvorcovia nám priniesli také animované pecky ako trilógiu Toy Story, Hľadá sa Nemo, Hore, WALL-E, Príšerky s.r.o. či V hlave. Naša generácia na nich vyrastala a keďže štúdio netvorí obsah len pre najmenších, ani my starší nemáme problém bez hanby zájsť na najnovšie snímky typu Hľadá sa Dory. Pokiaľ navštevujete kino pravidelne, tak viete, že Pixar počnúc Životom chrobáka predstaví pred svojím filmom jeden krátkometrážny animák, pričom mnohé z nich často získavajú ocenenia či nominácie na najcennejšie zlaté sošky. Úplne prvým bol kratučký počin The Adventures of André and Wally B. (pozrieť si ho môžete na tomto odkaze), ktorý vznikal ešte pod hlavičkou The Graphics Group (vtedajšia divízia Lucasfilmu, neskôr premenovaná na Pixar). Na dnešné pomery nič svetoborné, no pri predstave, že vznikol v roku 1984 musíme zložiť pomyselný klobúk z hlavy. Odvtedy nám štúdio, ktorého spoluzakladateľom bol mimochodom samotný Steve Jobs, predstavilo osemnásť „kraťasov“. Práve spomedzi nich sme pre vás vybrali tie najlepšie, ktoré si môžete pozrieť v tomto článku. Zoradené nie sú podľa kvality, ale postupne podľa rokov, kedy sme ich mohli vidieť v kinách. Poznáte všetky?

 

Luxo Jr. (1986) - John Lasseter

Pokiaľ ste sa niekedy zamýšľali nad tým, kde vznikol nápad stolnej lampy, ktorá „udupe“ písmeno I v logu Pixaru, nech sa páči, tu máte odpoveď. Animák totiž predstavuje krátky príbeh, kde Luxo Sr. sleduje juniora, ktorý sa hrá s loptou (tú mimochodom tiež môžete vidieť v niektorých snímkach tohto štúdia). Opäť na dnešné pomery slabá animácia, no pri svojej premiére na konferencii SIGGRAPH (Special Interest Group on Computer GRAPHics and Interactive Techniques) v 86-tom si kraťas vyslúžil obrovský potlesk, keďže Lasseterov cit pre emócie znamenal neskorší masívny rozvoj počítačovej animácie.

 

 

Tin Toy (1988) - John Lasseter

Rok 1988 bol zlomový nielen pre Pixar, ale pre celú tvorbu animovaných filmov. Lasseterovi skresol v hlavne nápad na krátkometrážny animovaný film a po dlhej debate so Stevom Jobsom mu boli udelené peniaze na tvorbu. V tom čase vznikla prvá verzia softvéru RenderMan, ktorý sa používa pri vytváraní každého filmu od tohto štúdia. Animácia pokročila, čo znamenalo aj zvýšený záujem odbornej i laickej verejnosti. Výsledkom bola premenená nominácia na Oscara. Išlo o prvý CGI animák, ktorý najcennejšiu sošku dokázal získať, čím sa začala prepisovať história kinematografie. Po zhliadnutí vám asi bude jasné, že práve tu vznikla idea vytvoriť animák Toy Story.

 

 

Geri's Game (1997) - Jan Pinkava

Tomuto českému animátorovi, ktorý vytvoril aj celovečerný animovaný film Ratatouille, sme venovali celý samostatný článok (prečítať si ho môžete na tomto odkaze). Animátor do roku 1997 pracoval na krátkometrážnom animáku Geriƒ's Game, ktorý sa stretol s veľmi pozitívnou kritikou nielen odborníkov, ale aj divákov a o rok neskôr mu vyniesol (okrem množstva iných cien) aj Oscara za najlepší krátkometrážny animovaný snímok. Toho preberal priamo v deň narodenín svojej matky a počas príhovoru jej poslal český odkaz:„...Mami, to maš k narozeninám. That means Happy birthday, Mom. It's her birthday today. Thank you.“  Pri Toy Story 2 zase zastával úlohu story artistu. Práve vďaka tejto pozícii si môžete na tomto videu všimnúť, že sa mu podarilo presadiť postavu Geriho z vyššie spomínaného animáku priamo do pokračovania prvého celovečerného animovaného filmu. V ňom staručký Geri vystupuje ako opravár hračiek.

 

 

For the Birds (2000) - Ralph Eggleston

Nové milénium so sebou prinieslo aj počítačovú grafiku, na ktorú sme zvyknutí. Animovaný kraťas je o malých vtáčikoch, ku ktorým sa chce pridať omnoho väčší, no trošku strelený vták. Farebná rozprávka je postavená na prísloví „Kto druhému jamu kope, sám do nej spadne“ a svojím nevinným humorom sa jej podarilo očariť mladého diváka na celom svete pri svojej premiére pred celovečernou snímkou Príšerky s. r. o. Výsledkom bola najcennejšia soška Hollywoodu a posledný Oscar za krátkometrážny animovaný film pre štúdio. 

 

 

Lifted (2006) - Gary Rydstrom

Animák, ktorý dokáže pobaviť aj desať rokov od svojej premiéry. Prenesieme sa na americký vidiek, kde mladý mimozemšťan skladá skúšky. Jeho úloha je jednoduchá, uniesť spiaceho muža priamo z jeho postele. Zelenému učňovi to ale vôbec nejde podľa predstáv, čo má za následok mnoho úsmevných momentov v necelej päťminútovke. Režisér Gary Rydstrom sa naposledy na režisérsku stoličku posadil minulý rok pri animáku Strange Magic, ktorý ale celosvetovo zarobil len niečo pod 13 miliónov, takže ho pravdepodobne dlhšiu dobu tvoriť neuvidíme. 

 

 

Presto (2008) - Doug Sweetland

Príbeh by sme najlepšie mohli prirovnať ku epizóde Toma a Jerryho v kvalitnom vizuálnom šate, no Pixar na čele s Dougom Sweetlandom k tomu pribalil ešte niečo navyše. Hladný zajko túžiaci po mrkve je bez váhania ochotný odplatiť kúzelníkovi to, že mu ju nechce dať. Nakoniec ale všetko dopadne podľa predstáv, ba dokonca lepšie, ako by sme čakali. Pri tvorbe kraťasu sa vyskytol problém, keďže režisér chcel mať zábery na 2500 divákov sediacich na sedadlách v opere, čo by si ale vyžiadalo nepredstaviteľnú sumu peňazí. Uspokojiť sa tak musel so zábermi len na zadnú časť publika. 

 

 

Partly Cloudy (2009) - Peter Sohn

Peter Sohn sa podieľal na The Iron Giant, Hľadá sa Nemo, Rodinke Úžasných, Hore či Dobrom Dinosaurovi. Kvalitné celovečerné animáky však v roku 2009 vymenil za krátkometrážny. Partly Cloudy patrí k tým najkrajším, aké Pixar vydal. Za necelých šesť minút sa dokáže pohrať s každou vašou emóciou a výsledok je dokonalý. Autor čerpal námet ešte z detstva, keď videl ako slona Dumba na začiatku priniesol bocian. Nádherný animovaný kraťas, však?

 

 

Day & Night (2010) - Teddy Newton

Animák nominovaný na Cenu Akadémie sa stal opäť pre Pixar revolučným, pretože išlo o prvý projekt, ktorý spájal 2D a 3D animáciu. Výsledok je nielen zaujímavý, ale aj príjemne pestrý. Bohužiaľ, Austrálčania nasadili do boja o zlatú sošku kvalitný počin The Lost Thing, proti ktorému nemala táto rozprávka šancu. Mimochodom, režisér Teddy Newton sa často podieľa na tvorbe pixarovských animovaných filmov aj ako hlasový herec. Hlas prepožičal právnikovi v Ratatouille, hračke telefónu v Toy Story 3 či zopár robotom vo WALL-E. 

 

 

La Luna (2011) - Enrico Casarosa

V roku 2011 si na režisérsku stoličku hlavného animovaného kraťasu Pixaru zasadol Talian Enrico Casarosa. To je z La Luny cítiť najviac. Už samotný názov je taliansky, hlavná postava chlapca sa volá Bambino a my musíme uznať, že príbeh je magický. Európsky feeling ale výslednému počinu prospieva a my akosi nechápeme, ako je možné, že nezískal Oscara, na ktorého bol nominovaný. Surrealistický príbeh nás zavedie z malej rybárskej loďky priamo na Mesiac, ktorý treba „upratať“. Toto je presne ten animák, ktorý vám roztopí srdce. 

 

 

The Blue Umbrella (2013) - Saschka Unseld

Krátkometrážny počin Saschku Unselda nás privádza viac-menej do súčasnej tvorby štúdia Pixar. Dychberúca animácia v The Blue Umbrella poriadne zaryla do sedačiek v kinách divákov pred premietaním Univerzity pre príšerky. Aj keď animák skôr pripomína vizuál k niektorej z dnešných smutných popových pesničiek, jeho kvalita sa mu uprieť skutočne nedá. Preto veríme, že ste ho videli už v kinách, pretože na internete sa v HD verzii zohnať nedá aj napriek tomu, že od vydania prešli už tri roky. Kto hľadá, nájde sa hovorí, takže pre vás máme aspoň kinoverziu.

 

 

Na záver by sme ešte radi chceli vyzdvihnúť najnovší animovaný krátkometrážny film štúdia Pixar, Piper. Ten premiéroval pred Hľadá sa Dory a musíme uznať, že režisér Alan Barillaro sa skutočne prekonal. Nádherná animácia a jednoduchý príbeh chytil za srdce každého v sále a už teraz je jasné, že snímka bude opäť bojovať o zisk najcennejšej zlatej sošky vo svojej kategórii. Je jasné, že všetky animované snímky sme do jedného článku zahrnúť nemohli, pričom sme sa zameriavali iba na tie, ktoré sa dočkali samostatnej premiéry a neboli súčasťou DVD/Blu-ray bonusov k určitému animáku. Veríme, že ste si medzi nimi našli svojho favorita, o ktorého sa s nami môžete podeliť v komentároch nižšie.

 

Nádherný aj dojemný. Taký je náš výber 10 najlepších krátkych animovaných filmov štúdia Pixar

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
54
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.