A to nie len tak pre nič za nič.
Je veľmi ľahké si myslieť, že v dnešnej dobe, kedy je väčšina zemského povrchu riadne preskúmaná s výnimkou neveľkých plôch, sa už nedá nič poriadne nájsť. Avšak pod nánosmi hliny či rastlinstva sa ešte stále nachádzajú objekty a veci plné prekvapení. Jedným z nich je aj obrovský komplex v oblasti Cholula, čo je v strede rozľahlého Mexika. Po dlhé roky sa tu totiž skrývala pyramída s až štvornásobne väčšou základňou, ako majú jej konkurenti z egyptskej Gízy. Prečo sa ale z kedysi dávno pomerne dobre fungujúceho mesta stala postupom času zabudnutá ruina?
Cholula bola jedným z veľkých centier aztéckej ríše a žilo v nej vyše 100 000 ľudí. Mesto rástlo vďaka pestrému obchodu a rozľahlým tržniciam, čo lákalo obchodníkov a postupne sa akoby pretransformovalo na posvätné miesto, kvôli čomu bola postavená spomínaná gigantická pyramída. Všetko sa ale raz skončí a inak tomu nebolo ani v danom prípade. 12. októbra 1519 sa do sídla dovalili hordy bielych mužov pod vedením Hernanda Cortésa, ktoré lokalitu vyplienili, poničili a pozabíjali cez tisícky ľudí (častokrát sa udávajú až desaťtisíce). Samotná pyramída má rozmery na šírku 450 metrov a na výšku 66 metrov, čo z nej činí najväčšiu (pozor, nie najvyššiu) pyramídu na svete a zároveň aj najväčší postavený pamätník k dnešnému dňu. Podľa výskumov bola postavená 300 rokov pred naším letopočtom.
Legendy o stavbe sú rôzne a jej ukrytie pod nánosmi hliny a vegetácie je stále pomerne nejasné. Jedny hovoria o činnosti miestnych obyvateľov s cieľom zahrabať pyramídu, aby ju dobyvatelia neobjavili, ďalšie zasa tvrdia, že ešte pred ich príchodom bola už dávno obrastená a ukrytá okolitými rastlinami a stromami. Objavená bola až v roku 1910, keď ju našli robotníci pracujúci na stavbe blázinca na jej vrchole. Sám Cortés hovoril o Cholule ako o najkrajšom meste mimo Španielska. Na archeologických vykopávkach a ďalších výskumoch sa pracuje od roku 1930 až do dnešných dní, kedy sa stále dajú nájsť zaujímavé artefakty a poznatky.
Pyramída bola zasvätená tajomnému bohovi s menom Quetzalcoatl, o ktorom si viac povieme v nasledujúcej časti rozoberania záhad. Ak vás historická oblasť zaujala a chceli by ste sa o nej dozvdieť podrobné detaily, určite klikajte sem. Ak sa teda raz vydáte na cestu do Mexika, na cestovateľský zoznam si nezabudnite pripísať toto historicky mimoriadne cenné miesto.