Prečo si Joker skúšal svoj smiech na okoloidúcich ľudí v Toronte a odkiaľ sa vo filme nabral ružový jednorožec?
Od posledného dielu nášho seriálu Spoza kamier prešiel nejaký čas. Naposledy sme sa venovali filmovej sérii, ktorá je dnes viac než obľúbená a čoskoro sa vráti na plátna kín svojm už piatym dielom. Áno, reč je o Pirátoch Karibiku, pre tých mladších už akejsi klasike, na ktorej vyrastali. Štyri filmy si zarobili dokopy astronomických 3,7 miliardy dolárov. Piatu časť nesúcu názov Dead Men Tell No Tales má na starosti nórske duo Joachim Rønning a Espen Sandberg (Kon-Tiki) a my veríme, že ich práca neskĺzne do vôd podpriemeru a dostaneme poriadny trhák. Veď o jednotke pochyboval samotný Hans Zimmer a pozrite sa, ako je na tom séria dnes.
Tentokrát sa budeme venovať filmu, ktorý je aktuálny a po celej planéte vyvoláva rozruch. Samozrejme, film ako taký sa nám páčil a dokázal nás poriadne zabaviť, čo dokazuje aj naša recenzia. Sú tu však elementy, ktoré sa jednoducho nedajú prehliadnuť. Podľa nadpisu ste už zistili, že sa budeme venovať Suicide Squad. Situáciu ohľadom filmu sme si objasnili v tomto článku, a o Jokerovi sme si zase niečo povedali tu, avšak dnes sa budeme niesť v pozitívnejšom duchu. Nahliadneme za proces natáčania, povieme si pár zaujímavostí a bližšie sa pozrieme na to, ako to celé prebiehalo.
S U I C I D E S Q U A D
Pľac a natáčanie
Na snímke sa začalo pracovať už vo februári 2009. O pár rokov neskôr sa oznámil dátum premiéry a až potom sa začal hľadať režisér. Natáčanie s krycím názvom Bravo 14 odštartovalo v apríli minulého roka v kanadskom meste Toronto a trvalo do neskorého augusta. Obyvatelia však hneď tušili, čo sa to v ich uliciach natáča. Batman sa totiž snažil dolapiť Jokerovo auto a to bola vôbec prvá scéna, ktorá začala kolovať internetom. Boli však potrebné dotáčky, ktoré štúdio vyšli ďalších 10 miliónov dolárov. Snímke podľa informácii chýbal humor a trpela nedostatkom akcie.
David Ayer má rád reálny pľac s prirodzeným okolím a snaží sa o najrealistickejší vizuál, čo potvrdil už vo svojich predošlých filmoch. Teda, ak si zoberieme natáčanie naháňačky medzi Batmanom a Jokerom s Harley, v centre to vyzeralo nejako takto. To, čo vidíte na videu nižšie, sa zrýchlilo neskôr v počítači.
Great video of the Joker dodging cars on set of #SuicideSquad filming on Yonge Street - pic.twitter.com/B1lhMWdZjz
— Drew Cashmore (@drewcashmore) May 26, 2015
A takto spoločne s kulisami roztrúsenými na ulici. Pľac priťahoval množstvo zvedavých ľudí.
Kamery pripevnené na malých žeriavoch
Samozrejme, treba mať základ a zvyšok si berie na starosť štúdio, ktoré sa postará o efekty a dorobí pozadie. Či už ide o plápolajúci oheň alebo dym. Veľký počet budov bol taktiež umelo vytvorený, ale o tom viac neskôr.
Herci a postavy
Poďme sa však pozrieť na jednotlivých hercov a ich postavy. O Jokerovej veľkej nespokojnosti s filmom si môžete prečítať tu. Keď sa vám v myšlienkach vynorí jeho meno, iste vás napadne jeho nakazlivý smiech. Počas natáčania v Toronte chodil po uliciach s cieľom vyskúšať akýsi sociálny experiment - skúšal Jokerov smiech na okoloidúcich ľuďoch a testoval ich reakciu. Snažil sa nájsť taký, ktorý by sa im dostal pod kožu.
Mimo to Jared Leto študoval činy rôznych kriminálnikov a na jeho charakter mal vplyv aj mexický kartel či gospelová hudba. Jeho Joker bol prvou a zároveň najkomplexnejšou postavou, s ktorou Ayer začal pracovať. Stálo ich to oboch veľa úsilia a výskumu, aby sa dopracovali k tomu, čo potrebujú. Kládli si otázky - aký má byť Jokerov smiech? Ako má rozprávať? Pre vzhľad boli základom zelené vlasy a biela pokožka. Neskôr sa pridali kontroverzné tetovania. Mali vyzerať neprakticky a neobyčajne, čo sa im podarilo.
Zaujímavosťou bolo skúmať vzťah medzi Jokerom a Harley Quinn. Harley robí Jokera ešte viac šialeným a on sám sa neznáša za to, ako je ňou veľmi posadnutý. V jednom rozhovore však padla otázka, ako režisér David Ayer vnímal Jokera na pľaci. Pripomíname, že Joker sa správal rovnako aj mimo pľacu, čo spôsobovalo menšie problémy. Ayer však jeho prácu rešpektoval, dal mu pomenovanie Mr. J a pokúsil sa mu vytvoriť akýsi osobný priestor.
Harley Quinn si svoju úlohu užívala. Scénu, kde vo výťahu bojuje s monštrami, natáčala dokonca až deväť hodín. Na pľaci však mala len jednu príšeru a všetky triky zvládla sama. Tým myslíme odrazenie od steny výťahu, prekrútenie ponad príšeru a následný útok zozadu. A toto musela spraviť na niekoľko klapiek. Vo filme na sebe nosí bundu s textom „property of Joker“ a na pravom predľaktí má tetovanie, ktoré odkazuje na jej komiksový kostým. Ďalšou zaujímavosťou je nápis „Good night“ na svojej baseballovej pálke. Will Smith (Deadshot) zo seba dostal po dlhej dobe taktiež skvelý výkon. Kvôli svojej postave si oholil hlavu a trénoval s Navy SEALs streľbu. Pre Suicide Squad sa pokúšal porozumieť Deadshotovej psychológii a pochopiť, ako môže niekto zobrať peniaze, aby niekoho zabil.
Všetky postavy sú šialené. Na samotnom pľaci bol prítomný terapeut, čo je celkom neobvyklá záležitosť. Režisér dokonca nútil hercov do pästných súbojov, pretože sa podľa jeho slov „dá o človeku veľa dozvedieť, keď mu uštedríte poriadnu ranu do tváre“.
Inšpiráciou pre postavu Killer Croca boli kanibali a David Ayer sa detailne vyhral s jeho väzeňskou celou. Nikto z tvorcov nechcel CGI postavu, a tak sa teda spoliehalo na make-up, ktorý bol zvládnutý perfektne. A potom tu bol záporák v podobe Enchantress. Ayer sa herečky Cary Delevigne v jeden deň spýtal, či nemôže ísť v noci za splnu mesiaca do lesa nahá. Vy by ste to urobili? Ona s tým nemala problém. Všetkých nás však zaujalo Boomerangovo posadnutie ružovým jednorožcom. Ten bol spočiatku len akousi dekoráciou na pľaci a Ayer vedel, že Boomerang potrebuje mať niečo špeciálne. A tak sa Pinky dostal z kancelárie budovy až do boja a ešte ďalej.
Vizuálne efekty a masky
Suicide Squad je farebné a efekty fungujú, za čo môže vďačiť najmä štúdiu Moving Picture, ktoré pracovalo na obrovskom množstve filmov vrátane Harryho Pottera, Marťana, ale aj rozporuplnom BvS. Mimochodom, v minulosti nominované na Oscara za efekty pre snímky X-Men: Days of Future Past (372 záberov) a Guardians of the Galaxy (857 záberov). Štúdio MPC pracovalo popri Suicide Squad na šestnástich ďalších filmoch, pričom viaceré z nich boli veľké letné blockbustery. Pre tento film vypracovalo efekty na sedemsto záberoch, čo je obrovké číslo. Aby sme boli presnejší, zábery pozostávali zo scén mimo stanice metra, teda boli prevažne exteriérové. Hovoríme o boji s príšerami v zničenom centre Midway City. No a o finálnu bitku sa postaralo Sony Imageworks.
Ako sme spomínali, postava Croca nebola CGI. Tím pre špeciálne efekty si však vytvoril Crocovho dvojníka, ktorý plával pod vodou. Tu to však ani zďaleka nekončí. CGI záberov bolo vo filme viac, než by ste čakali. Používala sa aj technika zväčšenia pľacu. Tým myslíme dorobenie zničeného mesta a oblohy do pozadia. A nesmieme zabudnúť na výbuchy. Množstvo výbuchov. Režisér Ayer chcel veľké množstvo fyzických efektov (deštrukcie v malom a veľkom meradle), ktoré mali veľký dopad a energiu. Napríklad scéna s horiacim mrakodrapom sa natáčala na streche vedľajšej budovy, pričom tvorcovia ponechali len pôvodnú budovu a horiaci mrakodrap so zbytkom mesta dorobili ako 3D modely.
Nanesenie make-upu na Croca trvalo šesť hodín. Počas natáčania sa držal od hercov ďalej, aby spôsoboval väčšiu hrôzu a dokonca si vytvoril svoj vlastný typ chôdze.
Hudba
O tú sa postaral talentovaný Steven Price, ktorý s Ayerom spolupracoval na predošlom vojnovom Fury v hlavnej úlohe s Bradom Pittom. Pre tento projekt vytvoril až tridsať soundtrackov. Okrem nich sme sa dočkali niektorých klasických známych pesničiek na čele s Bohemian Rhapsody, ale vypočuli sme si aj nové v podaní známych producentov - Skrillexa, Twenty One Pilots, Imagine Dragons a ďalších.
Na záver ešte prikladáme fotky z natáčania a video priamo z prostredia pľacu, ktoré si nemôžete nechať ujsť. Sme zvedaví, ktorých hrdinov uvidíme v ďalších filmoch a snáď sa dočkáme aj sequelu. Na záver ešte pár faktov.
- Will Smith počas prestávok medzi klapkami zvykol rapovať s ostatnými hercami
- Prvý komiks o Suicide Squad vyšiel ešte v roku 1959
- Rolu Ricka Flaga si mal pôvodne vziať Tom Hardy. Ten sa jej napokon kvôli natáčaniu Revenanta vzdal. Neskôr dostal ponuku aj Jake Gyllenhaal,ten ju však odmietol
- Joel Kinnaman (Rick Flagg) nabral v priebehu dvoch mesiacov až 13 kg. Spoločne so Smithom trénoval so SEALs
- Tvorcovia sa rozhodli natáčať naháňačku medzi Batmanom a Jokerom vonku, aj keď vedeli, že všetko unikne na internet. Potrebovali použiť reálne cesty a praktické efekty