Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 21. 10. 2019 meniny má Uršuľa

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Zaujímavosti - Ľudia
21
František Kulhánek
22. august 2016, 18:24

Najbrutálnejší sérioví vrahovia Česka, ktorí v priebehu roka surovým spôsobom usmrtili 8 osôb

Manželia Jaroslav a Dana Stodolovi sa navždy zapísali do kriminalistickej histórie Česka.

František Kulhánek
22. august 2016, 18:24
Najbrutálnejší sérioví vrahovia Česka, ktorí v priebehu roka surovým spôsobom usmrtili 8 osôb
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
21
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Jaroslav a Dana Stodolovi boli sérioví vrahovia, akí nemajú v Českej republike obdobu. V rokoch 2001 a 2002 brutálne zavraždili a okradli 8 osôb vo veku 52 až 81 rokov. Celkom sa dopustili 17 trestných činov, vďaka ktorým strávia zvyšok života za mrežami väznice. K týmto vraždám prispela nielen neskúsenosť policajného zboru a lekárov na miestach činov, ale aj nadmieru rutinný prístup k pitvám, ktoré mali objasniť pravú príčinu smrti. Takmer vo všetkých prípadoch kriminalisti vychádzali z verzie, že išlo o samovraždu alebo náhle úmrtie.

 

Dana Stodolová (rod. Bábiková) sa narodila roku 1970 na Slovensku, kde sa už v 15 rokoch vydala za prvého manžela. Po roku sa manželom narodila dcérka. Kvôli nezrovnalostiam vo vzťahu sa dvojica rozviedla, na čo sa Dana presťahovala do Českej republiky, kde sa vydala druhýkrát. Krátko po svadbe novomanželia odcestovali do Kanady. Tu si Dana privyrábala ako barová tanečnica. V 1997 sa v jej živote udial veľký zlom. Cestou z práce bola znásilnená. Vzápätí stratila akýkoľvek záujem o mužov a začala prepadávať závislosti na liekoch. Tak sa skončilo aj jej druhé manželstvo. Nakoniec sa odsťahovala opäť nazad do Slavošova na Kutnohorsku. Tu sa vydala po tretí raz za niekoľkokrát súdne trestaného Jaroslava Stodolu, ktorý mal za sebou už 6 rokov vo väzení. Spolu sa poznali od roku 1988. Stodola bol známy najmä pre svoju agresívnu povahu v opitosti. Keďže sa manželom nedarilo stabilne uplatniť na trhu práce, začali trpieť finančnými problémami.

 

Najbrutálnejší sérioví vrahovia Česka, ktorí v priebehu roka surovým spôsobom usmrtili 8 osôb

Najbrutálnejší sérioví vrahovia Česka, ktorí v priebehu roka surovým spôsobom usmrtili 8 osôb

 

Na začiatku plánovali „iba“ olúpiť starších ľudí, no vlámania sa čoskoro zmenili na popravné rituály. Ich besnenie sa začalo na jeseň roku 2001. Prvé vlámanie prebehlo v Chabeřicích 30. septembra a obeťou mal byť Alois M. Dôchodca manželom vydal 160 000 korún. Tí ho následne zviazali a ponechali vo veľmi zlom stave doma. Tento zločin sa ešte zaobišiel bez obetí na životoch.

 

Prvou obeťou sa stal Stanislav Š. zo Slavošova, kde býval aj manželský pár u Daninej mamy. Pri akcii bol tentokrát len Stodola, ktorý sa za účelom obohatenia vlámal v skorých ranných hodinách do domu staršieho dôchodcu. Aby utajil svoju identitu, maskoval sa parochňou a pančuchou natiahnutou cez tvár. Do domu sa dostal nepozorovane po tom, ako majiteľ vošiel do chlieva. Skryl sa za záves a čakal. Keď sa dôchodca vrátil, zrazil ho k zemi a donútil ho vydať všetky svoje úspory. Pri predávaní peňazí sa podarilo napadnutému strhnúť z hlavy pančuchu. Stodolu ovládol pocit strachu a dôchodcu rukami uškrtil. Mŕtve telo uložil do postele a okolo rozmiestnil sviečky, po čom z domu odcudzil ešte pár vecí a odišiel. Sviečky v dome napokon zapríčinili požiar, od ktorého sa chytil celý dom. Pri pitve lekár prehliadol poranenia hlavy aj stopy po škrtení. Za príčinu smrti sa teda považovalo uhorenie.

 

Dom Stanislava Š.

Najbrutálnejší sérioví vrahovia Česka, ktorí v priebehu roka surovým spôsobom usmrtili 8 osôb

 

Druhá vražda sa odohrala iba 12 dní po prvom útoku. Spáchali ju manželia spoločne. Iniciátorkou bola v tomto prípade Stodolová. Na vražednú výpravu sa vydali 28. novembra do domu Rúženy S., ktorá bývala paradoxne len pár metrov od nebohého Stanislava Š. V čase vniknutia do domu sa dôchodkyňa pozerala na veľmi hlasno spustenú televíziu, pretože bola nedoslýchavá. Stodolová niekoľkými ranami do hlavy uzemnila obeť, na čo ju ihneď zviazali. Okamžite začali prehľadávať dom. Stodola ženu usmrtil šatkou a vankúšom, s ktorými ju udusil. Následne vykopali na záhrade hrob, kam usmrtenú pochovali aj s jej osobnými vecami, aby si okolie myslelo, že na dlhšiu dobu odcestovala. Na mieste činu vrahom nerobilo problém si ešte v pokoji vychutnať kávu. Telo obeti objavil zať po pol roku pri stavbe fóliovníku.

 

Dom Rúženy S.

Najbrutálnejší sérioví vrahovia Česka, ktorí v priebehu roka surovým spôsobom usmrtili 8 osôb

 

Po dlhšej pauze to skúsili opäť - 30. augusta 2002. K manželom K. prišli s prosbou o vodu. Keď Antonín K. otvoril dvere, zatlačili ho do vnútra. Manželov rozdelili, aby sa nevideli a oboch zviazali a dožadovali sa peňazí. Po vydaní 10 000 korún Stodola manželov uškrtil káblom od lampy. Po čine si tentokrát s kľiudom Angličana zapálili cigarety. Pred odchodom obete zbavili pút a všetko naaranžovali, ako keby sa malo jednať o samovraždu. V kuchyni ešte nechali unikať plyn. Privolaný lekár konštatoval smrť v dôsledku otravy plynom. Na prípade sa podieľali aj znalci pre plynové zariadenia, ktorí konštatovali, že prístroje aj nádoby s plynom sú bez poškodenia a len ťažko by sa manželia sami otrávili. Policajný komisár okrem iného nariadil aj súdnu pitvu, u ktorej sa nezistili žiadne ďalšie možné príčiny. Z kriminalistického hľadiska je neprípustné, že vyšetrovatelia nevenovali absolútne žiadnu pozornosť veciam, ktoré z domu zmizli (rádio, videorekordér, mobilný telefón atď.).

 

Dom manželov K.

Najbrutálnejší sérioví vrahovia Česka, ktorí v priebehu roka surovým spôsobom usmrtili 8 osôb

 

Na následnej vražde sa podieľala len Dana Stodolová bez účasti partnera. 15 dní si po vražde manželov K. vyhliadla 78-ročnú dôchodkyňu Mariu Č., ktorá ponúkala izby ku krátkodobému pobytu. Stodolová jej hovorila príbeh o tom, že jej byt bol v dôsledku záplav zničený a potrebuje len pár dní niekde prespať. Vymysleným príbehom vyvolala u pani Č. súcit. Nasledujúci deň majiteľka domu pristihla Stodolovú, ako sa jej hrabe vo veciach. Tá neváhala a dôchodkyňu okamžite napadla, zviazala jej ruky aj nohy a posadila ju na stoličku. Kvôli odporu čokoľvek povedať sa rozhodla ženu usmrtiť. Niekoľkokrát ju udrela tupým predmetom do hlavy a následne štyrikrát bodla do hrudníka. Po prehliadke domu Stodolová našla 20 000 korún. Po čine dôkladne zahladila stopy a dokonca v celom dome umyla podlahu. S mŕtvou ženou prespala jednu noc pod strechou a druhý deň ráno odišla stopom do obce Brněnec. Polícia hneď po náleze tela pracovala s verziou vraždy. Aj napriek opisu podozrivej sa pátranie skončilo neúspešne.

 

Ďalší skutok sa odohral 28. októbra opäť v Slavošovciach. Tentokrát si vyhliadli 81-ročného Jozefa M. Stodola ho niekoľkokrát udrel do hlavy a bezvládne telo odtiahli po schodoch na povalu. Tam sa pokúsili zinscenovať obesenie. Kábel sa však pretrhol a telo skončilo na podlahe. V tejto polohe bol nájdený. Na políciu dva dni po vražde volal starosta obce. Tomu sa nezdalo, že dôchodca nereaguje na klopanie. Po príchode polície ho našli bez známok života. Okolo krku mal uviazaný telefónny kábel a z úst a nosa mu vytekala krv. Lekár konštatoval smrť udusením v dôsledku obesenia. Pitvu vykonávajúci lekár objavil na tele viacero stôp, ktoré mali signalizovať cudzie zavinenie. Tento nález telefonicky nahlásil aj polícii, no tí to vysvetlili pádom na podlahu.

 

Povala, kde bol nájdený Jozef M.

Najbrutálnejší sérioví vrahovia Česka, ktorí v priebehu roka surovým spôsobom usmrtili 8 osôb

 

Posledný a najväčší útok spáchali 2. decembra 2002 v Brněnci. Vražedný kolotoč neprežili sestry Dagmar W. a Helena C. Zázrakom prežila ich matka Božena C. Do domu sa Stodola dostal cez vetracie okienko. Na mieste uškrtil Dagmar W., potom sa vrhol na matku. Tú hodil na posteľ a vankúšom ju začal dusiť. Keď sa prestala hýbať, domnieval sa, že je mŕtva. S manželkou sa dohodli, že miesto činu naaranžujú tak, ako keby sa jednalo o vražedný súboj sestier, pri ktorom zomrela aj matka. Druhú zo sestier preto nahnali do vane. Tá sa začala v zúfalstve brániť, na čo ju Stodola rukami uškrtil. Následne napustili vaňu a nožom porezali zápästie. Z domu si odniesli 10 000 korún a tri vkladné knižky, z ktorých si vybrali takmer 40 000. Z nesúvislej reči 92-ročnej Boženy polícia usúdila, že na úmrtiach sa mohla podieľať aj tretia osoba. Konkrétne sa hovorilo o Jaroslavovi Stodolovi. Ten síce s políciou spolupracoval, no vinu nepriznal.

 

Po poslednej vražde sa psychický stav Stodolu výrazne zhoršil. Pokúsil sa dokonca o samovraždu, no neúspešne. V hlbokom bezvedomí bol prijatý do nemocnice, kde vyplynulo, že požil asi 200 rôznych tabletiek. Zvrat v celej kauze prišiel 3. februára, keď chceli okradnúť 78-ročného Jozefa P. Toho požiadal Stodola o vodu, pretože sa jej manželke malo údajne urobiť nevoľno. Akonáhle priniesol vodu, Stodola naňho vytiahol nôž a prinútil ho vliezť do pivnice. Prepadnutému sa však podarilo z pivnice uniknúť a všetko nahlásil polícii. Manželia boli na druhý deň zadržaní a prevezení do Kutnej Hory. Bez zapierania sa k činu dobrovoľne priznali. Prípad bol pridelený vyšetrovateľovi východočeského kraja. Tím kriminalistov rekonštrukciami, preverením všetkých výpovedí a ďalšími kriminalistickými metódami objektívne preukázal vinu oboch manželov aj v ostatných prípadoch. Dňa 26. apríla boli manželia Krajským súdom v Hradci Králové odsúdení k doživotnému väzeniu. Trest nezmenil žiadny odvolací súd. Po tejto skúsenosti českých kriminalistov boli zavedené opatrenia, aby k podobným zinscenovaným vraždám v budúcnosti už nedochádzalo.

Ohodnoť článok
184
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Ako neregistrovaný si prečítal už 1/40 článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.