Nie sme na tom tak zle, aby sme sa sťažovali. Spomínaj s nami...
Slovensko je oproti zvyšku sveta naozaj malá, často prehliadaná a podceňovaná/preceňovaná krajina. Najväčšie filmové a hudobné hviezdy radšej zvyknú uprednostniť návštevu okolitého Rakúska, Maďarska či Česka, no raz za čas sa nejaké veľké meno dostane aj ku nám. My sa dnes nostalgicky obzrieme za desiatkou najväčších mien svetového hip-hopu, ktoré k nám zavítali ešte pred zenitom, teda v dobe, kedy boli na vrchole a kedy išlo naozaj o veľkú udalosť. Väčšinou to mali na svedomí veľké open-air festivaly ako Toto Je Hip Hop, prípadne išlo o jednu zo zastávok svetového turné daného interpreta. Pozrime sa teda na 10 najväčších mien, ktoré koncertovali na Slovensku. Koľkých si videl naživo?
The Game (2007, Toto je Hip Hop / 2008, Bratislava, PKO)
Hviezda westcoastu a protegé Dr. Dreho, ako sa sám zvykol nazývať, The Game, k nám zavítal rovno dvakrát. Najprv v roku 2007 ako hlavný headliner festivalu Toto Je Hip Hop v Hornej Strede, teda v dobe po vydaní jeho druhého albumu Doctor's Advocate, potom o rok neskôr v rámci jeho LAX Tour k tretiemu albumu, v bratislavskom PKO a to dokonca v deň jeho narodenín. Počas oboch koncertov nechýbali najväčšie hity jeho kariéry ako aj jeho povestné exovanie fliaš s alkoholom.
Nas (2010, Toto je Hip Hop)
Jeden z najuznávanejších a najviac konzistentných raperov pochádzajúci z newyorského Brooklynu, Nas, prišiel na Slovensko v rámci proma k jeho albumu s Damianom Marleym, Distant Relatives. Hlavná hviezda ďalšieho ročníka festivalu Toto Je Hip Hop v roku 2010 odohrala na Hornej Strede svoje najväčšie hity a kto bol, spomína na profesionálny hudobný zážitok.
Ice Cube (2011, Toto je Hip-Hop)
Ice Cube má síce svoje najlepšie roky dávno za sebou, ide ale o taký formát umelca, ktorý bude aktuálny zrejme stále. Nielen, že neprestáva vydávať albumy, aktívne sa venuje herectvu a po úspechu filmu Straight Outta Compton ho môžeme označiť za všestrannú superstar. Na Slovensko zavítal v roku 2011 v rámci jeho I Am the West Tour a svoju show odpálil na piešťanskom letisku v rámci čerstvo presťahovaného festivalu Toto je Hip Hop. Zaujímavosťou je, že ho sprevádzal W.C., s ktorým tvoril skupinu Westside Connection (spolu s Mack 10) a z hľadiska ich sledoval aj Ice Cubov otec.
50 Cent (2007, Bratislava, Sibamac Aréna / 2010, Košice Steel Aréna)
Aj Fiddy prišiel, podobne ako jeho kolega a neskôr "súper" The Game, na Slovensko dvakrát. Jeho prvé vystúpenie sa konalo v roku 2007 po vydaní jeho očakávaného štvrtého albumu Curtis, druhýkrát sa objavil v metropole východu po vydaní piateho albumu Before I Self Destruct. Oba razy rapera sprevádzali jeho najvernejší kolegovia a hypemani, Tony Yayo a LLoyd Banks.
Snoop Dogg (2007, Bratislava, Incheba Expo Aréna)
Áno, aj Snoop nás poctil svojou návštevou. V roku 2007, po vydaní jeho ôsmeho štúdiového albumu Tha Blue Carpet Treatment, sa objavil v Incheba Expo Aréne, kde odpálil svoju Doggystyle show. Na vystúpenie síce meškal, zvuk bol však na pomery Incheby dobrý a fakt, že sa koncert konal v piatok trinásteho nijako neovplyvnil zážitok, ktorý tento starnúci veterán svojimi hitmi zabezpečil väčšine fanúšikov. Príjemným momentom koncertu bolo, keď sa na pódiu objavila slovenská vlajka.
Jay Z (2006, Bratislava, Incheba Expo Aréna)
V dobe, kedy sa slovenský hip-hop ešte len rozbiehal (svoje albumy vydávali v roku 2006 H16, Rytmus, či Miky Mora), sa v Bratislave akýmsi zázrakom ocitol Shawn Carter, známejší ako Jay Z. Udialo sa tak po vydaní jeho albumu Kingdom Come (ktorý patril k tým priemernejším) a išlo o jediný koncert k spomínanému albumu v regióne strednej Európy. Koncert sprevádzala veľká pódiová projekcia a Jiggov DJ, špekulácie o príchode Beyoncé sa bohužiaľ nenaplnili.
Xzibit (2009, Toto je Hip Hop, 2011, Bratislava, MMC)
X to the Z je ďalšia legenda, ktorá k prvotnému hudobnému úspechu pripísala aj ten herecký a moderátorský. V roku 2009 sa tento raper a moderátor populárnej relácie Pimp My Ride objavil ako headliner festivalu Toto Je Hip Hop, aby sa o dva roky neskôr na Slovensko vrátil. Od roku 2006 vydal síce len jeden album, to mu ale nezabránilo, aby na oboch koncertoch odohral svoje najväčšie hity z éry albumov Restless, Man vs. Machine, Weapons of Mass Destruction, či Full Circle, doprevádzané raperovým charakteristickým hlasom a charizmou.
Busta Rhymes (2011, Bratislava, Dopler)
Koncert Busa-Busa v roku 2011 v bratislavskom Dopleri bol trochu nešťastný. Nielen, že sa odohral zhruba desať rokov po ideálnom termíne, naplánovaný bol navyše na stred týždňa - v stredu a hlavná hviezda mala dokonca značné meškanie. Napriek tomu išlo o jedinečnú príležitosť vychutnať si naživo jedného z najrýchlejšie rapujúcich interpretov, ktorého o niekoľko rokov neskôr pochytila "I'm in love with the coco" mánia.
The Fugees (2005, Bratislava, Incheba Expo Aréna)
Legendárna, dnes už neexistujúca kapela v zložení Lauryn Hill, Wyclef Jean a Pras, sa v Bratislave ukázala na konci roka 2005. Meškali tri týždne kvôli problémom s vízami, išlo však o jeden z prvých spoločných koncertoch po takmer deviatich rokoch. Sprevádzala ich živá kapela a okrem spoločných skladieb skupiny sa návštevníci dočkali aj sólo vecí jednotlivých interpretov. Vyše dve a pol hodiny trvajúci koncert priniesol smršť muzikanstva, energie, výbornej atmosféry a žánrových prechodov, kedy popri hip-hope zneli aj rockové, r'n'b či popové skladby.
Ryan Leslie (2013, Bratislava MMC)
S odstupom času môžeme povedať, že aj Ryan Leslie sa na Slovensku ukázal v tom najlepšom čase jeho kariéry, keďže posledné roky už o ňom príliš nepočuť. Do Bratislavy prišiel tento talentovaný raper, producent, spevák a hudobník v rámci jeho trefne pomenovanej Black Mozart Tour spolu so živou kapelou a predviedol veľmi príjemný, aj v našom reporte superlatívmi vychválený koncert. Okrem toho, že sa Ryan striedavo venoval mikrofónu a klávesom, aby ukázal svoju všestrannosť, daroval bratislavským fanúšikom enormný prídavok. Plánované dve hodiny sa natiahli na necelé štyri a my sme boli svedkami nevyčerpateľnej energie, skvelej atmosféry a množstva zábavy.
Slaughterhouse (2012, Bratislava, Batelier)
Štvorica hviezdnych raperov bude asi navždy patriť do undergroundu, napriek tomu že vydávajú pod Eminemom a vedia nahrať aj rádiový hit. Ich koncert na Slovensku bolo také menšie fiasko, keďže nedostali nielen dostačujúce promo, ale ani poriadne priestory. O to viac to zamrzí, keď s nimi vystupovali aj Saigon a M-Dot, známe to mená v americkom hip-hope. Royce Da 5'9'', Joell Ortiz, Crooked I a Joe Budden by možno oslovili viac ľudí jednotlivo, než ukrývajúc sa pod názvom ich lyrickej super-skupiny, čo vo finále odzrkadlila aj mizerná návštevnosť podujatia. Zúčastnení napriek tomu tvrdia, že išlo o podarený a rozhodne neodfláknutý koncert k ich albumu welcome to: OUR HOUSE.
Bonus: Pusha T (2016, Hip Hop Žije)
Áno, je nám jasné, že trochu predbiehame. Tohtoročný headliner festivalu Hip Hop Žije je však momentálne v najlepšej forme a jeho akvizícia bola bezpochyby úspechom. Súčasný prezident Kanyeho G.O.O.D. Music, člen The Clipse a jeden z najstriktnejších raperov súčasnosti predvedie na Zlatých Pieskoch show, ktorá bude určite pozostávať z materiálu z jeho oboch sólo albumov (tešíme sa, až si pripomenieme vynikajúci My Name Is My Name), neobíde snáď ani skladby z čias Clipse, či jeho zárezy v rámci G.O.O.D. Music a možno zahrá aj niečo z jeho pripravovaného albumu King Push. Pusha T v Bratislave je jednoducho udalosť, ktorú by si nemal zmeškať.