Ide o prácu neznámej spoločnosti alebo iba o obyčajný výtvor matky prírody? Jednoznačnú odpoveď nájdete v článku.
Pamätáte si ešte na libanonské mestečko Baalbek, kde sa už celé storočia nachádzajú rozmerné megality vytvárajúce mnohým vedcom a archeológom vrásky na čele? Ak nie, klikajte na februárový článok. Tentoraz, ako je už z nadpisu jasné, si popíšeme opäť o niečom podobnom, no ešte tajuplnejšom a zaujímavejšom. "Miestom diania" je rozhľahlá ruská Sibír zaberajúca značnú časť zemského povrchu, kde známky osídlenia datujeme ešte do paleolitu. Veľa ľudí si ihneď predstavuje priam nekonečné zalesnené a zamrznuté plochy, avšak Sibír je mimoriadne zaujímavým miestom, ktoré ešte nepoznáme veľmi dobre. A v jej hlbokých lesoch sa nachádza miesto vytvárajúce samé otázniky.
V škole nás na dejepise učili o veľkých počiatočných civilizáciách nachádzajúcich sa v údolí riek ako Ganga, Indus, Eufrat, Tigris či Jang-c’-ťiang a Chuang-che (Žltá rieka). Išlo o pomerne vyspelé spoločenstvá, ktoré písali ľudské dejiny a dávali svetu nové technológie, poznatky či rôzne vynálezy a podobne. Dokonca z daných území pochádzajú aj staré divy sveta, ako napríklad Pyramídy v Gíze či stále málo známe Semiramidine visuté záhrady v Iraku. Ale je možné, že kedysi na zemeguli jestvovala ešte jedna neznáma vyspelá civilizácia aj na severe ázijského kontinentu? Polemiku a kontroverziu vytvára najmä pomerne nedávny objav gigantických megalitov na území sibírskej hory Gornaya Shoriya.
Na juhu Sibíri takmer až pri Mongolsku boli totiž objavené obrovské žulové kvádre vážiace až 3 000 ton s výškou aj cez 40 metrov. Nejde o jeden, dva či tri, ale celé desiatky takýchto útvarov naukladaných na sebe či vedľa seba. Na prvý pohľad sa človeku môže zdať, akoby sa pozeral na obrovskú stenu, resp. múr uprostred ničoho. Daná oblasť bola objavená Georgijom Sidorovom ešte v roku 2013.
Debatuje sa samozrejme najmä o ich pôvode a spôsobe, ako mohlo niečo podobné vôbec vzniknúť. Prvou a šialenejšou teóriou je, že za ich vznikom stojí dômyselná ľudská technológia, o ktorej nevieme doteraz absolútne nič. Jednoducho, v týchto miestach sa mohla niekedy nachádzať akási civilizácia stojaca za vznikom nami rozoberanej lokality. Keď sa pozriete na mnohé fotografie z lokality a uvidíte dobre tvarované a pasujúce bloky presne naukladané na sebe, tak by sa tomu aj dalo uveriť. Ale vedci prichádzajú ešte aj s druhou teóriou, ktorá sa zdá byť pravdepodobnejšia ako prvá spomínaná a treba podotknúť, že má racionálnejší základ.
Tá znie, že ide o úchvatné dielo prírody. Všetko je údajne výsledkom dlhoročných geologických procesov, ako zvetrávania pôdy, tektonickej aktivity či tlaku. Svoju úlohu by tu mala hrať aj podzemná voda a vytláčanie hornín na povrch. Ide teda o skalný útvar typu tor, o ktorom sa potrebné podrobnosti dočítate aj na českej wikipédii. Ak všetky tieto faktory spojíme dokopy, mali by me mať skutočné vysvetlenie sibírskej záhady, teda, už vyriešenej záhady.
Ak ste však zostali fascinovaní, neváhajte a niekedy sa sem vydajte. Vašou cieľovou destináciou by mala byť Gornaya Shoria v Kemerovskej oblasti.