Keď už diváka nebaví samotná hra, môže ho nadchnúť štadión.
Štadióny už dávno nemožno vnímať len ako lokality určené čisto pre šport. Stávajú sa z nich miesta na oddych, vyrastajú tu nákupné centrá. Pokiaľ ich tvorí šikovná ruka, môžu sa stať charakteristickými nielen pre vymenované veci, ale aj ako doména a symbol mesta. Niet divu, že v poslednej dobe vzniká množstvo uletených, bláznivých a jedinečných nápadov. Kreatívne veci majú väčšiu šancu na úspech ako niečo, čo pôsobí vlažne a nemá čím zaujať. Často sa tak deje, že nám skôr ako športovisko pripomínajú umelecké dielo. V nasledujúcich riadkoch by sme vám radi predstavili 7 štadiónov, ktoré práve od umeleckých diel nemajú ďaleko.
Scotiabank Saddledome, Kanada
V súčasnosti najstaršia hala NHL bola postavená už v roku 1983. Pôvodne mala hostiť zimnú olympiádu, ale po príchode NHL do mesta Calgary sa stala aj stánkom domácich Flames. Netradičný dizajn v tvare sedla robí arénu výnimočnou aj niekoľko desiatok rokov po jej postavení. Ak by ste halu chceli vidieť naživo, mali by ste sa poponáhľať. Už má svoje roky a vedenie zámorskej súťaže by ju rado nahradilo novou arénou.
King Fahd International Stadium, Saudská Arábia
Štadión obklopený púšťou prezývaný aj "Perla" bol postavený už v roku 1987. Na prvý pohľad zaujme 24 stĺpikov usporiadaných do kruhu. Strecha je naaranžovaná tak, aby divákom poskytla tieň a ochranu pred horúcim púštnym podnebím. Veličenstvo kráľ Fahd tu mal vlastný kráľovský balkón, z ktorého mohol pohodlne pozorovať dianie na trávniku prípadne atletickej dráhe. Ak vám je štadión povedomý, možno ho poznáte z hier FIFA alebo Pro Evolution Soccer, kde sa vyskytol v niekoľkých častiach.
Ericsson Globe, Švédsko
Hostiteľ dvoch ročníkov Eurovízie, Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji alebo niekoľkých zápasov NHL na európskom kontinente. V súčasnosti ide o najväčšiu pologuľovitú stavbu na svete. Jej vnútorná výška dosahuje až 95 metrov, pričom návštevníci sa môžu nechať vyviesť na gondole vedúcej pozdĺž južnej strany poľogule až na samotný vrchol. Čaká ich tam perfektný výhľad na celý Štokholm.
Olympiastadion, Nemecko
Pre futbalových fanúšikov známejšia Allianz Aréna má v Mníchove aj svojho staršieho brata. Olympiastadion má svoje veľmi dôležité miesto v histórii športu. Štadión bol vybudovaný k olympijským hrám v roku 1972. Pôvodne mal symbolizovať nové, demokratické a optimistické Nemecko. Od vzniku Allianz Arény už nie je na očiach verejnosti toľko ako v minulosti, ale vďaka každoročným atletickým podujatiam si svoje uplatnenie nachádza dodnes.
The Float at Marina Bay, Singapur
Plávajúce ihrisko možno považovať za najväčšiu kuriozitu zo sveta štadiónov. Vyrobený bol výhradne z ocele a s kapacitou 30-tisíc ho preto nemožno brať len z recesie. Ide o ďalší z množstva architektonických skvostov, s ktorými sa Singapur môže pýšiť. Takisto je súčasťou nočného okruhu F1.
National Aquatics Center, Čína
Tento chrám vodných športov sa nachádza v olympijskom areáli spoločne s ďalším unikátom medzi štadiónmi "Vtáčím hniezdom". Známy aj pod názvom "Vodná kocka" symbolizuje vtáčie hniezdo, zatiaľ čo pokrývajúce kocky s bublinami vodu. Zapísal sa do histórie aj ako miesto, kde Michael Phelps získal 8 olympijských zlatých medailí. Dva roky po olympiáde na ňom bola vykonaná obsiahla rekonštrukcia. Stal sa z neho vodný park určený pre verejnosť. Ráta sa s ním však už na zimnej olympiáde v roku 2022.
Wembley Stadium, Anglicko
Štadión, ktorý netreba nikomu bližšie predstavovať. Zažil nespočetné množstvo veľkých futbalových bitiek a pamätných koncertov. Jeho doménou je nosný oblúk, ktorý charakterizuje to, že Wembley je kráľovnou medzi štadiónmi v Anglicku. Futbalový stánok možno považovať aj za určitý orientačný bod v meste. Zaujímavosťou je aj fakt, že sa tu nachádza až 2 618 toaliet, čo je viac než na akomkoľvek inom štadióne na svete.