Traja muži, ktorí naveky zmenili význam príslovia.
Poznáte anglické príslovie “when pigs fly“? V preklade to znamená “keď budú prasatá lietať“ a je to rečnícka figúra používaná na naznačenie niečoho, čo sa nemôže udiať. V niektorých častiach sveta sa však v minulosti používala iná verzia, a to “je pravdepodobnejšie vidieť hada fajčiť, ako vidieť brazílsku armádu bojovať “. Po druhej svetovej vojne daná rečnícka figúra prestala byť používaná, ale na základe udalostí, ktoré si popíšeme v článku vznikla nová – “had už fajčí!“, čo naznačuje, že sa má stať niečo úžasné a s veľkou silou.
Prečo je však pravdepodobnejšie vidieť hada fajčiť, ako vidieť brazílsku armádu bojovať? Po revolúcii v Brazílii v roku 1930 a štátnom prevrate v roku 1937 sa na čelo krajiny dostal diktátor Getulio Vargas. Jeho priority boli industrializácia a hromadenie vojenskej sily. Krajina mala dobré vzťahy so Spojenými štátmi, ale aj s krajinami Osi, teda s Nemeckom, Talianskom a Japonskom. Práve nacistické Nemecko bolo najväčším kupcom bavlny a ich najväčším dodávateľom zbraní. Brazília sa preto nachádzala v strede medzi budúcimi Spojencami a krajinami Osi. Po vypuknutí vojny v roku 1939 sa spolu so Spojenými štátmi zaradili do neutrálnej pozície. Po zapojení Spojených štátov do vojny im Brazília poskytovala potrebné materiály, ako železo, bauxit, diamanty a predovšetkým gumu, vzhľadom na to, že Japonsko malo vo svojich rukách vďaka obsadeniu juhovýchodnej Ázie 90% jej svetových zásob. Brazília vďaka tomu získala približne 100 miliónov dolárov vo forme zbraní a vojenského vybavenia od Spojených štátov. Táto úzka spolupráca sa však nepáčila štátom Osi a v auguste 1942 ponorkami potopili 36 brazílskych obchodných lodí.
Brazílski politici 22. augusta vyhlásili vojnu Nemecku a Taliansku a rozhodli sa vyslať do Európy cez 25,000 mužov a žien, ktorí niesli názov Brazilian Expeditionary Force (BEF), čo v preklade znamená Brazílske Expedičné Jednotky. Slúžili pod Piatou Americkou Armádou a jednotky boli organizované po vzore americkej pechoty vo všetkých smeroch. Brazílska armáda sa nachádzala v Taliansku, približne 350 kilometrov nad Neapolom. Jednotka však potrebovala prezývku a insígniu, ktorú by používala. Inšpirovali sa preto už spomenutým príslovím “je pravdepodobnejšie vidieť hada fajčiť, ako vidieť brazílsku armádu bojovať “ a dali si prezývku Cobras Fumantes – Fajčiace Hady a ako insígniu použili hada s fajkou.
V nadpise článku sú však spomínaní traja brazílski hrdinovia. 14. apríla 1945, pri útoku Spojencov na mesto Montese, ktoré bolo mohutne opevnené a obraňované Nemcami, sa zúčastnila aj Brazílska Horská Pechota. Traja muži sa pri útoku oddelili od svojej jednotky a snažili sa obísť Nemcov, ktorých delostrelectvo robilo veľké problémy Spojencom. Nemeckí vojaci to zistili a bola proti týmto trom mužom vyslaná celá jednotka s cieľom ich zastaviť. Po ich odhalení im Nemci ponúkli možnosť vzdať sa. Brazílčania to však odmietli a obe strany na seba spustili paľbu. Potom ako Brazílčanom došla munícia, pripevnili si na svoje zbrane bajonety a vyrazili proti nemeckým vojakom. Prvý z nich padol po zásahu od nemeckého ostreľovača. Takmer v ten istý moment vybuchol granát a šrapnel zabíja druhého vojaka. Krátko potom, po zásahu zo zbrane, padá aj posledný vojak. Ich mená boli Arlindo Lúcio da Silva, Geraldo Baeta da Cruz a Rodrigues de Souza.
Mnohým je známe, že nemeckí vojaci rešpektovali svojich protivníkov. Nemecký veliteľ zakázal svojim mužom, aby Brazílčanov pochovali do masových hrobov, a prikázal každému vykopať vlastný hrob na znak úcty za odvahu, ktorú títo muži preukázali. Na kríži na hroboch je napísané - Drei Brasilianischen Helden - traja brazílski hrdinovia.
Hroby brazílskych hrdinov
Vojenské preukazy daných vojakov
Pokiaľ vás tématika hrdinov druhej svetovej vojny zaujíma, prečítajte si aj tento článok o slovenskom hrdinovi Jozefovi Gabčíkovi.