Mnohé z nich si pravdepodobne ešte nikdy nenavštívil.
O kráse slovenskej prírody netreba diskutovať. Naša pomerne malá krajina ležiaca v srdci Európy dokáže konkurovať aj mnohým ďalším turistami obľúbenými štátom, avšak potenciál nášho cestovného ruchu nevyužívame tak, ako treba. Veľa zahraničným turistov pozná iba Tatry a Bratislava je pre nich iba malou odbočkou počas návštevy Viedne či Prahy. Ale rozhodne máme čo ponúknúť, a preto portál Expedition Slovakia zverejnil zoznam pätnástich zaujímavých lokalít zo všetkých kútov Slovenska. Poďme si ukázať aspoň desať najzaujímavejších z nich.
Korňanský ropný prameň
Ide o jediný menší povrchový výver ropy v strednej Európe a nachádza sa v dedine s názvom Korňa neďaleko českých i poľských hraníc. Už v histórii bol pre tunajších obyvateľov dosť výhodný, nakoľko si vďaka nemu mazali vozy, obuv či svietili. Za prírodnú pamiatku bol vyhlásený v roku 1984 a stále láka mnoho ľudí. Keď sa pošťastí, môžete uvidieť aj jeho bublanie. Našťastie sa nejako hlbšie nevyužíva a slúži iba ako spomenutá pamiatka.
Jaskyňa pod Bojnickým zámkom
Rozprávkový, ba romantický zámoček v Bojniciach je známy takmer každému Slovákovi. Vedeli ste však, že sa pod ním nachádza malá travertínová jaskyňa? V neveľkých podzemných priestoroch môžete naraziť na dve jazierka a pokochať sa môžete aj jej stenami. Podľa všetkého v minulosti slúžila ako úkryt pre obyvateľov zámku a zároveň aj ako zásobáreň vody.
Herliansky gejzír
Gejzíry sa nenachádzajú iba na Islande či kdesi v Spojených štátoch amerických, ale aj u nás. Aktívny je už od roku 1872 a dostal sa aj na zoznam UNESCO. Studená voda môže vystreknúť aj do výšky 15 metrov s periódou 32 až 40 hodín. Vodu dokáže chrliť takmer aj pol hodinu. Bohužiaľ, postupne slabne a stráca na sile, takže šup, šup, rýchlo pozrieť!
Nádherné kúpele v Trenčianskych Tepliciach
Po pohľade na obrázok si množstvo ľudí povie, že ide o miesto kdesi z moslimského sveta niekde v Iráne, no opak je pravdou. Pozeráte sa totiž na časť kúpeľov v Trenčianskych Tepliciach pod názvom Hamman. V minulosti boli používané najmä pre šľachtu či finančných magnátov. Dnes sa sem dostane každý návštevník a môže nasávať energiu a silu v tomto krásnom exotickom prostredí!
Tajchy pri Banskej Štiavnici
Malé vodné nádrže slúžili kedysi baníkom a ich zariadeniam. Najviac ich nájdeme v okolí Banskej Štiavnici a datujú sa až do roku 1500. Delia sa na osem druhov a zachované sú až do dnešných dní. Prechádzka po ich okolí dokáže očariť mnohých a príjemné prostredie len dopĺňa úžasnú scenériu.
Vodná nádrž Čierny Váh
Nájdeme ju na malebnom Liptove a s veľkou pravdepodobnosťou ste o nej ani len nepočuli. Čo ju však robí výnimočnou je, že sa nachádza na plošine Vyšné Sokoly vo výške 733 m.n.m.! Chcete netradičné fotografie? Už viete, kam treba ísť.
Meteorologická stanica na Lomnickom štíte
Tu asi netreba nič bližšie vysvetľovať. Kto by chcel stráviť aspoň jednu noc na tomto mieste vo výške 2 634 metrov nad morom? Zároveň ide aj o najvyššie položené pracovisko na Slovensku.
Skalné obydlia v Brhlovciach
Kedysi údajne slúžili ako úkryt obyvateľov pred nájazdmi Turkov v 16. a 17. storočí. Obydlia sú vyrezané priamo do skaly a široko-ďaleko nič podobné nenájdete.
Kysucká lesná železnička
S jej výstavbou sa začalo počas prvej svetovej vojny v roku 1915 a funguje až dodnes. Prenádherné okolité prostredie Kysúc rozhodne stojí za návštevu. Niečo podobné nikde inde na európskom kontinente nenájdete.
Záhadné kamenné gule
Na Kysuciach zostávame. Čo spôsobilo guľovitý tvar týchto objektov dodnes nevedno. Prvé zmienky o nich pochádzajú z roku 1995 a najväčšia guľa má priemer až tri metre. Podobné lokality nájdeme aj v iných kútoch sveta, no tam ich navštevuje oveľa väčšie množstvo turistov.
Máte v zozname nejakého favorita? Čo by ste ešte doplnili?